Kompanii

Allikas: Vikipeedia
"Rood" suunab siia. Lehe osa kohta vaata leherood.
Disambig gray.svg  See artikkel on sõjaväelise üksuse kohta; ettevõtte kohta vaata artiklit kompanii (ettevõte).

Maaväe üksused
Üksus Kooslus Ülem
Pooljagu 3 – 4 Kapral
Jagu 8 – 12 Seersant
Rühm 15 – 30 Leitnant
Kompanii 80 – 150 Kapten/Major
Pataljon 300 – 800 Kolonelleitnant
Rügement/
Brigaad
3000 – 5000 Kolonel/
Brigaadikindral
Diviis 10 000 –
30 000
Kindralmajor
Korpus 30 000 –
50 000
Kindralleitnant
Armee 100 000 –
300 000
Kindral
Armeegrupp/
Rinne
2+ armeed Välimarssal/
Armeekindral
Piirkond/
Sõjatander
4+ armeegruppi Kuue tärni kindral/
Ülemjuhataja

Kompanii on relvajõudude maismaavägede taktikalis-haldus-majanduslik allüksus, milles on tavaliselt 50...250 inimest. Kompanii koosneb harilikult juhtkonnast ja 2...8 rühmast, millele võib lisanduda ka mõni üksik eriotstarbeline jagu. Kompanii suurus ja struktuur sõltuvad tema otstarbest ja ülesannetest. 3...8 kompaniid moodustavad ühe pataljoni.

Iseseisvalt ülesannet täitvat ja selleks täiendavate lahingutoetus- ning teenindusallüksustega tugevdatud (peamiselt lahinguväeliigi) kompaniid nimetatakse kompanii lahingugrupiks või üksikkompaniiks.

Kompaniid juhib tavaliselt (ametikohajärgselt) kapten või vastava auastmega sõjaväelane, üksikkompaniid sageli majori auastmes sõjaväelane. Lisaks kuuluvad kompanii juhtkonda tavaliselt vähemalt nooremohvitserist kompaniiülema abi ja vanemallohvitserist kompaniiveebel (kompaniivanem). Lisaks võib kompanii juhtkonda või juhtimisallüksusse kuuluda allohvitsere, kelle ülesanneteks on kompaniis logistilise tegevuse korraldamine. Näiteks relvur, tehnik, varahoidja.

Erineva otstarbega kompaniisid:

Kompanii nimetusele vastavad allüksused teistes relvaliikides ja maades[muuda | muuda lähteteksti]

Slaavi riikides ja SRÜ maades vastab kompanii suurusele allüksusele rood. Ka Eesti rahvaväes nimetati kompanii suurust üksust Vabadussõja ajal ja mõnede sõjajärgsete aastate jooksul vene eeskujul rooduks. 1920. aastate algul nimetati kaitseväe roodud läänepäraselt ümber kompaniideks ja polgud rügementideks.

Kasutusel on olnud ka militaarnimetus sadakond ehk sotnja.