Budism Tais

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Budism Tais on valdavalt theravaada budism, mida järgib u 95% Tai elanikkonnast ehk u 64 miljonit inimest, olles budistide arvu poolest Hiina järel teisel kohal maailmas. Tais on u 38 tuhat templit/kloostrit ja u 300 tuhat munka. Tai budismis sisaldub ka tai rahvausundi ning hiina usundite elemente.[1]

Tai budismil on palju ühisjooni Sri Lanka budismiga ning theravaada budismi järgivad enamuses ka Myanmari, Laose ja Kambodža rahvad.

Budism jõudis sellesse piirkonda kuningas Ašoka valitsemisajal, u 3. sajandil eKr, ning sellest ajast saadik on Tai kultuuris ja ühiskonnas olnud budism väga oluline. Monarhia ja budism on Tais olnud tihedalt seotud.

Kaks peamist kongregatsiooni ehk nikaajat on Mahā Nikāya, mis hõlmab valdava enamiku Tai templitest, kloostritest ja munkadest, ning valitsuse ja monarhia poolt soositud Dhammayuttika Nikāya, mis hõlmab küll vähem kui kümnendiku tai budismist, kuid on tunnustatud Myanmaris, Laoses ja ka läänemaailmas.

Ametlikult on Tais kasutusel Gregoriuse kalender, kuid selle aastaid loendatatakse alates Buddha sünnist/virgumisest/parinirvaanast 545 eKr. Budistlike pühade arvestamisel kasutatakse kuukalendrit.

Tavainimeste jaoks on munkade, kloostrite ja koguduste austamine ja neile annetamine väga oluline. See annab pälvimusi (tai keeles tham bun) selles või tulevases elus.

Alates 1950. aastatest on suurenenud huvi meditatsiooni vastu.[2] Meditatsiooni praktiseerimisele on orienteeritud mitmed uued liikumised, nagu Ajahn Chah õpetustest lähtuv Tai metsatraditsioon ja Mahasi Sayadaw ja S. N. Goenka õpetustele tuginev Vipassana liikumine.

Alates 1970. aastatest on esile tõusnud Dhammakaya liikumine keskusega Wat Phra Dhammakaya templikompleksis.

Eripärad[muuda | muuda lähteteksti]

Üheks tai budismi eripäraks on igale noormehele soovitatav ajutine ordineerimine mungaks. Munga staatusest võib lahkuda ja ka uuesti mungaks saada.

Vaimude maja, Mae Thorani ja Brahma Sahampati pühamu ärihoone ees.

Tai budism on tihedalt seotud kohaliku folkloori ja rahvausundiga. Koos Buddhaga austatakse ka maavaime või -haldjaid. Üks populaarsemaid neist on Mae Thorani, maaema või maajumalanna, kes aitas Siddharthal saada jagu kurja deemoni Māra takistustest ja jõuda virgumiseni. Iga rajatise juures on tavaliselt vaimude maja ning Brahma Sahampati pühamu koos ohvriandidega.

Tai budismis on laialdaselt levinud maagia, amuletid, õnnetoovad talismanid ja tätoveeringud. Vaimud ja deemonid on tai budismis olulisel kohal. Usutakse selgeltnägemist, astroloogiat, numeroloogiat jne. Munkadel usutakse olevat üleloomulikke võimeid loterii võidunumbrite ennustamiseks. Sünni, abiellumise või surma puhul, nii nagu ka kinnisvara, auto vm väärtusliku omandamisel peetakse oluliseks saada mungalt õnnistust.

Tai budismis on märgatavaid mahajaana mõjutusi. Nii võib templites ja mujalgi näha bodhisattvat Avalokitesvara või Budaid, tulevase buda ehk Maitreja kehastust.

Austatakse ka mitmeid hinduismi jumalusi nagu Ganeša jt. Praeguse Chakri dünastia Tai kuningate tiitel on Rama, mis viitab müütilise kuningale India eeposest "Rāmājana".

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. 'Lamphun's Little-Known Animal Shrines' in: Forbes, Andrew, and Henley, David, Ancient Chiang Mai Volume 1. Chiang Mai, Cognoscenti Books, 2012.
  2. Cook, Joanna (2010). Meditation in Modern Buddhism - Renunciation and Change in Thai Monastic Life, p. 1.