Torpeedo

Allikas: Vikipeedia
Kahjutu õppetorpeedo väljalaskmine USA mereväe Arleigh Burke klassi hävitajalt

Torpeedo on jõuseadme abil vee all või pinnal liikuv veesõiduki (laeva) tabamiseks ja uputamiseks valmistatud lõhkekeha.

Ajalugu[muuda | redigeeri lähteteksti]

Torpeedo ideele tuli Austria mereväe fregatikapten Johann Blasius Luppis. 1861. a. pakkus ta oma leiutist Austria valitsusele kuid too ei olnud sellest huvitatud. 1864. a. kohtas Luppis inglasest inseneri Robert Whitheadi ning suutis teda veenda oma idee perspektiivsuses. Luppisi ja Whitheadi koostööna valmiski 1866. a. esimene torpeedo. Algul oli torpeedo aeglane ja tema tegevusraadius väike.

Torpeedo ehk esialgse nimega "iseliikuv miin" muutis allveelaevad ohtlikeks sõjalaevadeks. Kulus pool sajandit, et teha torpeedost tõeliselt surmakülvav relv. 22. septembril 1914 kohtas Saksa allveelaev U 9 Põhjamerel kolme Inglise soomusristlejat. 450m kauguselt laskis komandör Otto Weddigen välja esimese torpeedo, mis tabas ristlejat Aboukir. Ahtrisse tabatud ristleja hakkas vajuma. Inglased arvasid, et sattusid miinile ning sõitsid Abourkiri juurde, et peale võtta uppuvaid inimesi. U 9 lähenes veelgi ja lasi 270 m kauguselt välja veel kaks torpeedot. Sellest ajast peale peeti allveelaeva pealveelaevale ohtlikuks vastaseks.

Tänapäeval on torpeedorelvastuse kasutus pealveelaevadel vähenenud. Selle põhjuseks on rakettrelvade areng ja levik. Siiski on torpeedod efektiivse relvana jätkuvalt kasutusel. Eriti olulised on torpeedod allveelaevade relvastuses ja allveelaevade vastase relvana.

Kirjeldus[muuda | redigeeri lähteteksti]

Torpeedo võib olla kas juhitamatu või juhitav. Juhitavate torpeedode juhtimine toimub kas juhtme abil või raadio teel. Jõuallikana kasutatakse kas tahtkekütuse-, vedelkütuse-, gaasi- või elektriajamit. Tänapäevaste seeriatorpeedode suurimad kiirused jäävad üldiselt alla 100 sõlme. Torpeedo tulistatakse tavaliselt välja torpeedoaparaadist, mis võib olla ühe- või mitmetoruline. Torpeedoaparaat võib asuda pealveelaeva tekil või ka allveelaevas, samuti maismaal või lennuvahendis. Torpeedo võib olla kinnitatud lennuvahendi sisse või külge. Tänapäeval torpeedodega relvastatud sõjalaevad peamiselt hävitajad, ristlejad ja allveelaevad, kuna spetsiaalsed torpeedokaatrid on minevikku jäämas.

Vaata ka[muuda | redigeeri lähteteksti]