Lewis Carroll

Allikas: Vikipeedia
Lewis Carroll
Sünniaeg 27. jaanuar 1832
Surmaaeg 14. jaanuar 1898 (65-aastaselt)
Alma mater
Amet matemaatik, fotograaf, luuletaja, kirjanik
Autogramm

Lewis Carroll (õieti Charles Lutwidge Dodgson; 27. jaanuar 183214. jaanuar 1898) oli Briti kirjanik, matemaatik ja fotograaf.

Elulugu[muuda | muuda lähteteksti]

Charles Dodgson sündis Cheshire'i krahvkonnas Dareburys. Tema esiisad olid põlvkondi olnud sõjaväelased ja vaimulikud, mitmed neist tähtsatel kohtadel. Ta oli pastoripere 11 lapsest vanim poeg ja tal oli 2 vanemat õde. Aastal 1843 kolis pere elama North Yorkshire'i.

18461849 käis Dodgson koolis Rugbys. 1851. aastal astus Oxfordi ülikooli Christ Church College'isse, kus paistis silma matemaatikavõimetega ning sai aeg-ajalt isegi stipendiumi. Pärast õpingute lõpetamist 1855 jäi ta samasse kolledžisse tööle loogika ja matemaatika õppejõuna, kellena töötas aastani 1881. Hiljem pühendus ta kirjanduslikule tegevusele.

Ajal, mil Dodgson töötas kolledžis, oli selle asutuse dekaaniks Henry Liddell, kelle tütar Alice Liddell oli raamatu "Alice Imedemaal" nimitegelase prototüüp.

Juba noorena hakkas Dodgson kirjutama luulet ja lühijutte, mida saatis ajakirjadele, saavutades mõõdukat edu. Enamjaolt olid need teosed humoorikad või satiirilised. Tema enese hinnangul polnud nende kirjanduslik tase kuigi kõrge ja ka tänapäeval neid eriti ei teata.

Esimest korda kasutas Dodgson varjunime Lewis Carroll 1856. aastal, kui avaldas romantilise poeemi "Üksindus". Lewis on inglispärane vorm ema keskmisest nimest Lutwidge ja Carroll on inglispärane vorm eesnimest Charles. 1865. aastal ilmus Dodgsonil Carrolli nime all esimene raamat "Alice Imedemaal" ja 1871 detsembris „Alice peeglitagusel maal ja mida ta seal nägi”.

Lewis Carrolli foto Alice Liddellist
Lewis Carroll

Fotograafia[muuda | muuda lähteteksti]

Lewis Carrolli hobi oli fotograafia, mida ta hakkas harrastama 1856. aastal. Tänapäeval peetakse teda üheks Victoria ajastu parimaks fotograafiks. Fotograafia aitas tal pääseda Inglismaa kõrgseltskonda. Oma elu jooksul tegi ta kolm tuhat fotot, millest säilinud on alla tuhande. Pildistamisest loobus ta 1880 ja selle põhjused on teadmata.

Ta pildistas lapsi (eriti väikseid tüdrukuid). Säilinud fotodest üle poole kujutavad tüdrukuid. Ta pildistas ka täiskasvanuid, poisse, maastikke, samuti maale ja skulptuure, puid ja koeri, nukke ja muud. Hulgaliselt on ta pildistanud kaasaegseid suurkujusid, näiteks Michael Faradayd, Alfred Tennysoni, John Everett Millaisi ja Dante Gabriel Rossettit.

1920.1960. aastatel olid tema fotod suuresti unustatud.

Teosed[muuda | muuda lähteteksti]

Varia[muuda | muuda lähteteksti]

Looming eesti laval[muuda | muuda lähteteksti]

Kirjandus[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]