Euroopa Keskpank

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search
Euroopa Keskpanga uus peahoone Frankfurdi taustal

Euroopa Keskpank (lühend EKP) on Euroopa Liidu institutsioon, mis vastutab euroala rahapoliitika eest 19 Euroopa Liidu liikmesriigis, kes on võtnud kasutusele ühisvaluuta euro (Austria, Belgia, Eesti, Hispaania, Holland, Iirimaa, Itaalia, Kreeka, Küpros, Luksemburg, Leedu, Läti, Malta, Portugal, Prantsusmaa, Saksamaa, Slovakkia, Sloveenia ja Soome).

Pank asub Saksamaal Maini-äärses Frankfurdis.

Euroopa Keskpanga mandaat on tagada euroala hinnastabiilsus, keskpanga inflatsioonisiht on "alla 2 protsendi, kuid ligi 2 protsenti keskpikal perioodil". Keskpikk periood on määratlemata, kuid seda on mõistetud kui kahte kuni kolme aastat, nii et ajutiselt võib inflatsioon 2 protsenti ületada. Inflatsioonisiht puudutab euroala keskmist inflatsiooni.[1] Hinnastabiilsuse tagamiseks määrab Euroopa Keskpank kord kuus euro baasintressimääru: refinantseerimisoperatsioonide pakkumisintressi alammäära, laenamise püsivõimaluse intressimäära ning hoiustamise püsivõimaluse intressimäära.

Euroopa Keskpanga esimene president aastail 19982003 oli varasem Hollandi keskpanga president Wim Duisenberg. 20032011 oli Euroopa Keskpanga president Jean-Claude Trichet. Alates 1. novembrist 2011 on Euroopa Keskpanga president Mario Draghi.

Euroopa Keskpanga juhatusse kuulub Euroopa Keskpanga president, asepresident (alates juunist 2010 Vítor Constâncio) ja lisaks neli liiget.

Euroopa Keskpanga nõukogu koosneb 24 liikmest, sellesse kuuluvad kuus juhatuse liiget ja lisaks 18 euroala riigi keskpankade presidendid.

Euroopa Keskpank on üks seitsmest Euroopa Liidu institutsioonist. Vastavalt Euroopa Ühenduse asutamislepingu artiklile 130 ei tohi EKP otsuseid mõjutada ühegi liikmesriigi ega ükski Euroopa institutsioon. Ka liikmesriikides tegutsevad EKP liikmeskeskpangad on oma liikmesriikide riiklikest organitest majanduslikult ja poliitiliselt sõltumatult.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Laura Ruud. Miks intressimäärad muutuvad? Eesti Panga koduleht. (Vaadatud 12.05.2011.)

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]