Kindral

Allikas: Vikipeedia
Disambig gray.svg  See artikkel räägib auastmest; filmide kohta vaata artikleid Kindral (film 1926) ning Kindral (film 1998).

Kindral on paljudes riikides, sealhulgas ka Eesti Vabariigis, kindralleitnandist kõrgem, maa- ja õhuväe kõrgeim sõjaväeline auaste, mis on samaväärne admirali auastmega mereväes ja tegeliku salanõuniku auastmega tsiviilteenistuses. Osades riikides, näiteks Eesti Vabariigis ja USA-s nimetatakse nelja tärni kindralit ka "täiskindraliks".

Kindrali auastme saanud Eesti kaitseväelased[muuda | muuda lähteteksti]

Eesti kaitseväe kindrali õlak

Kindral on Eesti kaitseväe kõrgeim auaste.

Kindralid on ka kõrgemate ohvitseride klass, kuhu Eestis ja mitmes teises riigis kuuluvad kindrali, kindralleitnandi, kindralmajori ja brigaadikindrali auastmega ohvitserid. Teistes maades kuuluvad sellesse veel näiteks kindralpolkovniku, armeekindrali, insenerkindrali, diviisikindrali, armeekorpusekindral ja kindralkoloneli auastme kandjad.

Kindralkoloneli, kindralpolkovniku ja kindraloobersti auastmed on tegelikult üks ja sama, erinevus tuleneb sellest, et sarnase auastmega ohvitsere, kes mujal maailmas on kolonelid nimetatakse Venemaal polkovnikuteks ja Saksamaal ooberstiteks. Punaarmees vastas revolutsiooni järel kindralpolkovniku auastmele armeekomandöri (Komandarm) ametikoht.

Mõnede vaimulike ordude (sealhulgas jesuiitide ordu) juhte nimetatakse samuti kindraliteks.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]