John Quincy Adams

Allikas: Vikipeedia
John Quincy Adams

John Quincy Adams (11. juuli 1767 Massachusetts23. veebruar 1848 Washington) oli Ameerika Ühendriikide 6. president 18251829. President James Monroe ajal oli Adams riigisekretär.

John Q. Adams oli John Adamsi poeg. Ta oli esimene presidendi poeg, kes ise samale ametikohale jõudis. Teiseks selliseks sai George W. Bush.

1802 valiti ta Massachusettsi osariigi senatisse. 4. märtsil 1803 valiti ta USA Senatisse. Senaator oli ta 8. juunini 1808. 18091814 oli ta saadik Venemaal.

Presidendivalimistel sai valijamehi 4 kandidaati, kellest ükski ei kogunud absoluutset enamust. Andrew Jackson, kes oli saanud valimistel nii kõige rohkem hääli kui ka kõige rohkem valijamehi, pidas loomulikuks, et ta valitakse presidendiks. Ent neljast kandidaadist kõige vähem valijamehi kogunud Henry Clay andis oma toetuse Adamsile, kes kogus teises ringis absoluutse enamuse.

Adams nimetas seejärel Clay riigisekretäriks. See andis Jacksonile alust süüdistada Adamsit korruptsioonis. Süüdistus oli ilmselt alusetu, sest Clay seisukohad ja programm olid Adamsi omadele lähedasemad kui teistele kandidaatidele. Ent Jackson jäi visalt selle juurde ning 1829. aastal võitis Adamsit, keda teiseks ametiajaks tagasi ei valitud.

Tunnustused[muuda | muuda lähteteksti]

John Quincy Adams valiti 1818. aastal Ameerika Filosoofiaseltsi liikmeks.

Isiklikku[muuda | muuda lähteteksti]

John Q. Adamsi naine Louisa Cathrine Johnson on ainus USA presidendi naine, kes on sündinud väljaspool USA-d (Londonis).


Eelnev:
James Monroe
Ameerika Ühendriikide president
18251829
Järgnev:
Andrew Jackson