Rhode Island

Allikas: Vikipeedia
Disambig gray.svg  See artikkel räägib USA osariigist; osariigile nime andnud saare kohta vaata artiklit Aquidnecki saar.

Rhode Islandi ja Providence Plantationsi osariik

inglise State of Rhode Island and Providence Plantations

Rhode Islandi osariigi pitsat
Rhode Islandi osariigi pitsat
Rhode Islandi osariigi lipp
Rhode Islandi lipp

Pindala: 3144 km²
Elanikke: 1 052 567 (2010)
Pealinn: Providence
Rhode Island osariigi asendikaart

Rhode Island on Ameerika Ühendriikide osariik 1790. aastast alates. Asub Atlandi ookeani rannikul, kuulub Uus-Inglismaa regiooni ja on pindalalt USA väikseim osariik. Põhjas ja läänes piirneb Massachusettsiga, idas Connecticutiga ning lõunas Atlandi ookeniga. Osariigi pindalast kolmandiku moodustab vesi (1295 km2).

Osariik jaguneb halduslikult 5 maakonnaks: Bristoli maakond, Kenti maakond, Newporti maakond, Providence'i maakond, Washingtoni maakond. Kuigi osariigist üle poole on metsa all, on osariik vägagi urbaniseerunud ning on on elanike tiheduselt USA-s teine (2238 in/km2). Osariigi pealinn ja suurim linn on Providence; teised olulisemad linnad on Warwick, Cranston, Pawtucket ja Newport. Rhode Island oli esimene algsest kolmeteistkümnest kolooniast ja nendest viimane, kes ratifitseeris USA konstitutsiooni. Rhode Islandist sai USA osariik 29. mail 1790.

Enamik osariigi ida- ja lõunaosast on rannikumadalik, kõrgendikud jäävad loodeosasse. Kõrgeim punkt on Jerimoth Hill kõrgusega 248 meetrit üle merepinna.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Välislink[muuda | muuda lähteteksti]


New Hampshire New Hampshire Massachusetts Massachusetts
Connecticut Connecticut Cape Cod
  Rhode Island  
Long Island Atlandi ookean Martha's VineyardNantucket