Pittsburgh

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
See artikkel See artikkel räägib linnast. Laeva kohta vaata artiklit Pittsburgh (laev).

Pittsburgh

inglise Pittsburgh


Pindala: 151,1 km²
Elanikke: 305 700 (2010)

Koordinaadid: 40° 27′ N, 80° 0′ W
PAMap-doton-Pittsburgh.PNG

Pittsburgh on linn Ameerika Ühendriikides Pennsylvania osariigis Allegheny maakonnas. Pittsburghis ühinevad Allegheny ja Monongahela jõgi, moodustades Ohio jõe.

Linn on Pennsylvania osariigis rahvaarvult teine pärast Philadelphiat. Aastal 2015 elas linnas umbes 304 391 inimest, koos eeslinnadega ulatus elanike arv 2,4 miljonini. Pittsburghis (ja eeslinnades) paikneb üks Ameerika suurimaid itaallaste kogukondi, lisaks suuruselt viies ukrainlaste ja suurim horvaatide kogukond – Pittsburghi piirkonnas on ligi 200 000 horvaatide järeltulijat.

Inglased rajasid linna 1765. aastal prantslaste Duquesne'i kindluse kohale.

Pittsburgh oli varem tuntud teraselinnana, kuna sinna koondusid 20. sajandi alguses mitmed USA terasetööstusettevõtted, ning praegugi on neid Pittsburghis üle 300, ning sildade linnana, kuna Pittsburgh on kokku 446 sillaga suurima sildade arvuga linn maailmas (kolm silda rohkem kui Veneetsias). Sillad on Pittsburghile väga tähtsad, kuna ilma nendeta koosneks Pittsburghi regioon vaid paljudest killustunud orgudest, nõlvadest, jõetasandikest ja üksteisest eraldatud kogukondadest. Pittsburghi linn ja Allegheny maakond ongi Ameerikas ühed suurimad suurte sildade omanikud.

Pittsburgh oli omal ajal õitsev tööstuslinn, ning linnaelanikud olid kuni 1980. aastateni peamiselt sinikraed. 1910. aasta rahvaloenduse järgi elas linnas 533 905 inimest, tehes Pittsburghi USA suuruselt kaheksandaks linnaks. Pittsburghi rahvaarv tipnes 1950. aastal 676 806 elanikuga, kui Pittsburgh oli USA-s suuruselt kaheteistkümnes. Pärast seda hakkas linna rahvaarv kiiresti vähenema (tänapäeval moodustab Pittsburghi rahvaarv (napilt üle 300 000) 1950. aasta omast vaid 45%) ning elanikud kolisid äärelinnadesse. 1980. aastatel, kuigi palju Pittsburghi tööstusettevõtteid suleti, suutis linn, erinevalt näiteks Detroitist, vältida allakäiku, vähemuste enamuse ja kõrge kuritegevuse taseme teket, kuna suutis edukalt arendada teenindussektorit, ning kunagisest sinikraede linnast sai edukas valgekraede linn, mis on paljudes edetabelites endiselt üks USA elamisväärsemaid linnu (2005., 2009. ja 2011. aastatel esikohal). Siiski jätkub Pittsburghis eeslinnastumine.

Pittsburghis tegutsevad jäähokilubi Pittsburgh Penguins ja Ameerika jalgpalli meeskond Pittsburgh Steelers.

Linnas asub mitu kolledžit ja ülikooli, millest tuntumad on Carnegie-Melloni Ülikool, Duquesne'i Ülikool ja Pittsburghi Ülikool.

Pittsburghi sõpruslinnad on Sheffield (mis omal ajal oli Inglismaa terasetööstuse keskus, nagu Pittsburgh USAs), Donetsk, Bilbao, Zagreb, Astana ja Saarbrücken.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]