Viljandi muinaslinnus

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search

Viljandi muinaslinnus on Henriku Liivimaa kroonikas kolm korda põhjalikult mainitud muinaseestlaste linnusekoht, mis asub tänapäeval Viljandi ordulinnuse kohal Viljandis Viljandi maakonnas.

Asukoht[muuda | muuda lähteteksti]

Selles, kus muinaslinnus täpselt asetseda võis, ei ole arheoloogid tänapäevani üksmeelele jõudnud. Asukohtadena on välja pakutud Viljandi suusahüppemäge, Kaevumäge ja I Kirsimäge. Kinnitamata andmetel võis sakalaste muinaslinnus siiski asuda Kaevumäel, sest 2004 aastal sooritatud arheoloogilistel kaevamistel leiti Musumäelt ja Kirsimäelt hulgaliselt ammunooleotsi ning kiviheitemasinate aluspostide jälgi, mida on seostatud muinaslinnuse piiramisega 1211. aastal, 1223. aasta 29. jaanuari ja 1223. aasta augustis tähtsates sündmustes eestlaste muistse vabadusvõitluse ajal. [1][2][3] Seda kinnitab ka asjaolu, Viljandi musumägi ei ole looduslik küngas, vaid muinaslinnuse piiramise ajal lähimatelt aladelt kokku kantud küngas. Muinaslinnus oli tõenäoliselt kõigist külgedest piiratud vallidega ja hõlmas arvatavasti 3000–4000 m² ala.

Arheoloogilised uuringud[muuda | muuda lähteteksti]

Arheoloogilistel kaevamistel aastatel 1939 (A. Tuulse), 1998 (A. Tvauri), 20002004, 2006 (A. Haag) ja 2007 (A. Lillak ja R. Juurik) on leitud 10–15 cm paksune muinasaegne kultuurikiht, mis sellest leitud esemete põhjal on dateeritud viikingiaega. Senini ei ole leitud jälgi muinasaja lõpust.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]