Föderaalreservi Süsteem

Allikas: Vikipeedia

Föderaalreservi süsteem ehk USA Föderaalreserv (FED) on keskpanganduse süsteem USAs. See asutati 1913. aastal Föderaalreservi seadusega ja on osaliselt riiklik institutsioon, millel on ka eraõiguslikud omanikud. USA Föderaalreserv koosneb: 1) Föderaalreservi juhatus (Board of Governors); 2) Föderaalne Avatud Turu Komitee (the Federal Open Market Committee) 3) 12 regionaalset harupanka (Federal Reserve Bank), mis asuvad suuremates linnades ja mis alluvad Ameerika Ühendriikide Rahandusministeeriumile. Igal neist on oma üheksaliikmeline direktorite nõukogu. 4) hulk USA erapanku, mis omavad kindlat hulka mittekaubeldavaid aktsiaid oma föderaalpangas. 5) Erinevad nõuandvad nõukogud.

Alates 1. veebruarist 2014 on Board of Governors esimees Janet Yellen. 2006–2014 oli selles ametis Ben Bernanke, kes vahetult enne Föderaalreservi juhiks saamist juhtis president Bushi majandusnõunike komiteed.

USA Föderaalreservi peakorter asub Washingtonis.

Ajaloost[muuda | redigeeri lähteteksti]

USA esimene institutsioon, mis täitis keskpanga ülesandeid oli 1791 aastal Alexander Hamiltoni poolt asutatud Ameerika Ühendriikide Esimene Pank (First Bank of the United States). 1816 astutati Ameerika Ühendriikide Teine Pank. 1837 kuni 1862 USAs ametlik keskpank puudus. 1863 aastal koostati Riikliku panganduse seadusega kuni 1913 aastani kehtinud riiklik pangasüsteem. Seoses finantspaanikatega 1873, 1893 ja 1907 aastal tekkis tugev nõudlus keskpanga süsteemi loomise järgi.

Föderaalreserv sai USA Kolmandaks pangaks. Esimese kahe panga süsteem ei kestnud, kuna tal puudus USA Kongressi toetus. Eelmiste süsteemide veaks oli ka valuuta mitteelastsus ja likviidsuse puudus.

Praegused Föderaalreservi funktsioonid on:

 1. Selgitada pangaduspaanika probeeme
 2. USA keskpanga ülesanded
 3. Tasakaalustada pankade erahuve ja valitsuse tsentraliseeritud kohustusi
  1. Juhtida ja reguleerida pangainstitutsioone
  2. Kaitsta tarbijate krediidiõiguseid
 4. Juhtida riigi raha pakkumist läbi rahapoliitika, eesmärgiga
  1. maksimaalne tööhõive
  2. stabiilsed hinnad
  3. mõõdukad pikaajalised intressimäärad
 5. Stabiilsuse säilitamine finantssüsteemis vähendades süsteemseid riske finantsturgudel
 6. Finantsteenuste pakkumine deponeerimis institutsioonidele, USA valitsusele ja välismaistele ametlikele institutsioonidele, mille sisse kuulub ka põhirolli mängimine riikide maksusüsteemides
  1. Regioonidevaheliste maksete vahendamine
  2. Vastutus kohalike likviidsusvajaduste eest
 7. Tugevdada USA postisiooni maailmamajanduses
Föderaalreservi organisatsiooniskeem

Välislingid[muuda | redigeeri lähteteksti]