Pittsburgh

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
See artikkel See artikkel räägib linnast. Laeva kohta vaata artiklit Pittsburgh (laev).

Pittsburgh

inglise Pittsburgh
Downtown Pittsburgh from Duquesne Incline in the morning.jpg

Pindala 151,1 km²
Elanikke 305 700 (2010)

Koordinaadid 40° 27′ N, 80° 0′ W
PAMap-doton-Pittsburgh.PNG

Pittsburgh on linn Ameerika Ühendriikides Pennsylvania osariigis Allegheny maakonnas.

Philadelphia järel on Pittsburgh rahvaarvult Pennsylvania osariigi teine linn. Aastal 2015 elas seal umbes 304 391 inimest, koos eeslinnadega ulatus elanike arv 2,4 miljonini. Pittsburghis ja selle eeslinnades paikneb Ameerika üks suurimaid itaallaste kogukondi, samuti suuruselt viies ukrainlaste ja suurim horvaatide kogukond – Pittsburghi piirkonnas on ligi 200 000 horvaatide järeltulijat. Pittsburghis ühinevad Allegheny ja Monongahela jõed, moodustades Ohio jõe.

Linna rajasid inglased 1765. aastal Duquesne'i kindluse kohale.

Pittsburgh oli varem tuntud teraselinnana, kuna 20. sajandi alguses koondus sinna mitu USA terasetööstusettevõtet ja neid on Pittsburghis praegugi üle 300. Samuti on linn tuntud sildade poolest – 446 sillaga (kolm silda rohkem kui Veneetsias) on Pittsburgh suurima sildade arvuga linn maailmas. Sildadel on Pittsburghis tähtis roll, kuna ilma nendeta koosneks Pittsburghi regioon vaid paljudest killustunud orgudest, nõlvadest, jõetasandikest ja üksteisest eraldatud kogukondadest.

Pittsburgh oli õitsev tööstuslinn ja kuni 1980. aastateni olid linnaelanikud peamiselt oskustöölised. 1910. aasta rahvaloenduse järgi elas linnas 533 905 inimest ja see tegi Pittsburghi USA suuruselt kaheksandaks linnaks. Pittsburghi rahvaarv tipnes 1950. aastal 676 806 elanikuga, kui Pittsburgh oli USA-s suuruselt kaheteistkümnes. Pärast seda hakkas linna rahvaarv kiiresti vähenema ja elanikud kolisid äärelinnadesse. Tänapäeval moodustab Pittsburghi rahvaarv napilt üle 300 000, mis on 1950. aasta omast vaid 45%. Ehkki palju Pittsburghi tööstusettevõtteid suleti 1980. aastatel, suutis linn (erinevalt näiteks Detroitist) allakäiku ja kuritegevuse kasvu vältida. See õnnestus tänu teenindussektori arendamisele ja kunagisest oskustööliste linnast sai edukas ametnike linn, mis on paljudes edetabelites endiselt USA üks elamisväärsemaid linnu (aastatel 2005, 2009 ja 2011 esikohal). Sellegipoolest jätkub Pittsburghis eeslinnastumine.

Pittsburghis tegutsevad jäähokilubi Pittsburgh Penguins ja Ameerika jalgpalli meeskond Pittsburgh Steelers.

Linnas asub mitu kolledžit ja ülikooli, millest tuntumad on Carnegie-Melloni ülikool, Duquesne'i ülikool ja Pittsburghi ülikool.

Pittsburghi sõpruslinnad on Sheffield (Inglismaa endine terasetööstuse keskus, nagu Pittsburgh USA-s), Donetsk, Bilbao, Zagreb, Astana ja Saarbrücken.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]