Antarktika leping

Allikas: Vikipeedia
Polaarjaamad ja nõudlusalade piirid (2002.)

Antarktika lepingu sõlmisid 1959. aastal Washingtonis 12 riigi – Argentina, Austraalia, Belgia, Tšiili, Prantsusmaa, Jaapani, Uus-Meremaa, Norra, Lõuna-Aafrika Vabariigi, Nõukogude Liidu, Suurbritannia ja Ameerika Ühendriikide – esindajad. Selle lepinguga külmutati tähtajatult kõik territoriaalsed nõudmised ning 60. lõunalaiusest lõunasse jääv maismaa ja šelfiliustikud kuulutati rahvusvahelise teadusliku koostöö objektiks. Antarktika lepingu järgi on keelatud Antarktises igasugune militaarse suunitlusega tegevus.

1959. aasta Wilkesi postkontori ümbrik Austraalia Antarktise Territooriumi avastamise auks

1991. aastal oli lisandunud lepingule Madridis sõlmitud Keskkonnakaitse protokoll, mis kehtestas selles maailmajaos üliranged keskkonnakaitse reeglid. Samuti sõlmiti samal aastal Antarktika Mereliste Elusressursside Kaitse Konventsioon selleks, et säilitada lõunamandrit ümbritsevate merealade unikaalne looduslik tasakaal ning puhtus.

Eesti liitus Antarktika lepinguga 45. riigina 17. mail 2001.

Antarktika lepingu liikmed[muuda | muuda lähteteksti]

██ allkiri, konsultatsioonid, territoriaalsed nõued ██ allkiri, konsultatsioonid, potentsiaalsed territoriaalsed nõued ██ allkiri, konsultatsioonid ██ allkiri, liidetud staatus ██ allkiri ei ole


Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]