Kindral

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Disambig gray.svg  See artikkel räägib kindrali auastmest üldse; Läti auastme kohta vaata artiklit Kindral (Läti); filmide kohta vaata artikleid Kindral (film 1926) ning Kindral (film 1998).

Eesti kaitseväe kindrali õlak

Kindral on paljudes riikides, sealhulgas ka Eestis, kindralleitnandist kõrgem, maa- ja õhuväe kõrgeim sõjaväeline auaste, mis on samaväärne admirali auastmega mereväes ning ajalooliselt Tsaari-Venemaa aegse tegeliku salanõuniku auastmega tsiviilteenistuses. Osades riikides, näiteks Eesti Vabariigis ja USA-s nimetatakse neljatärnikindralit ka "täiskindraliks".

Kindralid on ka kõrgemate ohvitseride klass, kuhu Eestis ja mitmes teises riigis kuuluvad kindrali, kindralleitnandi, kindralmajori ja brigaadikindrali auastmega ohvitserid. Teistes maades kuuluvad sellesse veel näiteks kindralpolkovniku, armeekindrali, insenerkindrali, diviisikindrali, armeekorpusekindrali ja kindralkoloneli auastme kandjad.

Kindralkoloneli, kindralpolkovniku ja kindraloobersti auastmed on tegelikult üks ja sama, erinevus tuleneb sellest, et sarnase auastmega ohvitsere, kes mujal maailmas on kolonelid, nimetatakse Venemaal polkovnikuteks ja Saksamaal ooberstiteks. Punaarmees vastas revolutsiooni järel kindralpolkovniku auastmele armeekomandöri (komandarm) ametikoht.

Ka mõne vaimuliku ordu (sealhulgas jesuiitide ordu) juhti nimetatakse kindraliks.

Eestis[muuda | muuda lähteteksti]

Kindral on Eesti kaitseväe kõrgeim auaste.

Kindrali auastme saanud Eesti kaitseväelased[muuda | muuda lähteteksti]

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]