Wikimedia Eesti

Allikas: Vikipeedia
MTÜ logo

Mittetulundusühing Wikimedia Eesti (lühend WMEE) on eesti- ja võrukeelse Vikipeedia ning eestikeelse Vikisõnastiku, Vikiõpikute, Vikitekstide ja Vikitsitaatide arengu toetamise ning nende tutvustamisega tegelev mittetulundusühing.

Ehkki iseseisev ja sõltumatu juriidiline isik, on Wikimedia Eesti ühtlasi Wikimedia Foundationi kohalik haruorganisatsioon (inglise chapter), mis asutati 2010. aasta juulis ja registreeriti 6. oktoobril samal aastal. 2016. aasta alguses oli Wikimedia Eestil 36 liiget ja 2020. aasta lõpus 38 liiget.

Wikimedia Eesti kanda on koostööprojektide ellukutsumine, võistluste ning aktsioonide teostamine, loengute korraldamine jms. MTÜ ei tegele aga artiklite kirjutamise ega Vikipeedia sisu haldamisega.

Tegevus[muuda | muuda lähteteksti]

MTÜ suvisel üldkoosolekul osalejad 2015. aastal

Aastatel 2011 kuni 2015 korraldati fotovõistlust Wiki Loves Monuments (Kultuurimälestised Vikipeediasse), millega koguti ligi 10 tuhat fotot kultuurimälestistest. 2014–2016 korraldati ka fotovõistlust Wiki Loves Earth. MTÜ on seotud ka teadusfoto võistluse korraldamisega ning mitmete väiksemate pildikogumistega.

Wikimedia Eesti on korraldanud mitmeid artiklikirjutamise võistlusi Vikipeedias. Sealhulgas algatati igakevadine "Kesk- ja Ida-Euroopa kevad", mis toimub samal ajal paljudes Kesk- ja Ida-Euroopa riikides. Toetatakse ka Keeletoimetamistalgute läbiviimist.

2012. aasta algul kaebas MTÜ kohtusse Maksu- ja Tolliameti, kuna ei olnud rahul selle asutuse uue ja varasemast kitsama heategevuse mõiste tõlgendusega[1]. Otse enne 27. märtsil 2012 toimuma pidanud kohtuistungit tühistas Maksuamet oma sellekohase otsuse ning kandis Wikimedia Eesti maksuvabastusega MTÜ-de nimekirja tagasiulatuvalt, alates 1. jaanuarist 2012[2].

2014. ja 2015. aastal korraldas MTÜ Eestis soome-ugri vikiseminari. 2015. aastal toimus siin ka Kesk- ja Ida-Euroopa vikipedistide konverents ning 2019. aastal põhjala vikipediste kokkusaamine. 2017. aastal korraldati Eesti digihumanitaaria konverentsi.

Koos Tartu Ülikooliga veeti projekti Miljon+. Välja antakse Vikipeedia sõbra tiitlit ja valitakse aasta vikifotograafi.

MTÜ valiti aastateks 2022–2024 Haridus- ja Teadusministeeriumi strateegiliseks partneriks poliitika elluviimisel valdkonnas "Eesti keele mainet ja staatust tugevdavad tegevused".[3]

Juhatus[muuda | muuda lähteteksti]

  • Robert Treufeldt – juhatuse liige alates 2023
  • Jaan Meriniit – juhatuse liige alates 2021
  • Mario Luik – juhatuse liige alates 2023

Juhatusse on varem kuulunud ka Ivo Kruusamägi, Eva Lepik, Tanel Pern, Sven-Erik Soosaar, Siim Tuisk, Ursula Erik, Raul Veede, Käbi Suvi, Uku Kangur, Märt Põder, Nicolás Tamargo de Eguren, Teele Vaalma ja Virgo Siil.[4]

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. "Vikipeedia kaebab maksu- ja tolliameti kohtusse" ERR, 9. jaanuar 2012
  2. "Maksuamet vabastas MTÜ Wikimedia Eesti tagasiulatuvalt tulumaksust" Postimees, 27. märts 2012
  3. Strateegiliste partnerite nimetamine ja rahastamine Haridus- ja Teadusministeerium (vaadatud 10. oktoobril 2022)
  4. Juhatus Wikimedia Eesti (vaadatud 26. juulil 2023)

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]