Erinevus lehekülje "Augustiputš" redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
P
resümee puudub
P (→‎19. august: ühtlustasin ajavormid)
P
Märgised: Visuaalmuudatus Teksti peitmine
 
==Sündmuste lühikokkuvõte==
18. augustil 1991 loodi [[Riiklik Erakorralise Seisukorra Komitee]], millesse kuulusid [[NSV Liidu asepresident]] [[Gennadi Janajev]] ning [[NSV Liidu Kaitsenõukogu]] esimehe esimene asetäitja [[Oleg Baklanov]], [[NSV Liidu kaitseminister]] [[Dmitri Jazov]], [[NSV Liidu Riikliku Julgeoleku Komitee]] esimees [[Vladimir Krjutškov]], [[NSV Liidu peaminister]] [[Valentin Pavlov]], [[NSV Liidu siseminister]] [[Boriss Pugo]], [[NSV Liidu Talurahvaliit|NSV Liidu Talurahvaliidu]] esimees [[Vassili Starodubtsev]] ning [[NSV Liidu Riiklike Tööstus-, Ehitus-, Transpordi- ja Sideettevõtete ja -koondiste Assotsiatsioon]]i esimees [[Aleksandr Tizjakov]]. Komitee kuulutas 19. augusti varahommikul end organiks "riigi juhtimiseks ja erakorralise seisukorra režiimi tõhusaks elluviimiseks". Janajev allkirjastas seadluse, milles teatas, et asus alates 19. augustist 1991 täitma Nõukogude Liidu presidendi kohuseid "seoses [[Mihhail Gorbatšov]]i võimetusega täita oma [[NSV Liidu president|NSV Liidu Presidendi]] kohuseid tervislikel põhjustel."<ref>[http://www.souz.info/library/other/gkchp/gkchpzaiav.htm Государственный комитет по чрезвычайному положению в СССР. ЗАЯВЛЕНИЕ СОВЕТСКОГО РУКОВОДСТВА].</ref><ref>[https://ru.wikisource.org/wiki/%D0%A3%D0%BA%D0%B0%D0%B7_%D0%92%D0%B8%D1%86%D0%B5-%D0%BF%D1%80%D0%B5%D0%B7%D0%B8%D0%B4%D0%B5%D0%BD%D1%82%D0%B0_%D0%A1%D0%A1%D0%A1%D0%A0_%D0%BE%D1%82_18.08.1991 NSV Liidu asepresidendi 19. augusti 1991. aasta seadlus] (vene keeles)</ref>
 
{{pooleli}}
Kella 9-ks jõudis Venemaa president Jeltsin Ülemnõukogu hoonesse ("Valge Maja") ja alustas vastupanukeskuse organiseerimist GKTšP tegevusele.
 
Kella 10-st alates hõivasid sõjaväe üksused positsioonid Moskvas, mille kohta neile oli antud vastav käsk<ref>http://news.bbc.co.uk/hi/russian/russia/newsid_5261000/5261982.stm</ref>. Ülesandeks oli hõivata kesktelegraaf, TASS, Ostankino telekeskus, raadiojaamad, kesksoojuselektrijaam<!--ТЭЦ?-->, kesksed veetornid, sillad ja juurdepääsuteed neile.
 
{{pooleli}}
 
==Tagajärjed==
Augustiputš hävitas kommunistide lootuse Nõukogude Liidu edasikestmiseks. Rahvas kaotas igasuguse usu kommunistidesse ja nende lubadustesse. Isegi Gorbatšovi ei toetatud enam, sest ta polnud suutnud midagi muuta. Venelased hakkasid enam lootma Jeltsinile, kes oli putšistid võitnud. Nii oli riigipöördekatsel hoopis vastupidine efekt, kui selle korraldajad olid lootnud: Nõukogude Liit muutus vaid sümboolselt eksisteerivaks monstrumiks, mis jäi ootama oma laialisaatmist. [[23. august]]il keelati [[NLKP]] ajutiselt ja Gorbatšov pidi peasekretäri kohast loobuma. Novembris keelati komparteikommunistlik partei lõplikult ning Jeltsin asus koos [[Ukraina]] ja [[Valgevene]] juhtidega moodustama [[SRÜ]]-d. Detsembriks oli selge, et Nõukogude Liidul pole enam tulevikku. 25. detsembril astus Gorbatšov riigipea kohalt tagasi, teatas oma ametikoha kaotamisest ja volituste üleandmisest [[Venemaa president|Venemaa Föderatsiooni Presidendile]] Boriss Jeltsinile. [[Vene NFSV|Venemaast]] sai Nõukogude Liidu õigusjärglane ja kommunistlik süsteem kaotas nähtavasti igaveseks oma usaldusväärsuse reaalselt toimiva riigikorrana.
 
==Vaata ka==
114 092

muudatust

Navigeerimismenüü