Kindralleitnant

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Kindralleitnant on mitme riigi sõjaväeline auaste.

Ameerika Ühendriigid[muuda | muuda lähteteksti]

Ameerika Ühendriikide maaväes, merejalaväes ja õhuväes on kindralleitnandi auaste (Lieutenant General) (kolmetärnikindral) neljast kindrali auastmest kolmas. Kõikides väeliikides on kindralite arv rangelt piiratud, lisaks tohib aktiivteenistuses olevatest kindralitest igas väeliigis ainult kuni 25% olla vähemalt kolmetärnikindralid.

Erinevalt brigaadikindrali ja kindralmajori auastmest on kindralleitnandi auaste ajutine ja seotud vastava ohvitseri ametiga. See antakse ainult ohvitseri nimetamisel ametisse, mis seda auastet eeldab. Brigaadikindralid ja kindralmajorid nimetab niisugusesse ametisse ja neile annab kindralleitnandi auastme president kaitseministri ja staabiülemate komitee esimehe soovitusel. Ohvitseri kinnitab ametisse senat.

Kindralleitnandid teenivad korpuseülematena ning kõrgeimate staabiohvitseridena ja ka Pentagonis vastava osakonna juhina.

Kindralleitnandi auastmes saab teenida kuni 38 aastani koguteenistuses, välja arvatud juhul, kui ohvitser nimetatakse ülendamiseks või tema teenistusaega pikendatakse. Muidu peavad kõik kindralid erru minema kuu aega pärast 64-aastaseks saamist, kuigi kaitseminister saab seda pikendada kuni ohvitseri 66. ja president kuni 68. sünnipäevani.

Kuna kindralleitnandi auaste on ajutine, siis tuleb ametist vabastatud kindralleitnant 60 päeva jooksul nimetada või tagasi nimetada kas võrdväärsele või kõrgemale ametikohale või ta peab erru minema. Varem lubati kindralleitnante degradeerida alalisele kindralmajori (kahetärnikindrali) auastmele, kuid nüüd, et mitte takistada uute kindralite auastmesse ülendamist, oodatakse, et ametist vabastatud kindralleitnant läheks kohe erru.

Eesti maaväe kindralleitnandi õlak

Eesti[muuda | muuda lähteteksti]

Eesti kaitseväes on kindralleitnant kindralmajorist kõrgem ja kindralist madalam. Mereväes vastab sellele viitseadmirali auaste.

1918−1940[muuda | muuda lähteteksti]

Alates 1991[muuda | muuda lähteteksti]

Leedu[muuda | muuda lähteteksti]

Leedu kindralleitnandi õlak

Leedu maaväes on kindralleitnant (leedu keeles generolas leitenantas) kõrgeim auaste. Sellest madalam on kindralmajor (generolas majoras). Leedu mereväes vastab sellele viitseadmirali aukraad.

Alates 1991[muuda | muuda lähteteksti]

Läti[muuda | muuda lähteteksti]

Läti kindralleitnandi õlak

Kindralleitnant (läti keeles ģenerālleitnants) on Läti maaväe kõrgeim kindraliauaste. Sellest madalam on kindralmajori (ģenerālmajors) auaste. Läti mereväes vastab sellele viitseadmirali aukraad.[1]

Alates 1991[muuda | muuda lähteteksti]

Endised kasutajad[muuda | muuda lähteteksti]

Nõukogude Liit[muuda | muuda lähteteksti]

Punaarmees vastas revolutsiooni järel kindralleitnandi auastmele korpusekomandöri (komkor) ametikoht.[viide?]

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Läti kaitseväe auastmed [1] Vaadatud 27. veebruar 2017.
  2. Läti kaitseväe juhataja sai kindralleitnandiks [2] Vaadatud 26. juuli 2017.