Dwight Eisenhower

Allikas: Vikipeedia
Disambig gray.svg  See artikkel räägib USA presidendist; temanimelise lennukikandja kohta vaata artiklist Dwight D. Eisenhower (laev).

Eisenhower official.jpg

Dwight David Eisenhower (14. oktoober 189028. märts 1969), rahva seas tuntud kui Ike, oli USA sõjaväelane ja poliitik. Vabariiklaste kandidaadina valiti ta USA 34. presidendiks. Teise maailmasõja ajal tegutses ta liitlasvägede ülemjuhatajana Euroopas. Detsembris 1950 sai temast NATO esimene ülemjuhataja.

Lapsepõlv[muuda | muuda lähteteksti]

Dwight David Eisenhower sündis 14. oktoobril 1890 Denisoni linnakeses Texase osariigis oma vanemate kolmanda pojana. Kui Dwight oli aastane, kolis perekond Kansasesse ja asus elama Abilene'i linnakesse. Sellest linnakesest sai Dwight Eisenhoweri noorpõlvelinn, kus möödusid tema kooliaastad ja kus ta raske tööga oma esimesed dollarid teenis. Peres oli 6 poega. Kui kitsas elu viis näiteks Benito Mussolini sotsialistide hulka, siis Dwight Eisenhoweril ei tulnud kunagi mõttesse revolutsioonilisel teel oma elujärge parandada. Tema lootis edu tulevat tööst. Dwight käis tööl meiereis, tööpäeva pikkus oli 14 tundi.

West Pointi sõjakool[muuda | muuda lähteteksti]

Eisenhower leidis oma koha West Pointi sõjakoolis. Seal õpetati kadettidele sõjaliste õppeainete kõrval ka kolledži programmi kuuluvaid õppeaineid. Õppida tuli ka ajalugu, matemaatikat, võõrkeeli. 1915. aasta juunis lõpetas Eisenhower West Pointi sõjakooli ja talle anti leitnandi auaste.

Dwight Eisenhoweri vapp

Kirjandus[muuda | muuda lähteteksti]


Eelnev:
Harry S. Truman
Ameerika Ühendriikide president
19531961
Järgnev:
John F. Kennedy