Erinevus lehekülje "Augustiputš" redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
 
==Putš==
Riigipöörajad saatsid välja avaldused, milles teatasid, et nüüdsest valitseb kuni Gorbatšovi "tervenemiseni" Erakorralise Seisukorra Komitee ja tegevriigipeaks saab Janajev. Seda korrati ka samal päeval asetkorraldatud leidnud pressikonverentsil[[pressikonverents]]il, kus Janajev oli niivõrd närvis, et kõne ajal ta käed värisesid. Pavlovit polnud üldse kohal, sest ta oli purjus. Tegelikuks riigipöörde läbiviijaks oli seega Pugo, kes soovis seda teha siiski võimalikult veretult, lootes, et rahvas hakkab neid toetama. Lisaks Pugole, Janajevile ja Pavlovile olid putšiga liitunud ka [[KGB]] juht [[Vladimir Krjutškov]] ning kaitseminister [[Dmitri Jazov]]. Kokku oli Erakorralise seisukorra komiteelkomitees 8 liiget. Sõjavägi toodi Moskva tänavatele ning anti käsk arreteerida Jeltsin ja teised reformimeelsed.
 
Kuid putšiste tabas ebaõnn, sest Jeltsinit ei õnnestunud arreteeridavahistada ja Moskvas olevate väeüksuste juhataja Gratšov läks Jeltsini poole üle. Ka enamik liiduvabariike ei toetanud riigipöördekatset ja nii saadeti nende vastu sõjavägi. Kõige suuremad väekontingendid saadeti Eesti, Läti ja Leedu vastu. Moskvas aga algasidalgas barrikaadide ehitusedehitamine ja rahvas koondus Jeltsini kaitseks. Temaga liitusid ka populaarsed perestroikafiguurid [[Eduard Ševardnadze]] ja [[Aleksandr Jakovlev]] ning tšellist [[Mstislav Rostropovitš]].
 
[[20. august]]i õhtul püüdsid putšistidele lojaalseks jäänud väedväeüksused Venemaa Ülemnõukogu hoonet ([[Valge Maja (Moskva)|Valge Maja]]) vallutada ja tapsid 3kolm inimest. Samal ajal kuulutasteatas [[Eesti endVabariigi iseseisvaksÜlemnõukogu]] [[Otsus Eesti riiklikust iseseisvusest|Eesti Vabariigi riikliku iseseisvuse taastamisest]] ja rahvast kutsuti üles kaitsma strateegilisi positsioone, näiteks teletorni. Läti kuulutasteatas end iseseisvaks[[Läti Vabariik|Läti Vabariigi]] taastamisest [[21. august]]il. Ka Moskvas oli juba selge, et putš on läbi kukkunud. 21. augustil läksid viimased väeüksused Jeltsini poolelepoole üle ja enamik putšiste loobus üritusest. Mõned neist püüdsid veel asja jätkata, lennates [[22. august]]il Gorbatšovi juurde, et välja pressida tema toetust, kuid too nimetas neid reetureiksreeturiteks ja lasilaskis Jeltsini pooldajatel nad arreteerida. Sellega oli riigipöördekatse ka läbi. [[23. august]]il saabus Gorbatšov Moskvasse tagasi. VõimukeseTegelik võim oli selleks ajaks juba Jeltsini kätte nihkunudläinud.
 
==Tagajärjed==

Navigeerimismenüü