Janika Sillamaa

Allikas: Vikipeedia
Janika Sillamaa
"Täiskohaga naise" fotosessioonil
"Täiskohaga naise" fotosessioonil
Info
Sündinud 23. juuni 1975 (40-aastane)
Amet(id) laulja, helilooja
Pill(id) hääl
Tegev 1993–...
Veebileht Facebook


Janika Sillamaa (sündinud 23. juunil 1975 Tallinnas) on eesti laulja, helilooja ja lavastaja.

Õpingud[muuda | redigeeri lähteteksti]

Janika Sillamaa õppis Tallinna Muusikakeskkoolis. Lasteteatris Colombina laulis enamasti peaosi ("Pöial-Liisi", "Metsamuinasjutt"). Georg Otsa nimelises Muusikakoolis õppis ta estraadilaulu, džäss- ja poplaulu (õpetajad Jaak Joala, Kare Kauks). Mängis rokkooperis "Jesus Christ Superstar" Maarja Magdaleenat.

Janika Sillamaa lõpetas 1996 Georg Otsa nimelise Muusikakooli pop-jazz laulu erialal (õpetajad Jaak Joala ja Kare Kauks). Diplomitööks oli kontsert, mis toimus klubis Dekoltee. Kontserdi esimese poole moodustas kohustuslik koolikava (erinevad levimuusika lood) ning teise poole Janika Sillamaa rock-ansambli The Names kontsert.

Aastatel 2000–2003 õppis Eesti Muusikaakadeemia Kõrgemas Lavakunstikoolis lavastamise eriala (õpetajad Ingo Normet , Mati Unt), kuid ei lõpetanud. 24. jaanuaril 2003 pidi Nukuteatris esietenduma Tšehhovi "Karu", kuid õppenõukogu ei aktsepteerinud seda ja soovitas Sillamaal eriala vahetada.


Muusikaline tegevus[muuda | redigeeri lähteteksti]

Tegevus lauljana[muuda | redigeeri lähteteksti]

Kui Eesti 1993 esimest korda Eurovisiooni lauluvõistlusel osales, valiti Eestit esindav laul välja tingimusega, et selle esitaja on Janika Sillamaa. Eesti vooru finaal toimus 20. veebruaril Eesti Televisiooni stuudios. Õhtu juht oli Mart Sander. Janika esitas kaheksa laulu. Võidulaulu valisid 12 eksperti. Võitjaks osutus Andres Valkoneni laul "Muretut meelt ja südametuld" Leelo Tungla sõnadele. Võistluse eelvoorus Ljubljanas 3. aprillil jäi see laul seitsme hulgas viiendale kohale ja lõppvõistlusele ei pääsenud.

1993 aasta 23. detsembril ilmus album „Lootus“ (produtsendid Jaak Joala ja Jüri Makarov), kus olid esindatud paljud eesti eelvoorus võistelnud laulud . Ka spetsiaalselt plaadi jaoks loodud laulud erinevate eesti heliloojate poolt, paar lugu maailma klassikast ning mõned ilusad eesti meistritööd Janika enda valikul, nagu Valter Ojakääru „Olematu laul“ ja Margus Kappeli „Olemise viis“.

Plaadi armastatumateks paladeks kujunesid „Lootus“ (A. Valkonen, O. Arder) ja „Aeg on laul“ (A. Mattiisen, J. Leesment) Aastatel 1994–2000 oli ta ansambli The Names solist. Tuntumad lood sellest ajast on „Rooside aeg“ (T. Pandre), „Naer“ (A. Aak, K. Sillamaa), „Saatanast ingliks“ (A. Aak, K. Sillamaa) ning „Lubadus“ (A. Aak, J. Sillamaa) 1998. aasta Eurovisiooni lauluvõistluse Eesti finaalis esitas Janika Sillamaa laulu "Viimne valge kuu" (muusika Kaari Sillamaa ja Koit Toome, sõnad Kaari Sillamaa), mis tuli 10 laulu seas 4. kohale.

1999. aastal laulis ema Kaari Sillamaa kirjutatud oratooriumis „Kristus“ Maarja-Magdaleenat (teiste solistide hulgas olid Koit Toome, Maarja-Liis Ilus ning Kersti Kuusk). Kaastegevad olid Lydia Rahula poistekoor, Urmas Lattikase Bänd ning Kammerorkester. Dirigeeris Tomi Rahula.

Alates 2009. aastast ansambli Famagusta solist. Singlid „Rong“ (T. Sulamanidze, J. Sillamaa), „Kui sõnast saab liblikalend“ (J. Sillamaa) ja „Üle varju“ (P. Jääger. K. Sillamaa).

Janika Sillamaa on laulnud paljudel muusikaligaaladel, sh „Broadway galal'“ ning mitmel populaarsel kontsert-tuuril „Memory”.

Aastal 2013 septembris ilmusid singlid „Rahutu“, "Ei leia sõnu" ja "Kivi all peidus", mis olid 2013. aasta detsembris ilmunud esimest autoriplaati "Täiskohaga naine" tutvustavad singlid.

Tegevus muusikalinäitlejana[muuda | redigeeri lähteteksti]

Alates 7-st eluaastast oli aktiivselt kaasataegev huvihariduslikus Laste Muusikateatris „Colombina“. Colombinas tegutses Janika 20 aastat. Olulisemateks rollideks olid nimiosa lastemuusikalis „Pöial-Liisi“ ning vaeslaps Anne lasteooperis „Metsamuinasjutt“.

Aastal 1992 toimus tema esimene ülesastumine professionaalsel laval Tim Rice'i ja Andrew Lloyd Webberi rock-ooperis "Jesus Christ Superstar" Maarja-Magdaleena osas (lavastaja Neeme Kuningas, dirigent Tarmo Leinatamm, produtsent Jüri Makarov). Teinud rolle lavastustes: "Jesus Christ Superstar" (Maarja-Magdaleena), "Miss Saigon" (Ellen), "Aida" (Aida), "Rent" (Joanne), "Cats" (Bombalurina), "West Side Story" (Anita), "Chess" (Svetlana), "Beautiful Bodies" (Sue Carol) , "Tutvumiskuulutus" (Claire), „Jane Eyre“ (Bertha Mason), "Ooperifantoom" (madam Giry)

Janika Sillamaa on osalenud ka kodumaistes teleseriaalides: „Kelgukoerad“, „Ohtlik lend“, „Pilvede all“ ning „Saladused“.

Tegevus õpetajana Kaari Sillamaa Laste ja Noorte Muusikateatris[muuda | redigeeri lähteteksti]

Janika alustas tegevust Kaari Sillamaa Laste Kaunite Kunstide Koolis 1994-l aasta. Peamiselt tegutsenud muusikateatri osas nii lasvastaja, kui muusikajuhina. Juhendanud teiste seas Tui Hirve, Merlyn Uusküla ja Getter Jaanit.

Lavastused LKKK Muusikateatris

2004 "Kolm musketäri" "Prügimäe printsess"
2008 "Saladin ja Lõvisüda", "Ühe armastuse lugu"
2009 "Mowgli"
2011 "Verelegend", "Faust"
2012 „Lumekuninganna

2014 "Müllersonide kadunud sugulane ehk Tsirkus roosiaias"

Tegevus autorina

Rock-ooper "Faust" Muusikalid: "Verelegend", "Lumivalgeke", „Lumekuninganna“ "Kes on väike, see on suur", „Lumeeit“ Laulumäng "Punamütsike"

Muusikalid koos Kaari Sillamaaga - "Karukihv", "Tuhkatriinu", "Alice Imedemaal" , "12 kuud"

Librettod/näidendid - Noortedraama "Prügimäe printsess", Värssdraama "Juudas" (koos Kaari Sillamaa ja Virgo Sillamaaga), "Kolm musketäri" (Alexandre Dumas vanema samanimelise romaani ainetel), "Saladin ja Lõvisüda" (Walter Scotti "Talismani" ainetel), "Alice Imedemaal" (Lewis Carrolli samanimelise romaani ainetel), "12 kuud" (Samuil Maršaki samanimelise muinasjutu ainetel)

Heliplaadid[muuda | redigeeri lähteteksti]


Isiklikku[muuda | redigeeri lähteteksti]

Janika Sillamaa on Ivo Sillamaa ja Kaari Sillamaa tütar. Tema vanaisa oli automaatikaprofessor Hanno Sillamaa ja vanaema harfimängija ja pedagoog Zvenislava Sillamaa. Janikal on kaks venda - Virgo Sillamaa, kes on kitarrist ja muusikapedagoogika magister ning Franck Reisner - helirežissöör, kelle helisalvestus-stuudio Oleme Teel on Janika autoriplaadi "Täiskohaga naine" väljaandja.

15. mail 2015 sündis Janikal ja tema elukaaslasel Villu Feldbergil tütar, kellele pandi nimeks Alma.

Teda huvitab kunst, ajalugu ja kokandus.

Viited[muuda | redigeeri lähteteksti]

Välislingid[muuda | redigeeri lähteteksti]

Facebook[muuda | redigeeri lähteteksti]

veel[muuda | redigeeri lähteteksti]