Mine sisu juurde

Hospidallaev

Allikas: Vikipeedia
USA mereväe Mercy-klassi hospidallaev (maailma suurim hospidallaev) 2007

Hospidallaev, ka haiglalaev, laatsaretlaev (inglise keeles hospital ship, saksa keeles Lazarettschiff, vene keeles госпитальное судно), on haigete raviks ja transpordiks valmistatud või kohandatud mereväe abilaev või tsiviillaevanduse eriotstarbeline laev.

Kirjeldus ja kasutus

[muuda | muuda lähteteksti]

Hospidallaev peab olema värvitud valgeks ja märgistatud punaste ristidega. Sellel ei tohi olla pardarelvastust, kuid personalil võib olla käsirelvastus enese ja haigete kaitseks. Hospidallaevu ei tohi rünnata, kuid suurte sõdade ajal on seda nõuet ka eiratud.

Rahuajal kasutatakse hospidallaevu merelise juurdepääsu olemasolul sageli suurte suuremate kriiside või katastroofide piirkonnas meditsiinilise abi võimekuse operatiivseks tõstmiseks.

Global Mercy

[muuda | muuda lähteteksti]

Suvel 2021 valmib heategevusorganisatsiooni Mercy Ships jaoks maailma suurim tsiviilhospidallaev Global Mercy. Laev ehitatakse Hiinas ja seadmestatakse Belgias ning selle reeder on Stena Ro-Ro. Laeval on 6 operatsioonisaali, 200 haigevoodit, laboratoorium, vastuvõturuumid ning silma- ja hambakliinik. Esimene Global Mercy peatuskoht on Sudaanis, kus abivajajaile osutavad abi 600 vabatahtlikku. Global Mercy on 174 m pikk ja 28,6 m lai kogumahutavusega 37 000.[1]

  1. Christopher Kullenberg Rothvall. Global Mercy nära leverans – provturen genomförd. Sjöfartstidningen, 10. mai 2021 (rootsi keeles)