Ameerika Ühendriikide Rahandusministeerium

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Seal of the United States Department of the Treasury.svg

Ameerika Ühendriikide Rahandusministeerium (inglise keeles United States Department of the Treasury) on Ameerika Ühendriikide valitsuskabineti tasemel ministeerium, mis tegeleb eelarveküsimustega. Eesti kontekstis vastaks sellele Rahandusministeerium.

Asutati ja alustas tööd 1789. aastal Kongressi otsuse alusel. Ühendriikide esimene rahandusminister Alexander Hamilton andis ametivande 11. septembril 1789. Hamiltoni palus ametisse astuda president George Washington pärast seda, kui esialgne kandidaat Robert Morris keeldus ning soovitas enda asemel Hamiltoni. Hamilton töötas peaaegu üksi välja USA esialgse rahandussüsteemi ning kuulus aastaid Washingtoni administratsiooni. Tema portree on USA kümnedollarisel rahatähel, mille tagumine külg kujutab rahandusministeeriumi hoonet.

Rahandusministri kõrval on üks rahandusministeeriumi tuntumaid ametnikke Ameerika Ühendriikide laekur, kes võtab vastu ja hoiab Ühendriikide raha. Rahandusministri ja laekuri allkirjade koopiad on kõigil tänapäevastel USA rahatähtedel.

Rahandusministeerium trükib ja mündib käibivat paber- ja metallraha Graveerimis- ja Trükibüroos ning Ameerika Ühendriikide Rahapajas. Samuti kogub rahandusministeeriumile alluv Ühendriikide Maksuamet föderaalmakse ning haldab riigi võlakirju.

Praegune rahandusminister on Jack Lew. Ta astus ametisse 28. veebruaril 2013. Laekur on Rosa Gumataotao Rios.

Eelmine rahandusminister on Timothy F. Geithner.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]