Armeekindral

Allikas: Vikipeedia

Armeekindral on kõrgema ohvitseri sõjaväeline auaste mitmes riigis.

Armeekindrali auastme nimetus pärineb kas riigi kogu maaväe ülema sümboolsest või reaalsest ametikohast (nagu näiteks Ameerika Ühendriikides) või siis armee kui korpusest suurema sõjaväelise üksuse ülema ametikohast (nagu näiteks Prantsusmaal või Venemaal).

Ameerika Ühendriigid[muuda | muuda lähteteksti]

Ameerika Ühendriikide armeekindrali ehk "viietähekindrali" auaste (General of the Army, NATO OF-10) vastab üldiselt Lääne-Euroopa marssali auastmele, auastet antakse ainult sõja ajal või aunimena. Armeekindralile vastab USA mereväes laevastikuadmiral.

Kokku on viietähelisi armeekindraleid olnud viis:

Arnold oli armeekindraliks ülendamise ajal armee õhuvägede ülemjuhataja Teises maailmasõjas. Kui 18. septembril 1947 sai USA õhuväest eraldi väeliik, viidi ta üle õhuväkke ka koos auastmega - 7. mail 1949 sai temast õhuväekindral (General of the Air Force). Tänaseni on ta ainus selles auastmes olnud isik, ning ainus isik, kes on olnud kahes viietähelises auastmes.

Bradley suri 8. aprillil 1981, olles viimane elusolev viietärniohvitser. Peale teda ei ole kellelegi teisele armeekindrali auastet antud, kuid ametlikult on see USA armees olemas ning seda saab Senati nõusolekul anda, suurima tõenäosusega järgmise suure sõja ajal.

Venemaa ja NSVL[muuda | muuda lähteteksti]

Venemaa Föderatsiooni ja Nõukogude Liidu armeekindrali auastet (генерал армии) loetakse võrdseks Lääne-Euroopa marssali ja USA armeekindrali auastmega (NATO OF-10), sellele vastab mereväes laevastikuadmirali auaste. Armeekindralist kõrgem on tänapäeval Venemaa Föderatsiooni marssali auaste ja madalam kindralpolkovniku auaste.

Prantsusmaa ja Saksamaa[muuda | muuda lähteteksti]

Prantsusmaa armeekindrali auaste (général d'armée) vastab enamiku NATO riikide, sh USA, Suurbritannia ja Eesti kindrali auastmele (OF-9, nt USA "neljatähekindral"), mereväes vastab sellele admirali auaste. Endise Saksa DV armeekindrali auaste (Armeegeneral) vastab samuti NATO OF-9-le ja on võrdne Saksa Liitvabariigi Bundeswehr'i kindrali (General) auastmega.