Dwight D. Eisenhower

Allikas: Vikipeedia
(Ümber suunatud leheküljelt Dwight Eisenhower)
Jump to navigation Jump to search
Disambig gray.svg  See artikkel räägib USA presidendist; temanimelise lennukikandja kohta vaata artiklist Dwight D. Eisenhower (laev).

Eisenhower official.jpg

Dwight David Eisenhower (14. oktoober 189028. märts 1969), rahva seas tuntud kui Ike, oli USA sõjaväelane ja poliitik. Vabariiklaste kandidaadina valiti ta USA 34. presidendiks. Teise maailmasõja ajal tegutses ta liitlasvägede ülemjuhatajana Euroopas. Detsembris 1950 sai temast NATO esimene ülemjuhataja.

Lapsepõlv[muuda | muuda lähteteksti]

Dwight David Eisenhower sündis 14. oktoobril 1890 Denisoni linnakeses Texase osariigis oma vanemate kolmanda pojana. Kui Dwight oli aastane, kolis perekond Kansasesse ja asus elama Abilene'i linnakesse. Sellest linnakesest sai Dwight Eisenhoweri noorpõlvelinn, kus möödusid tema kooliaastad ja kus ta raske tööga oma esimesed dollarid teenis. Peres oli 6 poega. Kui kitsas elu viis näiteks Benito Mussolini sotsialistide hulka, siis Dwight Eisenhoweril ei tulnud kunagi mõttesse revolutsioonilisel teel oma elujärge parandada. Tema lootis edu tulevat tööst. Dwight käis tööl meiereis, tööpäeva pikkus oli 14 tundi.

Sõjaväeline karjäär[muuda | muuda lähteteksti]

Eisenhower leidis oma koha West Pointi sõjakoolis. Seal õpetati kadettidele sõjaliste õppeainete kõrval ka kolledži programmi kuuluvaid õppeaineid. Õppida tuli ka ajalugu, matemaatikat, võõrkeeli. 1915. aasta juunis lõpetas Eisenhower West Pointi sõjakooli ja talle anti leitnandi auaste.

I maailmasõjas Eisenhower ei osalenud – ta otsustati saata Prantsusmaale, aga relvarahu Prantsusmaa ja Saksamaa vahel sõlmiti kõigest nädal enne Eisenhoweri lahkumist.

Pärast sõda jäi Eisenhower USA sõjaväe juurde tööle, kus tegi kiiresti karjääri, muuhulgas teenides missioonidel näiteks Panamas ning Filipiinidel.

II maailmasõjas sai Eisenhower kõrgeima sõjaväelise auastme – temast sai viie tärni kindral. Sõjas juhtis ta operatsiooni "Overlord", mis oli osa Normandia dessandist.

Normandia dessant kulges edukalt suuresti tänu Eisenhoweri planeerimisele ja tegutsemisele. Seetõttu pärast II maailmasõja lõppu suhtuti Eisenhowerisse kui USA olulisimasse sõjakangelasse.

Presidendina (1953–1961)[muuda | muuda lähteteksti]

Aastal 1953 sai Eisenhowerist USA 34. president. Ta oli võimul kaks ametiaega järjest (kuni 1961. aastani).

Ehkki Eisenhowerilt oodati presidendina sõjakat tegutsemist ja käitumist, oli ta poliitika presidendina pigem rahumeelne. Eisenhower uskus, et külm sõda on võimalik võita ka majanduslikke vahendeid kasutades. Seetõttu esimese asjana presidendiametis otsustas ta lõpetada Korea sõja, mis oli alanud 1950. aastal.

Külm sõda pidi Eisenhoweri arvates eelkõige olema majanduslik võitlus USA ja NSV Liidu vahel, selle eesmärgiks oli näidata maailmale kumb ühiskonnakorraldus toimib paremini – kas kommunism või demokraatia. Just Eisenhoweri ajal algas seetõttu näiteks kosmosevõidujooks – aastal 1958 loodi NASA. Eisenhower oli veendunud, et USA ei tohiks keskenduda raiskama oma raha sõdade sõdimiseks teisel pool ookeane, mida võita on raske, kui mitte võimatu. Küll aga pühendas ta aega kosmosevõidujooksule ning ka võidurelvastumisele – USA prioriteediks sai tuumarelvade tootmine – Eisenhower soovis tagada, et kui Kolmas maailmasõda peaks tõesti toimuma, siis USA oleks paremini relvastatud kui NSV Liit.

Eisenhoweri võimuloleku ajal toimus USA-s erakordselt kiire majanduslik areng. Selle põhjuseks oligi just Eisenhoweri pigem rahumeelne välispoliitika. Algas tõeline majanduslik õitseng USA-s.

Dwight Eisenhoweri vapp

Kirjandus[muuda | muuda lähteteksti]


Eelnev:
Harry S. Truman
Ameerika Ühendriikide president
19531961
Järgnev:
John F. Kennedy