Keit Pentus-Rosimannus

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Keit Pentus-Rosimannus
Keit Pentus-Rosimannus
Keit Pentus (2011)
Eesti rahandusminister
Ametis
Ametisse asumise aeg
26. jaanuar 2021
Eelnev Martin Helme
Eesti välisminister
Ametiaeg
17. november 2014 – 15. juuli 2015
Eelnev Urmas Paet
Järgnev Marina Kaljurand
Eesti keskkonnaminister
Ametiaeg
6. aprill 2011 – 17. november 2014
Eelnev Jaanus Tamkivi
Järgnev Mati Raidma
Riigikogu liige
Ametiaeg
2007–2011, 2015–
Isikuandmed
Sünniaeg 3. märts 1976 (45-aastane)
Sünnikoht Tallinn, Eesti
Erakond Eesti Reformierakond (alates 1998)

Keit Pentus-Rosimannus (kuni 2012 Keit Pentus; sündinud 3. märtsil 1976) on Eesti poliitik, alates 26. jaanuarist 2021 Eesti rahandusminister.

Ta oli 17. novembrist 2014 kuni 15. juulini 2015 Eesti välisminister ja 6. aprillist 2011 kuni 17. novembrini 2014 keskkonnaminister. Varem on Pentus-Rosimannus olnud Riigikogu esimene aseesimees (2009–2011) ja peaministri büroo juhataja (2005–2007).

Haridus[muuda | muuda lähteteksti]

Keit Pentus-Rosimannus on õppinud Tallinna Muusikakeskkoolis klaverit ja Bakalaureuse Erakoolis (tänane Akadeemia Nord), mille lõpetas 1995. aastal hõbemedaliga. Aastal 2000 sai Tallinna Pedagoogikaülikoolist bakalaureusekraadi haldusjuhtimises ja Euroopa Liidu suhetes. Aastal 2000 alustas ta magistriõpinguid Tartu Ülikoolis politoloogia erialal, mis on lõpetamata. 2020. aastal omandas Tuftsi Ülikooli Fletcheri Rahvusvahelise õiguse ja diplomaatia koolis magistrikraadi.

Poliitiline tegevus[muuda | muuda lähteteksti]

Keit Pentuse esimene kokkupuude Reformierakonnaga oli 1996. aastal, kui ta ülikooli teisel kursusel alustas valimiskorraldajana. 1997. aastal pani ta aluse noorteklubile, millest hiljem kasvas välja Eesti Reformierakonna Noortekogu.

Alates 1998. aastast on ta Reformierakonna liige. Eesti Reformierakonna juhatuse liige 2000 kuni 2017 ja alates 2020, mil valiti ka Reformierakonna aseesimeheks.

Keit Pentus kandideeris 1999. aasta Riigikogu valimistel Tallinnas valimisringkonnas nr 3 ja sai 26 häält. Reformierakonna üleriigilises nimekirjas oli ta 111. kohal.

Poliitilise nõunikuna on Keit Pentus töötanud sotsiaal-, justiits- ja välisministri juures. 2003. aastal sai ta Tallinna kesklinna vanemaks. Selles ametis töötas ta 2 aastat. Kesklinna vanemana algatas kõrghoonete teemaplaneeringu, miljööväärtuslike alade kaitsmisele suunatud osaüldplaneeringud ning vanalinna tuleviku teemalised arutelud; lasi korrastada Musumäe ja valgustada Snelli ja Lembitu pargid; aitas kaasajastada mitme kesklinna lasteaia ruumid ning kutsus kokku koolijuhtide, lasteaedade juhatajate ja korteriühistute ümarlauad.

2005. aastast töötas peaminister Andrus Ansipi büroo juhatajana.

Riigikogu liige[muuda | muuda lähteteksti]

2007. aastal kandideeris Keit Pentus riigikogu valimistel ja sai 7049 häälega isikumandaadi. Ta oli XI Riigikogu liige, kuulus Riigikogu rahandus- ja Euroopa Liidu asjade komisjoni ja oli 2007–2009 Reformierakonna Riigikogu fraktsiooni esimees. Alates 2009. aasta juunikuust oli ta Riigikogu esimene aseesimees.

2009. aasta kohalike volikogude valimistel osales Pentus-Rosimannus Reformierakonna Tallinna linnapeakandidaadina, kogudes Lasnamäe valimisringkonnas 3396 häält.

Ta valiti ka XII Riigikogu liikmeks.

6. aprillil 2011 sai Keit Pentusest Andrus Ansipi kolmanda valitsuse keskkonnaminister. Samal ametikohal jätkas ta ka Taavi Rõivase valitsuses, kuni nimetati Euroopa Parlamenti lahkunud Urmas Paeti asemel novembris 2014 välisministriks.

1. juulil 2015 teatas ta seoses Autorollo tsiviilvaidluses langetatud ringkonnakohtu otsusega, et astub välisministri ametist tagasi.

Pentus-Rosimannus oli XIII Riigikogu liige, väliskomisjoni aseesimees ning Eesti-USA ja Eesti-Iraani parlamendirühmade esimees. Koostas väliskomisjoni raporti valmisolekust tõrjuda valimistesse sekkumist.

2019. aastal valiti Pentus-Rosimannus XIV Riigikogu liikmeks ning Reformierakonna fraktsiooni aseesimeheks. Ta on Eesti-Iisraeli ja Eesti-Kanada parlamendirühmade esimees ning Eesti-USA parlamendirühma aseesimees.

Keskkonnaminister[muuda | muuda lähteteksti]

Keskkonnaministrina tegi valitsusele ettepaneku Tuhala-Nabala looduskaitseala moodustamiseks, suutis luua vajaliku konsensuse uue Jahiseaduse vastuvõtmiseks ja kaitses edukalt Eesti huve Euroopa Liidu kütusekvaliteedi direktiivi vastuvõtmisel.

Arvamusfestival 2014, "Eesti tark võim"

Välisminister[muuda | muuda lähteteksti]

Välisministrina seisis NATO kohalolu suurendamise eest regioonis ning sanktsioonide pikendamise eest Venemaale seoses viimase agressiooniga Krimmis ja Ida-Ukrainas.

John Kerry ja Keit Pentus-Rosimannus NATO peakorteris 2014. aastal

Muu ühiskondlik tegevus[muuda | muuda lähteteksti]

Keit Pentus-Rosimannus on Vanavanemate toetamise ühingu nõukogu liige. Varem on ta kuulunud Riigi Kinnisvara AS nõukokku ja olnud SA Tallinna Toomkiriku kristliku kultuuri ning eetiliste väärtuste õppe- ja konverentsikeskuse nõukogu liige. Alates aastast 2020 kuulub Ameerika Ühendriikide initsiatiivil kokku kutsutud NATO innovatsiooninõukogusse, mis keskendub tulevikusüsteemide ettevalmistamisele mehitamata meresüsteemide valdkonnas ning London Imperial College'i, FinTech keskuse nõuandvasse kokku.

Isiklikku[muuda | muuda lähteteksti]

10. augustil 2012 abiellus ta Rain Rosimannusega, augustis 2021 sündis perre tütar. Tema vend Sten Pentus on vormelisõitja.[1][2]

Autorollo tsiviilvaidlus[muuda | muuda lähteteksti]

Keskerakonna initsieeritud Tallinna Ühistupanga asutajateringi kuuluv perekond Järvekülg organiseeris Keit Pentus-Rosimannuse vastu tsiviilhagi esitamise seoses tema isale, Väino Pentusele kuulunud autofirma Autorollo pankrotiprotsessiga. Harju maakohus ei rahuldanud 27. juunil 2014 Autorollo pankrotitoimkonna hagi Keit Pentus-Rosimannuse suhtes, kohus jättis Keit Pentus-Rosimannuse menetluskulud pankrotitoimkonna kanda. 30. juunil 2015 tühistas Tallinna ringkonnakohus maakohtu otsuse osas, millega OÜ Autorollo nõue tütarfirma asutamisega tekitatud kahju osas jäeti Keit Pentus-Rosimannuse vastu rahuldamata. Tühistatud osades tegi ringkonnakohus uue otsuse, mõistes välja mitu kahjusummat, samuti jäid kostjate kanda menetluskulud. Keit Pentus-Rosimannus nimetas otsust ebaõiglaseks, kuid astus selle tõttu tagasi välisministri ametikohalt. Keit Pentus-Rosimannus kaebas otsuse edasi ja Riigikohus võttis kassatsioonikaebuse menetlusse. 13. aprillil jättis Riigikohus oma otsusega neli hageja nõuet viiest Keit Pentus-Rosimannuse vastu rahuldamata, kuna nõude aluseks esitatud asjaolud jäid maa- ja ringkonnakohtus osaliselt tõendamata. Ühe nõude osas tühistas Riigikohus ringkonnakohtu otsuse materiaalõiguse vale tõlgendamise ja menetlusõiguse normi olulise rikkumise tõttu ja saatis asja uueks arutamiseks Tallinna Ringkonnakohtule. 21. oktoobril 2016 jättis ringkonnakohus kogu hagi kõigi nõuete osas Keit Pentus-Rosimannuse suhtes rahuldamata ja menetluskulud kõigis kohtuastmetes hageja pankrotihaldurite Martin Krupi ja Katrin Prüki kanda. Riigikohus saatis lahendi ringkonnakohtusse tagasi nõudes peamiselt selle põhjalikumat põhjendamist. 2. märtsil 2018 jättis ringkonnakohus jõusse otsuse, et kõik nõuded Keit Pentus-Rosimannuse vastu on alusetud ning menetluskulud peavad kandma pankrotihaldurid Martin Krupp ja Katrin Prükk.

Artiklid, uudised[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]

Eelnev:
Jaanus Tamkivi
Keskkonnaminister
20112014
Järgnev:
Marko Pomerants
Eelnev:
Urmas Paet
Välisminister
20142015
Järgnev:
Marina Kaljurand
Eelnev:
Martin Helme
Rahandusminister
2021–
Järgnev:
'