Kesk-Lääs

Allikas: Vikipeedia
Kesk-Lääne osariigid
Farm Michigani osariigis

Kesk-Lääs (inglise keeles Midwest, Midwestern United States ja American Midwest) on Ameerika Ühendriikide Rahvaloenduse Büroo määratletud üks neljast geograafilisest piirkonnast, mis katab Ameerika Ühendriikide kesk- ja põhjaosa. 2020. aasta rahvaloenduse seisuga elab Kesk-Läänes ligi 69 miljoni inimest.

Kesk-Lääs hõlmab kaksteist osariiki – Illinois, Indiana, Iowa, Kansas, Lõuna-Dakota, Michigan, Minnesota, Missouri, Nebraska, Ohio, Põhja-Dakota, Wisconsin. Kesk-Läänele on iseloomulik Suur tasandik ja põhjaosas Suur järvistu.

19. sajandil märkis Kesk-Lääs algselt Mississippi jõest lääne poole jäävat piirkonda. 1880. aastatel hakkas see mõiste tähistab USA keskosa. Piirkonnale on antud ka teisi nimetusi, nt Northwest, Old Northwest (Loodeterritooriumi järgi) ja Mid-America, mida aga enam ei kasutata.

Suurim linn Kesk-Läänes on Chicago, millele järgnevad Columbus ja Indianapolis. Teised suuremad linnad on muuhulgas Bismarck, Cincinnati, Cleveland, Des Moines, Detroit, Fargo, Fort Wayne, Grand Rapids, Kansas City, Lincoln, Madison, Milwaukee, Minneapolis, Omaha, Rapid City, Sioux Falls, Saint Louis, Saint Paul, Toledo ja Wichita. Kesk-Lääne vanim linn on Sault Ste. Marie, mis asutati 1668. aastal.