Fregatt

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search
Austraalia fregatt 2005. aastal
Venemaa fregatt (suur allveetõrjelaev) 2002. aastal
Prantsuse 17. sajandi fregatt

Fregatt (hollandi fregat) on kiirekäiguline sõjalaev, mille ülesandeks on patrullteenistus ja tsiviil- või kergemini relvastatud mereväe laevade kaitse.

Fregatt tänapäeva mereväes[muuda | muuda lähteteksti]

Tänapäeva mereväes on fregatt peamiselt õhu- ja allveetõrjerelvastusega sõjalaev, mis on võimeline iseseisvalt lahinguülesandeid täitma.

Fregattide ülesandeks on julgestada suuremaid sõjalaevu ning kaitsta nõrgema relvastusega sõja- ja abilaevu vaenlase ootamatute rünnakute eest. Fregatid on tavaliselt 90–150 m pikad[viide?] ja tippkiirusega 25–30 sõlme. Fregattidel on 2 vahivahetust ja nad on võrdlemisi suure merekindluse ja autonoomsusega. Enamikul fregattidest on pardahelikopter.

Venemaal nimetatakse fregatte tavaliselt kas suurteks allveetõrjelaevadeks (большие корабли ПЛО) või allvee- ja õhutõrjelaevadeks (корабли ПЛО и ПВО).

Fregatist aste väiksem sõjalaev on korvett ja suurem hävitaja.

Fregatt ajaloolise purjelaevana[muuda | muuda lähteteksti]

Fregatt oli 6–20 aerupaariga galeer.

Fregatt oli 17.–18. sajandil kolmemastiline raapurjestuses kiire sõjalaev, millel oli üks kahuritekk kuni 60 kahuriga. Fregatt-tüüpi purjesõjalaevast arenes 19. sajandi lõpus pärast aurumasinate kasutuselevõttu välja ristleja.