Mine sisu juurde

Keskpank

Allikas: Vikipeedia

Keskpank on avalik-õiguslik põhiseaduslik institutsioon, mille ülesanne on hoida hinnastabiilsust ehk tagada raha ja raharingluse stabiilsus. Keskpangad mõjutavad hinnastabiilsust intressimäärade, raha hulga ja vahetuskursside kaudu, soodustades sel viisil majandustegevust ja seeläbi ka hindade üldist kasvu. Seda nimetatakse rahapoliitikaks. Rahapoliitika ei pea mõjutama suhtelisi hindu ehk näiteks seda, kui palju muutub toidu hind. Kui toidu hind tõuseb, aga muud tarbekaubad odavnevad ning kokkuvõttes on keskmine hinnatõus väike, siis keskpangal ei tarvitse intresse suurendada.

Eesti Pank[muuda | muuda lähteteksti]

Eestis täidab traditsioonilisi keskpanga ülesandeid Eesti Pank, mis kuulub euroala keskpanku ühendavasse Eurosüsteemi. Eesti Panga kui euroala keskpanga esmane ülesanne on hoida hinnatase euroalal stabiilsena. See tähendab, et inflatsioon ehk hinnataseme tõus peaks jääma keskmise aja jooksul allapoole 2% piiri, kuid püsiks selle lähedal. See loob majanduskasvuks tarvilikud eeldused

Samuti täidab Eesti Pank teisi keskpanga põhiülesandeid: 

  • korraldab sularaharinglust;
  • osaleb finantsstabiilsuse tagamises;
  • haldab Eesti välisreserve;
  • koostab finantssektori ja maksebilansi statistikat;
  • teostab järelvaatamist maksesüsteemide üle ning toetab nende arengut;
  • nõustab valitsust Eesti ja euroala majanduspoliitilistes küsimustes.

Oma ülesannete täitmiseks on euroala keskpankade süsteem valitsustest sõltumatu. See on võimalik vaid sel juhul, kui keskpank pole valitsuse pank ega rahakott, sest valitsusel võib tekkida kiusatus oma kulutuste katteks raha juurde trükkida. See aga hoogustaks hinnatõusu ehk inflatsiooni, mille ohjes hoidmine on keskpanga peamine ülesanne.

Keskpanga sõltumatus ei saa olla absoluutne, vaid seaduses peavad olema sätestatud panga eesmärgid, millest sõltuvad tema tegevuse raamistik ja vastutus. Eestis reguleerib keskpanga tegevust Eesti Panga seadus ja oma tegevusest annab keskpank aru Riigikogule.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]