Petaẖ-Tikva

Allikas: Vikipeedia
Petaẖ-Tikva

[ p'etahh tikv'a ]
heebrea פֶּתַח־תִּקְוָה Petaẖ-Tikva

Pindala 35,9 km² Muuda Vikiandmetes
Elanikke 244 300 (31.12.2018)[1] Muuda Vikiandmetes

Koordinaadid 32° 5′ N, 34° 53′ E
Petaẖ-Tikva (Iisrael)
Petaẖ-Tikva
Petaẖ-Tikva Suur sünagoog

Petaẖ-Tikva (kasutatakse ka nimekujusid Petah-Tikva, Petach-Tikva ja Petaẖ-Tiqwa) on linn Iisraeli Keskringkonnas.

Üldinfo[muuda | muuda lähteteksti]

Aastal 2007 elas linnas 188 900 inimest. Linna haldusterritoorium hõlmab 35,9 km².

Petaẖ-Tikva keskmise elaniku kulutused meditsiinile on suuremad kui mis tahes teise Iisraeli linna keskmise elaniku meditsiinikulutused. Linnas asub 6 haiglat, sealhulgas Yits'ẖak Rabini nimeline meditsiinikeskus, Schneideri Lastehaigla ja HaSharoni haigla, ja palju perearstikeskusi.

Linnas elab 70 tuhat ortodoksset juuti, keda teenindavad kolmsada sünagoogi, kaasa arvatud 19. sajandist pärit Suur sünagoog, ja 8 rituaalset sauna. Petaẖ-Tikva lähedal on kaks kalmistut, linnast idas ja kirdes.

Uus elamurajoon Petaẖ-Tikvas

Linna vaatamisväärsuste hulka kuuluvad kunstimuuseum, loomaaed, Rotschildi kaar ja Santiago Calatrava sild.

Petaẖ-Tikvast on pärit kirjanik ja keeleteadlane Rami Sa'ari, kirjanik ja tõlkija Yehoshu'a Kenaz ning bioloog Amots Zehavi.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Petaẖ-Tikva asutamisaastaks loetakse 1878, ehkki inimesed kolisid sinna alles hiljem. Asula nimi pärineb piiblist Hoosea raamatust 2:17: "Sealt alates annan ma temale ta viinamäed ja lootuse ukseks Aakori oru ..." [2]. Petaẖ-Tikva tähendab heebrea keeles lootuse ust.

Petaẖ-Tikva asutasid ümberasujad Euroopast. See on vanim tänapäevane juudi põllumajandusasundus Palestiinas. Esialgu ostsid nad selleks maa-ala Aakori orus Jeeriku lähedal, kuid Türgi sultan tühistas ostu ja keelas neil sinna asumast. Asunikud said maad Petaẖ-Tikva praeguses asukohas ja säilitasid sellele varem valmis mõeldud nime oma lootuste sümbolina.

Esialgu oli Petaẖ-Tikva jaoks ostetud väike (3,4 km²) maa-ala malaariasoo, nii et sinna polnudki algul võimalik elama asuda. Selle asemel asutasid nad 20 km lõuna poole Yehudi alevi. Parun Edmond James de Rothschildi abiga õnnestus ostetud maa 1883. aastaks sedavõrd kuivendada, et seal sai elada.

Petaẖ-Tikvas toimus 1886 esimene registreeritud araablaste rünnak juudi uusasundusele Palestiinas.

Esimese maailmasõja ajal pakkus Petaẖ-Tikva varjupaika Tel Avivist ja Jaffast pärit põgenikele, kelle Türgi võimud olid linnadest välja ajanud, kui nood ei tahtnud astuda Türgi sõjaväkke, et sõdida pealetungivate Suurbritannia vägedega. Sõjas sai asula tugevalt kannatada, sest jäi sõdivate vaenuvägede vahele.

Pärast sõda sai Palestiinast Briti mandaatterritoorium. Britid andsid Petaẖ-Tikvale 1921 omavalitsuse ja tunnistasid ta 1937 linnaks. Mitteametlik omavalitsus toimis Petaẖ-Tikvas juba alates 1880. aastast.

Petaẖ-Tikva põllumajanduskoolis õppisid tuhanded ümberasujad, enne kui nad edasi rändasid ja asutasid uusi asundusi kõikjal Palestiinas. Need koolid töötavad tänapäevani.

Pärast Iisraeli riigi väljakuulutamist liideti Petaẖ-Tikvaga 7 lähedalolevat küla ja linna elanike arv kasvas sellega 22 tuhandeni.

Majandus[muuda | muuda lähteteksti]

Petaẖ-Tikva on Iisraeli suuruselt teine tööstuskeskus Haifa järel. Toodetakse tekstiili, metalltooteid, vaipu, plasttooteid, toiduaineid, rehve ja teisi kummitooteid ning seepi. 21. sajandil on Petaẖ-Tikvasse kolinud palju infotehnoloogiaettevõtteid, sealhulgas Alcatel-Lucenti, ECI Telecomi, GlaxoSmithKline'i, IBM-i, Inteli ja Oracle'i Iisraeli esindused. Seal asuvad ka maailma ühe suurima geneeriliste ravimite tootja Teva ja Iisraeli ühe suurima toiduainetööstusettevõtte Osemi peakorter. Linnast idas asub ehituskivikarjäär. Ainult üks kunagi õitsval järjel olnud ettevõtluseharu on Petaẖ-Tikvas kadunud: sidrunite kasvatamine. Piirkonnas on asustus nii tihedaks läinud ja vastavalt on maa hind nii palju tõusnud, et sidrunipuid pole seal enam otstarbekas kasvatada.

Linnas on palju side- ja kommunikatsiooniettevõtteid: Interneti-teenuse pakkujaid, rahvusvaheline telefoniettevõte Bezeq ning parempoolne religioosne sionistlik ajakirjandusvõrk, mille hulka kuuluvad Interneti-raadio, Interneti-TV ja trükikoda.

Linnas asub erakonna Kadima peakorter.

Haridus[muuda | muuda lähteteksti]

Petaẖ-Tikvas on üle kolmesaja haridusasutuse, alates lasteaedadest kuni ülikoolini, nii ilmalikke kui religioosseid. Neis on üle 43 tuhande õpilase ja umbes 2400 õpetajat. Linnas on 9 avalikku raamatukogu. Pearaamatukogu asub raekoja hoones.

Sport[muuda | muuda lähteteksti]

Linnas asuvad kaks jalgpallimeeskonda, "HaPo'el" ja "Maccabi", ning 2007 asutatud korvpallimeeskond "Pioneers".

Sõpruslinnad[muuda | muuda lähteteksti]

Petaẖ-Tikval on seitse sõpruslinna: Bacău (Rumeenia), Chicago (USA), Koblenz (Saksamaa), Laval (Kanada), Odense (Taani), Rio de Janeiro (Brasiilia) ja Trondheim (Norra).

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]