Armeekindral

Allikas: Vikipeedia

Armeekindral on kõrgema ohvitseri sõjaväeline auaste mitmes riigis.

Armeekindrali auastme nimetus pärineb kas riigi kogu maaväe ülema sümboolsest või reaalsest ametikohast (nagu näiteks Ameerika Ühendriikides) või siis armee kui korpusest suurema sõjaväelise üksuse ülema ametikohast (nagu näiteks Prantsusmaal või Venemaal).

Ameerika Ühendriigid[muuda | muuda lähteteksti]

Ameerika Ühendriikide armeekindrali ehk "viietähekindrali" auaste (General of the Army, NATO OF-10) vastab üldiselt Lääne-Euroopa marssali auastmele, auastet antakse ainult sõja ajal või aunimetusena. Armeekindralile vastab USA mereväes laevastikuadmiral.

Kokku on viietähelisi armeekindraleid olnud viis:

Arnold oli armeekindraliks ülendamise ajal armee õhuvägede ülemjuhataja Teises maailmasõjas. Kui 18. septembril 1947 sai USA õhuväest eraldi väeliik, viidi ta üle õhuväkke koos auastmega - 7. mail 1949 sai temast õhuväekindral (General of the Air Force). Tänaseni on ta ainus sellel auastmel olnud isik, ning ainus isik, kes on olnud kahel viietähelisel auastmel.

Bradley suri 8. aprillil 1981, olles viimane elusolev viietärniohvitser. Peale teda ei ole kellelegi teisele armeekindrali auastet antud, kuid ametlikult on see USA armees olemas ning seda saab Senati nõusolekul anda, suurima tõenäosusega järgmise suure sõja ajal.

NSV Liit ja Venemaa Föderatsioon[muuda | muuda lähteteksti]

Nõukogude Liidu ja Venemaa Föderatsiooni armeekindrali auastet (генерал армии) loetakse võrdseks Lääne-Euroopa marssali ja USA armeekindrali auastmega (NATO OF-10), sellele vastab mereväes laevastikuadmirali auaste. Armeekindralist kõrgem on tänapäeval Venemaa Föderatsiooni marssali auaste ja madalam kindralpolkovniku auaste.

Poola Rahvavabariik[muuda | muuda lähteteksti]

Poola Rahvavabariigis kehtis armeekindrali (generał armii) auaste aastatel 19511958 ja 19731991. Sellest kõrgem oli Poola marssali aukraad.

Aukraadi said järgmised isikud:

Prantsusmaa[muuda | muuda lähteteksti]

Prantsusmaa armeekindrali auaste (général d'armée) vastab enamiku NATO riikide, sh USA, Suurbritannia ja Eesti kindrali auastmele (OF-9, nt USA "neljatähekindral"), mereväes vastab sellele admirali auaste.

Saksa Demokraatlik Vabariik[muuda | muuda lähteteksti]

Saksa Demokraatlikus Vabariigis kehtestati armeekindrali (Armeegeneral) auaste 1959. aastal. Kuni 1982. aastani oli see riigi relvajõudude kõrgeim auaste, seejärel Saksa Demokraatliku Vabariigi marssalist madalam. Kuna marssali auastet kellelegi ei antud, jäi armeekindrali auaste de facto kõrgeimaks aukraadiks. Sellest madalam oli kindraloobersti auaste. Armeekindraliks said viis isikut, kellest kolm olid kaitseministrid (Stoph, Hoffmann ja Keßler), üks julgeoleku- (Mielke) ja üks siseminister (Dickel). See endine auaste vastab samuti NATO OF-9-le ja on võrdne Saksamaa Liitvabariigi Bundeswehr'i kindrali (General) auastmega.

Aukraadi said järgmised isikud: