Mine sisu juurde

Liberty-klassi transpordilaev

Allikas: Vikipeedia
Liberty-klassi laev John W Brown.

Liberty-klass oli 2. maailmasõja ajal USA-s massiliselt toodetud transpordilaev. Ühtlasi maailmas enim toodetud sõjalaevaklass ja laevatüüp.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

2. maailmasõja algul selgus, et Saksamaa allveelaevad suudavad põhjustada Ameerika Ühendriikide kaubalaevastikule Atlandil väga suuri kaotusi ja see seadis blokaadis oleva Inglismaa varustamise suurtesse raskustesse. Tuli leida lahendus, kuidas kiirelt asendada hukkunud kaubalaevu ja isegi veel suurendada sõjamaterjali transpordivõimekust. Lahendusena arendati 1941. a välja kiirelt toodetav suur kaubalaev-transpordilaev. 1943. a valmis juba 3 laeva päevas.

Kokku valmistati 2710 Libertyt. Sõja elas üle vähemalt 2400 laeva. Suur osa jäi seejärel mereväe reservi, kuid 835 müüdi eraomandusse ja mitmed olid kasutusel veel 1970-ndateni.

Tänapäeval on säilinud 4 Libertyt muuseumlaevadena.

Sõja lõpul alustati ühtlasi juba ka parendatud lahendustega Victory-klassi laevade masstootmist, kuid nende toodanguarv 534 jäi seoses sõja läbi saamisega väiksemaks.

Kirjeldus[muuda | muuda lähteteksti]

Liberty konstruktsioon ja ehitusmeetodid arendati, arvestades kiireima ja odavaima tootmise võimalusi. Laeva pikkus oli 135 m, veeväljasurve 14 450 t ja kiirus u 11 sõlme. Laevale paigaldati ka enesekaitserelvastus.

Ühe laeva valmistamine alates kiilu mahapanekust kuni veeskamiseni võttis tavaliselt aega vaid umbes 1,5 kuud. Laeva kere konstruktsioon oli nõrga võitu ja mõnikord esines kiirtootmisest tulenevat praaki, kuid kokkuvõttes oli projekt edukas, sest positiivsed küljed ja mõjud ületasid puudusi tugevalt.

Ehitamine[muuda | muuda lähteteksti]

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]


Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]