Fregatt

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search
Venemaa fregatt (suur allveetõrjelaev) 2002. a
Prantsuse 17. sajandi fregatt

Fregatt (hollandi k fregat) on lahinguotstarbeline sõjalaev, mis on mõeldud teiste sõjalaevade või tsiviillaevade julgestamiseks ja kaitseks ning iseseisvaks patrullteenistuseks avamerel.

Kasutus[muuda | muuda lähteteksti]

Tänapäeva mereväes on fregatt tavaliselt õhu- pealvee- ja allveetõrjevõimega sõjalaev, mis on võimeline vajadusel ka iseseisvalt lahinguülesandeid täitma. Fregattide ülesandeks on julgestada ja vajadusel kaitsta nii suuremaid, kui väiksemaid sõjalaevu, abilaevu ja samuti tsiviillaevade konvoisid vaenlase ootamatute rünnakute eest avamerel ja rannnikumerel. Üldjuhul tegutsevad fregatid avamerel sõjalaevade koondise osana.

Venemaal nimetatakse fregatte sageli kas suurteks allveetõrjelaevadeks (Большой противолодочный корабль) või patrull-laevadeks (Сторожевой корабль).

Kirjeldus[muuda | muuda lähteteksti]

Fregattide veeväljasurve on tavaliselt 3000-6000 t ja pikkus 100–150 m. Tippkiirus on üle 25 sõlme. Relvastuse hulka kuuluvad peamiselt pealveetõrje raketid, õhutõrjeraketid, allveelaevade vastased relvad, universaalsuurtükk, erinevad seiresüsteemid, sealhulgas sonar. Reeglina on fregattidel pardahelikopter.

Fregattidel on 2-3 vahivahetust ja nad on võrdlemisi suure merekindluse ning autonoomsusega. Fregati komandör on tavaliselt keskmine vanemohvitser (Eesti auaste kaptenleitnant).

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

  • Korvett - fregatist väiksem sõjalaevaliik
  • Hävitaja - fregatist suurem sõjalaevaliik