Maalasti

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Maalasti küla

Pindala: 12,8 km² (2020)[1] Muuda Vikiandmetes
Elanikke: 11 (1.01.2020)[2] Muuda Vikiandmetes

EHAK-i kood: 4699[3] Muuda Vikiandmetes
Koordinaadid: 58° 36′ N, 25° 40′ E
Maalasti (Eesti)
Maalasti
Maalasti küla vaade
Maalasti küla 1832. aasta topograafilisel kaardil

Maalasti[4] (ka Maalaste, Mallaste, Mallast, Mallast) on küla Viljandi maakonnas Põhja-Sakala vallas.

Enne Eesti omavalitsuste haldusreformi 2017. aastal kuulus küla Kõo valda.

Küla paikneb Navesti jõe (endise Pala jõe) luhtade ääres.[5]

Maalasti küla asub kahel väikesel künkal ning on ümbritsetud soistest metsadest ja jõeluhtadest.[6] Maalasti oli Kõo valla kõige väiksema rahvaarvuga küla. 2015. aastal elas külas 8 elanikku.[7]

Rahvapärimuse järgi oli Maalastis kõrts – rahvasuus tunti seda Kollase kõrtsina.[8]

Vanemate kaartide järgi asus külas kaks hollandi tüüpi tuulikut, millest üks on tänaseks hävinud.

Külaga piirneval Unakvere soosaarel asub muistne pühapaik, rahvasuus Hiiepõld. 1940. aastatel asus Hiiepõllus metsavendade punker.

Küla maadele asutati 2013. aastal 527,7-hektarise kogupinnaga Maalasti looduskaitseala, mille kõige väärtuslikum elupaik on liigirikas madalsoo. Hoiualal kaitstakse metsaelupaiku, linnu-, looma-, liblika- ja taimeliike, näiteks konnakotkast, saarmast. Küla servast voolab läbi Räpu oja.

Külas asub mahemett ja meesaadusi tootev ettevõte OÜ Mallast Mesi ja lambakasvatuse/aretusega tegelev ettevõte OÜ Mallast Agro

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Inimasustusest on piirkonnas kindlaid andmeid nooremast kiviajast (IV–II aastatuhat eKr). Tol ajal elasid praegusest palju suurema Võrtsjärve põhjarannikul muistsed kalastajad ja kütid. Kalapüük etendas majanduses peamist osa, jõeorud ja järvekaldad olid põhiliseks söödamaaks ka kütitavatele loomadele (põder, tarvas, metssiga, kobras). Arheoloogid on piirkonnast leidnud kivikirveid, kivitalbu, luust õngekonkse ja ahinguotsi, kui ka muistseist uskumustest ja maagilistest kunstiharrastustest pajatavaid esemeid. Küla põldudelt on leitud kindlaid jälgi neoliitlikumi aegsest tegevusest (tulekivist nukleused, kõõvitsad), samuti haruldasi juhuleide pronksiajast (pronkskirves ja tutulus), mida saab näha Viljandi muuseumi püsiekspositsioonis. Pronksiajal muutus peamiseks elatusalaks karjakasvatus, samal ajal arenes algeline põlluharimine. Asustus kandus ümber kõrgematele kohtadele. Veest välja ulatusid üksikud kuivemad saared ja künkad. Tänapäevalgi esineb piirkonnas muistseid kohanimesid nagu Lauasaare, Ojasaare, Karusaare, Suursaare, Tohossaare, Kaosaare, Rehessaare, Hiiesaare jt. Teise aastatuhande algul pKr algas koondumine maakondadeks, juhituna vanemast. Henriku kroonika andmetel asus Maalasti küla muinaskihelkonna Nurmekunna (saksa keeles Nurmegunde) haldusalal. Ka rauaajast on külast leitud mitmeid arheoloogilisi leide, samuti on tõendeid rauasulatusega tegelemisest. On tõonäoline, et mööda Navesti jõge olid tihedad kontaktid toonase Sakala muinasmaakonna keskuse Lõhaverega.

Vahetult enne Põhjasõda asustati Liivimaa kuninga hertsog Magnuse käsul sõdadest ja haigustest inimtühjaks jäänud piirkonna küladesse uusi elanikke, peamiselt Venemaalt ja Soomest. Aastal 1670 läks küla Kõo mõisa (saksa keeles Wolmarshof) valdusse. Tollal kuulus mõis Wolmar von Wrangellile, kellelt pärineb ka mõisa saksakeelne nimi. Pärast Põhjasõda oli Kõo riigimõis.

Lätis riiklikus arhiivis asuva 16. sajandi Vana-Liivimaa adramaade revisjonis mainitakse küla 1630. aasta vakuste loetelus. Elanike kohta leiab esmaseid kirjalikke andmeid Saaga Pilistvere 1685. aasta sünnimeetrikast.

Maalasti küla on märgitud Pärnu kreisi lääni valduste loetelus 1681. aastal.

1583 aastal Maalasti(Malesh) esmamainimine Poola allikates.

Küla nime päritolu[muuda | muuda lähteteksti]

Kreutzwaldi Kalevipoja-muistendeil põhinev regilaul pajatab:

Nurjatumad vanad sortsid

Kurja sunnil kolmekesi

Kalevi peale pakitavad

Vanast võetud vaenuviisil.

Vana tüli mässamisel

Hüüdnud Kalev kangeid mehi Mallast.

Tulid abiks vaenulla ja võitlusella

Vaenumehi vemmeldades,

Sortsi poegasid sugedes

Kered neil kuumaks küdeje.

Palju on kõneainet pakkunud küla nime "Maalasti", algupäraselt "Mallast", ka "Mallas", "Mallt" päritolu. Ühe oletuse järgi kasvas külas hulgaliselt humalat (ladina keeles Humulus lupulus), mille järgi algupärane Maalasti küla arvatavalt soome juurtega kogukonnalt oma nime on saanud. Sõna mallas tähendab soome keeles humalat.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]