Vikipeedia:Teadusfoto 2023

Allikas: Vikipeedia
Otsime häid teadusfotosid! Konto loomine
Piltide lisamine

Teadusfoto 2023 on 1. novembrist kuni 15. detsembrini toimuv teadusfotode konkurss, mida korraldab Wikimedia Eesti ning mille eesmärgiks on populariseerida teaduse tegemist ja jäädvustamist. See on osa ülemaailmsest teadusfotode võistlusest Wiki Science Competition.

Võistlust toetab puidutööstusettevõte Aru Grupp. Eriauhindadega aitavad ajakirjad Horisont ja Eesti Loodus ning kaartide loomisega tegelev ettevõte Regio.

Paralleelselt pildikogumisega toimub ka teaduslike artiklite võistlus.

Parimatest Eesti teadusfotodest on loodud rändnäitus, mille valmimist toetas Eesti Teadusagentuur.

Mida ootame[muuda lähteteksti]

Oodatud on fotod nii teaduse tegijatest, uuritavatest objektidest kui ka teaduse tegemise protsessist üldisemalt.

Nagu ühele fotovõistlusele kohane, ootame hea kvaliteediga pilte. Tingimata on vajalik täpne pildiinfo, et pilte saaks lugeda teadusfotodeks. Kirjelduste koostamisel soovitame vastata küsimustele nagu: "Mis või kes on pildil? Kuidas on foto saadud? Kus on foto tehtud? Millele peaks tähelepanu pöörama?".

Näide mittefotofailide kategoorias varasemal aastal esitatud failist: Maxim Bilovitskiy video hõbedakristallide kasvatamisest

Piltide puhul on eelistatud originaalsuurus ja .JPG vorming (teiste meediafailide kategooriasse sobivad hästi ka .ogg videofailid, .png failid jm). Failidega peavad kaasas olema sobivad õigused nii Vikipeedias kui ka mujal kasutamiseks. Ei sobi kasutusõiguse piiranguga pildid. Sobilik litsents oli näiteks CC BY 4.0, mille sai lisada fotode üleslaadimisel.

Rahvusvahelise võistluse reeglid on kirjas siin.

Rahvusvahelisel võistlusel on seitse kategooriat:

  • inimesed teaduses (People in Science),
  • mikroskoobipildid (Microscopy images),
  • muud meediafailid (Non-photographic media),
  • pildiseeriad (Image sets),
  • loodus (Wildlife & nature),
  • astronoomia (Astronomy) ja
  • üldkategooria (General category).

Võistlusel osalemiseks on vajalik kasutajakonto olemasolu Vikipeedia keskkonnas. Konto saab luua siin.

Milliseid pilte esitada?[muuda lähteteksti]

Inimesed teaduses: Lauri Kulpsoo foto Tartu Ülikooli entomoloogia professorist Toomas Tammarust tema kabinetis Mikroskoobipildid: Heiti Pavese foto müürlooga tolmukast koos fikseerimisartefaktiga Looduspiltide kategooria: Veljo Runneli foto seoses kliimasoojenemisega hiljuti Eestisse jõudnud kahkjast niiduritsikast Astronoomia: Martin Marki foto Iriidiumi satelliidi sähvatusest kuuvalgel ööl Võrumaal Üldkategooria: Tõnu Pani foto Rõstla karjääri ennejääaegsest karstimaastikust

Lennart Lennuki fotoseeria nahkhiirte riiklikust seirest Eestis:

Eesti žüriisse kuuluvad Jaak Kikas (esimees), Ivo Kruusamägi, Ulvar Käärt, Jaan-Juhan Oidermaa, Monika Reppo ja Urmas Tartes.

Fotovõistluse parimad tööd jõuavad ka teadusfoto näitusele

Valitakse välja Eesti aasta teadusfotograaf ning pildid, mida saata edasi ülemaailmsesse finaali. Vaata näiteks siit 2019. aasta ja siit 2021. aasta Eesti parimaid teadusfotosid.

Võistluse lõpetamine ja võitjate autasustamine toimub jaanuaris 2024. Autasustatakse iga võistluskategooria võitjat ning lisaks oli võistlusel mitmeid eriauhindu. Eriauhindadega panustavad ajakirjad Horisont ja Eesti Loodus ning kaartide loomisega tegelev ettevõte Regio.

Rahvusvahelised Wiki Science Competition võitjad selguvad kevadel 2024.

Fotokonkursil osalemisega seotud küsimusi saab esitada siinse lehekülje arutelusse või Ivo Kruusamägile (ivo ätt wikimedia.ee).

Välislingid[muuda lähteteksti]