Tekstiil

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search
Disambig gray.svg  See artikkel on üldmõistest; Eesti endise ettevõte kohta vaata Tekstiil (ettevõte)

Valik tavalisemaid kangatüüpe. Vasakult: puuvill, velvet, trükitud puuvill, kalingur, vilt, satiin, siid, kotiriie, polycotton.

Tekstiil on materjal, mis koosneb loodusliku või kunstliku materjali kiudude (niidi, lõnga) võrgustikust. Tekstiile valmistatakse kangakudumise, silmuskudumise, heegeldamise, viltimise või sõlmimise (makramee) teel.

Tekstiilitüübid[muuda | muuda lähteteksti]

Tekstiile on võimalik valmistada paljudest materjalidest, mida päritolu järgi jaotatakse neljaks: loomsed, taimsed, mineraalsed ja sünteetilised. Enne 20. sajandit valmistati tekstiile vaid looduslikest kiududest (loomsed, taimsed ja mineraalsed).

Loomse päritoluga tekstiilid[muuda | muuda lähteteksti]

Loomse päritoluga tekstiilid on tavaliselt valmistatud loomakarvadest.

Taimse päritoluga tekstiilid[muuda | muuda lähteteksti]

Kõrrelisi, loalisi, kanepit ja sisalit kasutatakse köie või nööri valmistamiseks. Õlgedest ja bambusest tehakse peakatteid. Puuvillast, linast ja kanepist valmistatakse rõivaid.

Tehiskiud[muuda | muuda lähteteksti]

Tehiskiudude saamiseks kasutatakse looduslikke aineid, näiteks tselluloosi. Tehiskiudude hulka kuulub näiteks viskooskiud.

Sünteetilised tekstiilid[muuda | muuda lähteteksti]

Sünteetilised kiud on saadud nafta, kivisöe, maagaasi jms töötlemisel. Kõiki sünteetilisi tekstiile kasutatakse peamiselt rõivatööstuses. Sünteetilised tekstiilid on vastupidavad ja kerged, neid on kerge hooldada ja pesta, need kuivavad kiiresti. Puhtast sünteetikast rõivad ei lase õhku läbi ja soodustavad higistamist. Kõrge temperatuuri juures hakkavad sünteetilised kiud sulama.

Veel tekstiile[muuda | muuda lähteteksti]

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]