Kindralleitnant

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Disambig gray.svg  See artikkel räägib Eesti auastmest; Leedu auastme kohta vaata artiklit Kindralleitnant (Leedu); Läti auastme kohta vaata artiklit Kindralleitnant (Läti)

Eesti maaväe kindralleitnandi õlak

Kindralleitnant on sõjaväeline auaste, mis on Eesti kaitseväes kindralmajorist kõrgem ja kindralist madalam. Mereväes vastab sellele viitseadmirali ja tsiviilteenistuses salanõuniku auaste.

Punaarmees vastas revolutsiooni järel kindralleitnandi auastmele korpusekomandöri (komkor) ametikoht.

Kindralleitnandi auastme saanud Eesti kaitseväelased[muuda | muuda lähteteksti]

Ameerika Ühendriigid[muuda | muuda lähteteksti]

Ameerika Ühendriikide maaväes, merejalaväes ja õhuväes on kindralleitnandi auaste (lieutenant general) (kolmetärnikindral) neljast kindrali auastmest kolmas. Kõikides väeliikides on kindralite arv rangelt piiratud, lisaks tohib aktiivteenistuses olevatest kindralitest igas väeliigis ainult kuni 25% olla vähemalt kolmetärnikindralid.

Erinevalt brigaadikindrali ja kindralmajori auastmest on kindralleitnandi auaste ajutine ja seotud vastava ohvitseri ametiga. See antakse ainult ohvitseri nimetamisel ametisse, mis seda auastet eeldab. Brigaadikindralid ja kindralmajorid nimetab niisugusesse ametisse ja neile annab kindralleitnandi auastme president kaitseministri ja staabiülemate komitee esimehe soovitusel. Ohvitseri kinnitab ametisse senat.

Kindralleitnandid teenivad korpuseülematena ning kõrgeimate staabiohvitseridena ja ka Pentagonis vastava osakonna juhina.

Kindralleitnandi auastmes saab teenida kuni 38 aastani koguteenistuses, välja arvatud juhul, kui ohvitser nimetatakse ülendamiseks või tema teenistusaega pikendatakse. Muidu peavad kõik kindralid erru minema kuu aega pärast 64-aastaseks saamist, kuigi kaitseminister saab seda pikendada kuni ohvitseri 66. ja president kuni 68. sünnipäevani.

Kuna kindralleitnandi auaste on ajutine, siis tuleb ametist vabastatud kindralleitnant 60 päeva jooksul nimetada või tagasi nimetada kas võrdväärsele või kõrgemale ametikohale või ta peab erru minema. Varem lubati kindralleitnante degradeerida alalisele kindralmajori (kahetärnikindrali) auastmele, kuid nüüd, et mitte takistada uute kindralite auastmesse ülendamist, oodatakse, et ametist vabastatud kindralleitnant läheks kohe erru.