Fregatt

Allikas: Vikipeedia
Austraalia fregatt 2005. aastal
Venemaa fregatt (suur allveetõrjelaev) 2002. aastal
Prantsuse 17. sajandi fregatt

Fregatt (hollandi fregat) on kiirekäiguline sõjalaev, mille ülesandeks on patrullteenistus ja tsiviil- või kergemini relvastatud mereväe laevade kaitse.

Fregatt tänapäeva mereväes[muuda | muuda lähteteksti]

Tänapäeva mereväes on fregatt peamiselt õhu- ja allveetõrjerelvastusega sõjalaev, mis on võimeline iseseisvalt lahinguülesandeid täitma.

Fregattide ülesandeks on julgestada suuremaid sõjalaevu ning kaitsta nõrgema relvastusega sõja- ja abilaevu vaenlase ootamatute rünnakute eest. Fregatid on tavaliselt 90–150 m pikad[viide?] ja tippkiirusega 25–30 sõlme. Fregattidel on 2 vahivahetust ja nad on võrdlemisi suure merekindluse ja autonoomsusega. Enamikul fregattidest on pardahelikopter.

Venemaal nimetatakse fregatte tavaliselt kas suurteks allveetõrjelaevadeks (большие корабли ПЛО) või allvee- ja õhutõrjelaevadeks (корабли ПЛО и ПВО).

Fregatist aste väiksem sõjalaev on korvett ja suurem hävitaja.

Fregatt ajaloolise purjelaevana[muuda | muuda lähteteksti]

Fregatt oli 6–20 aerupaariga galeer.

Fregatt oli 17.–18. sajandil kolmemastiline raapurjestuses kiire sõjalaev, millel oli üks kahuritekk kuni 60 kahuriga. Fregatt-tüüpi purjesõjalaevast arenes 19. sajandi lõpus pärast aurumasinate kasutuselevõttu välja ristleja.