Kalana linnamägi

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Kalana linnamägi asub Jõgeva maakonna Põltsamaa vallas Kalana külast 1 km lääne pool.

Kalana linnus ja selle ümbrus oli Mõhu muinasmaakonna põhjaosas asunud, metsade ja soiste aladega piiratud suhteliselt eraldatud asundus.

Kalana linnus asus umbes 200 m pikkusel Otissaare linnamäel, mida varem ümbritses soine heinamaa. Muinaskants oli rajatud loodusliku künka põhjapoolsele kõrgemale otsale nii, et ida ja põhja poolt kaitsesid linnust 7–8 m kõrgused, kohati üsna järsud nõlvad. Lõuna poolt oli linnus eraldatud madalamast lauge nõlvaga künkaosast kuni 2 m kõrguse ida–läänesuunalise muldvalliga. Täiendavalt kaitses linnamäge künka lõunaosast risti läbi kaevatud 28 m pikkune ja 1–3 m sügavune kraav.

Linnuse 1900–2000 m2 suurune hooviala on jäänud ebatasaseks ja kultuurikihti seal enamasti pole.

Kalana linnus rajati 11. sajandil. Kindlustuse rajamine võis osutuda vajalikuks seoses 1030. aastal toimunud Tartu linnuse vallutamisega. Kiievi vürsti Jaroslav Targa juhtimisel ette võetud sõjaretkede oht võis olla ajendiks ka Kalanas kindlustatud tugipunkti püstitamisele. Sealne linnus võis püsida kasutusel kuni muistse vabadusvõitluse sündmusteni 13. sajandi alguses. Võimalik, Kalana muinaskants häviski 1212. aasta varatalvel, kui ristisõdijate röövretk läbis ka Mõhu alasid.

Silmas pidades linnamäe asukohta, tema küllaltki tagasihoidlikku pindala ja nõrku kaitseehitisi, pole põhjust pidada Kalana linnust muinasmaakonnas keskset tähtsust omanud kaitserajatiseks. Näib, et linnuse näol võis olla tegemist pigem Kalana ja tema lähiümbruse elanike rajatud ning peamiselt ohu korral kasutust leidnud pelgupaiklinnusega.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]