Mart Saarso

Allikas: Vikipeedia

Mart Saarso (sündinud 26. septembril 1963 Raplas) on eesti meresõitja, projekti ESTANTEX juht ja Eestile oma uurimisjaama Antarktikasse ehitamise propageerija.

Mart Saarso algatusel ja juhtimisel purjetas Eesti lipp jahtlaevaga Lennuk esmakordselt looduslikke mereteid pidi (ilma kanaleid kasutamata) ümber maailma.[1] Mart Saarso on avaldanud teadusartikleid meregeoloogia valdkonnas ja leiutanud sedimentoloogilistes uuringutes ülemaailmselt kasutatava settepüüdja.

Elulugu[muuda | muuda lähteteksti]

Saarso õppis aastatel 1972–1983 Tallinna 21. koolis inglise keele eriklassis. Kooli kõrvalt tegeles keskkoolis teadustööga uurides Kaarel Orviku ja Ülo Paabu juhendamisel merejää mõju põhjasetete kujunemisele. Saarso suureks armastuseks on olnud purjetamine. 15 aastaselt sai temast Eesti kõigi aegade noorim jahtlaeva kapten.

1999 omandas Saarso Eesti Merehariduskeskuses kipper-mehaaniku (STCW) kutse. Ta on õppinud ka Tallinna Riiklikus Merekoolis laevajuhtimist ja Leningradi Hüdrometeoroloogia Instituudis okeanoloogiat.

Saarso on töötanud Rakendusgeofüüsika Instituudis (hiljem TPI Vetekaitse labor) insenerina ning on osalenud ekspeditsioonidel Läänemerel ja Atlandi ookeani eri osades uurimislaevadel Okenograf, Arnold Veimer, Polarstern, Professor Multanovskiy jt, uurides tahke aine vertikaalset voogu merekeskkonnas. Aastal 1989 konstrueeris ta merekeskkonna vertikaalse settevoo uurimiseks kasutatava settepüüdja, mida tänini toodab ja müüb kogu maailmas Saksamaal asuv firma Hydro-Bios Apparatebau GmbH nime "Sediment Trap acc. to Saarso" all. Saarso on juhtinud mitut mereekspeditsiooni ja polaarekspeditsiooni Arktikasse. Aastatel 2001–2005 töötas ta välisministeeriumis nõunikuna, juhtides Eesti Vabariigi integreerumist Antarktika lepingu süsteemi. Mart Saarso on tuntust kogunud ka telesarja "Meretelevisioon" saatejuhina. Tema koostatud on kaks Eesti väikesadamate atlast “Estonian Cruising Guide 2004/2005” ja “Estonian Cruising Guide 2006/2007”, millest viimane valiti rahvusvahelisel kartograafiakongressil paremuselt kolmandaks atlaseks maailmas aastal 2007. Aastal 2006 juhtis Mart Saarso Erakond Eestimaa Rohelised valimiskampaaniat. Alates 2002 on Mart Saarso Teaduste Akadeemia Polaaruuringute Komitee liige ja projekti "Eesti Antarktika Ekspeditsioon" (ESTANTEX) juht ning Eesti Vabariigi kontaktisik Antarktika lepingu süsteemis.

Tunnustused[muuda | muuda lähteteksti]

Liikmesus[muuda | muuda lähteteksti]

Saaremaa Merispordi Seltsi auliige, Nordic Sediment Trap Association (NOSTRA) liige, Eesti Polaarklubi liige, Väikesadamate Liidu liige, MTÜ Eesti Antarktika Ekspeditsioonid liige, Kalevi Jahtklubi auliige, Paadrema Külaseltsi liige, Paadremaa Püha Kolmainu koguduse liige, MTÜ Paadrema Ettevõtluskoda liige.

Ta oli Eestimaa Roheliste liige 2007–2011.

2017. aasta kohaliku omavalitsuse volikogude valimistel kandideeris ta Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna nimekirjas[2] ja osutus valituks Saaremaa valla volikokku[3].

Isiklikku[muuda | muuda lähteteksti]

Mart Saarso on vabaabielus ja tal on kolm last: Norman, Anett-Airiin ja Anna-Helena.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]