Vikipeedia:Teadus Vikipeediasse 2022

Allikas: Vikipeedia
Näita maailmale, millega tegeled! Võistlusel osalenud artiklid

Teadus Vikipeediasse 2022 oli eestikeelse teaduse populariseerimiseks ja eesti teaduskeele edendamiseks toimunud artiklikonkurss, mis kestis 1. novembrist kuni 15. detsembrini. Võistlust korraldasid Eesti Noorte Teaduste Akadeemia, Eesti Teadusagentuur ja Wikimedia Eesti.

Võistlusele esitati 26 artiklit 15-lt autorilt ning parimate vahel jagati 4000 eurot.

Mida ootame[muuda lähteteksti]

Oodatud on teaduslikel uurimustel ja publikatsioonidel põhinevad temaatilised ülevaateartiklid. Kas oled hiljuti mõne erialaaine raames, seminari-, lõpu- või uurimistöö jaoks mingid teemad läbi töötanud? Pane need Vikipeediasse üles, sest nii saavad ka teised targemaks ja eesti teaduskeel rikkamaks. Kirjuta ajaloost (näide) või viirustest (näide), füüsikast (näide) või ökoloogiast (näide). Olgu teemaks komplekssüsteem, netisläng, pehmerobootika või rahvuslik iseloom – kõik sobib.

Vikiartikkel on sisuliselt nagu teaduskirjanduse ülevaade või teadusuuringutel põhinev lühireferaat, ainult selle lugejaskond on vähe laiem. Seepärast peab vikiartikli kirjutamisel enam rõhku panema üldarusaadavusele. Vikipeedia artiklite kvaliteedikriteeriumite kohta saad lähemalt lugeda siit. Vormistuse iseärasusi saad vaadata olemasolevatest artiklitest, samuti võid tutvuda vormistusreeglitega.

Võistlusel osalemiseks on vajalik kasutajakonto olemasolu Vikipeedia keskkonnas (konto saab luua siin) ning artikli või artiklite registreerimine (mida saad teha siin).

Kuigi antud artiklivõistluse raames tunneme huvi just põhjalikumate artiklite vastu, siis Vikipeediasse võib julgelt lisada ka lühemaid artikleid. Iseäranis on neist kasu eesti teaduskeele arendamisel, sest nii saavad ka teised teada, et kuidas on sobilik mingit mõistet eesti keele nimetada.

Žürii liikmed olid Erik Abner, Juhan Aru, Mihkel Kama, Ivo Kruusamägi, Innar Liiv, Miina Norvik, Ester Oras, Marju Raju, Tuul Sepp, Toomas Vaimann ja Aro Velmet.

Võistluse auhinnafond oli 4000 eurot, millest pool läks sotsiaal- ja humanitaarteaduste valdkonna artiklitele ning teine pool loodus- ja täppisteaduste ning meditsiinivaldkonna artiklitele. Auhinnafondi aitas rahastada Haridus- ja Teadusministeerium strateegilise partnerluse programmi kaudu.

Sotsiaal- ja humanitaarteaduste valdkonna parimateks artiklikirjutajateks valiti kasutajad Külvikord, Monrep, Muinasloom ja Suhkruvatt13, kes koostasid artiklid "mitteterritoriaalne autonoomia", "primordialism", "personaalprintsiip", "võsaklaas", "vaaliklaas", "teleauditooriumi mõõtmine", "sotsiolingvistiline intervjuu", "Balti areaali keeled" ja "koodikopeerimine".

Loodus- ja täppisteaduste ning meditsiinivaldkonna parimaks artiklikirjutajaks valiti kasutaja Darja.Lavogina, kes koostas artiklid "rakukultuur", "proteoom", "translatsioonijärgne modifikatsioon" ja "inimese koorioni gonadotropiin". Samuti anti välja ergutuspreemiad kasutajatele Kriss123~etwiki (kes koostas artikli "Sawyeri-Toweri vooluahel") ja Pudrunui (kes koostas artiklid "päritavus" ja "üldistatud lineaarne mudel").

Konkursil osalemisega seotud küsimusi sai esitada siinse lehekülje arutelusse.

Samuti võis neid esitada Ivo Kruusamägile (ivo ätt wikimedia.ee) või Marju Rajule (marju.raju ätt eamt.ee).

Välislingid[muuda lähteteksti]