Apollo programm

Allikas: Vikipeedia
Apollo programmi embleem
Buzz Aldrin Kuu pinnal

Apollo programm oli NASA kolmas kosmoselendude programm aastatel 19611972. Programmi eesmärgiks oli mehitatud maandumine Kuul. President John F. Kennedy kuulutas programmi välja 25. mail 1961 kui Alan Shepard oli edukalt sooritanud missiooni Mercury-Redstone 3. Kennedy lubas oma kõnes, et ameeriklane astub Kuu pinnale veel enne kümnendi lõppu.

Apollo programmiga samaaegselt toimus Gemini programm, mille käigus harjutati põkkumist ja teisi Kuule minekuks vajalikke manöövreid. Apollo programm oli edukas hoolimata tõsisest tagasilöögist, kui Apollo 1 põlengus hukkus kogu kolmeliikmeline meeskond. NASA tegi õnnetusest tõsised järeldused ja kosmoselaevu muudeti tunduvalt turvalisemaks. Apollo programmi esimene missioon toimus 1968. aastal ja Kennedy lubatud eesmärk teostus 20. juulil 1969, kui missiooni Apollo 11 komandör Neil Armstrong ja kuumooduli piloot Buzz Aldrin astusid esimeste inimestena Kuu pinnale.

Kokku käis Apollo programmi raames Kuul 12 astronauti. Esialgu plaanitud Apollo 18, 19 ja 20 lennud tühistati eelarve kärbete tõttu 1970. aastal. Kokku hoitud eelarvevahendeid taheti kasutada kosmosesüstiku ehitamisel ning kanderaketti Skylabi programmi jaoks. Viimase kuulennu sooritas 1972. aastal Apollo 17.

Taust[muuda | muuda lähteteksti]

President Kennedy Apollo programmi välja kuulutamas

Apollo programmi kaaluti esimest korda 1960. aastal kui USA presidendiks oli Dwight Eisenhower. Algselt pidi sellest saama Mercury programmi mantlipärija. Programmiga tegelenud insenerid mõistsid kiiresti, et Mercury kosmoselaev ei suuda Kuule lennata, sest see oli mõeldud lühikesteks lendudeks ja mahutas ainult ühe meeskonnaliikme. Apollo kosmoselaev pidi plaanide kohaselt mahutama kolm.

Programmile andis Vanakreeka jumala Apolloni järgi nime NASA direktor Abe Silverstein kes leidis, et see nimi kajastab hästi NASA uue programmi suurust.

Poliitiline surve[muuda | muuda lähteteksti]

1960. aasta novembris valiti USA presidendiks John F. Kennedy, kes oli oma valimiskampaanias lubanud et USA kosmoseprogramm ja raketikaitse saavutavad Nõukogude Liidu suhtes ülemvõimu. Valimiskampaania lubadustest hoolimata ei kiirustanud Kennedy Apollo programmi heaks kiitma. Tal olid puudulikud teadmised kosmoseprogrammi tehnilisest poolest ja ka programmi maksumus muutis presidendi ettevaatlikuks. Ta suurendas NASA rahastust, kuid oli Apollo programmi suhtes endiselt ebakindel.

12. aprillil 1961 saatis Nõukogude Liit kosmosesse Juri Gagarini, kes sai esimeseks inimeseks kosmoses. Kongresmenidega kohtudes nõustus Kennedy, et USA peab Nõukogude Liidule järgi jõudma. 20. aprillil 1961 käskis president Kennedy asepresident Lyndon B. Johnsonil uurida, mis seisus on USA kosmoseprogramm ja millised NASA projektid aitaksid USA-l Nõukogude Liidule järgi jõuda. Johnson vastas nädal aega hiljem, et kosmoseprogramm ei pinguta ülemvõimu saavutamiseks maksimaalselt ja tulemused on selleks samuti ebapiisavad. Samas leidis ta, et mehitatud maandumine Kuule on piisavalt kauges tulevikus ja Ameerika Ühendriigid suudaksid seda teha esimesena.

25. mail 1961, 20 päeva peale Mercury programmi esimest missiooni, kuulutas Kennedy välja Apollo programmi ja lubas oma kõnes, et ameeriklane astub Kuu pinnale veel enne kümnendi lõppu.

NASA laienemine[muuda | muuda lähteteksti]

Kennedy kõne ajaks oli kosmoses käinud ainult Alan Shepard ja sedagi vähem kui kuu enne kõnet. Orbiidile polnud jõudnud ükski astronaut ja isegi mõned NASA töötajad arvasid, et Kennedy plaan on liiga ambitsioonikas. 1963. aastal kaalus Kennedy Nõukogude Liiduga koostöö tegemist, kuid sellest plaanist siiski loobuti.

NASA mõistis, et Kuule maandumine enne 1969. aasta lõppu tähendab, et nad peavad kiirelt välja töötama selleks vajalikud tehnoloogiad. Lisaks sai sellest nii majanduslikult kui ka suuruselt hiidprogramm, sest Apollo programmi tippajal andis see tööd üle 400 000 inimesele ja sellega tegeles üle 20 000 firma ja ülikooli.

Mehitatud kosmoselendude keskus[muuda | muuda lähteteksti]

NASA mõistis, et programm on Robert R. Gilruth'i juhitud Kosmose rakkerühmale liiga suur ja Gilruth'ile anti luba oma rakkerühm ümber organiseerida. 1963. aasta septembris avati Texase osariigis asuvas Houstonis mehitatud kosmoselendude keskuse hoone, kuhu kolis Cape Canaveralilt ka missiooni juhtimiskeskus. 1973. aastal nimetas USA Kongress mehitatud kosmoselendude keskuse ümber Lyndon B. Johnsoni kosmosekeskuseks.

Stardikontroll[muuda | muuda lähteteksti]

NASA avastas, et ka stardiplatvormid ja stardikontroll on Apollo programmi jaoks liiga väikesed. Seetõttu ehitas NASA Kennedy Kosmosekeskuse stardikompleksi 39. Kompleks valmis 1965. aasta oktoobris. Merritti saarele ehitati ka uus stardikontrolli hoone.

Kosmoselaev[muuda | muuda lähteteksti]

Apollo 15 juhtimis- ja teenindusmoodul Kuu orbiidil

Apollo kosmoselaev koosnes kahest põhiosast – juhtimismoodulist millega oli ühendatud teenindusmoodul ja kuumoodulist. Kanderaketina kasutati esimestel testlendudel kaheastmelist raketti Saturn IB, mehitatud lendudel aga võimsat kolmeastmelist raketti Saturn V.

Juhtimis- ja teenindusmoodul[muuda | muuda lähteteksti]

Apollo juhtimis- ja teenindusmoodul koosnes kahest osast: juhtimismoodul, milles elas kolmeliikmeline meeskond ja teenindusmoodul, milles asusid mootor, kütuseelemendid elektri tootmiseks ja ruumid varustuse tarbeks. Enne Maa atmosfääri sisenemist heideti teenindusmoodul juhtimismooduli küljest lahti ja see põles atmosfääris ära. Juhtimismoodul oli 3,48 meetri kõrgune, selle diameeter oli 3,91 meetrit ja see kaalus umbes 5,5 tonni. Stardimass koos teenindusmooduliga oli algselt umbes 23 300 kg ja hiljem veidi üle 24 tonni.

Kuumoodul[muuda | muuda lähteteksti]

Apollo kuumoodul oli samuti kahest osast koosnev kosmoseaparaat mille otstarve oli missiooni käigus kahe astronaudi Kuu pinnale maandamine ja missiooni lõppedes orbiidile tagasi viimine. Moodul oli 7 m kõrgune ja kaalus ligi 15 tonni. Kuu pinnale laskuti rakettmootoriga pidurdades ja peale uurimisretke lõppu kasutas tõusuaste laskumisastet stardiplatvormina ja see jäi Kuu pinnale maha. Enne tagasilendu Maale jäeti kuumooduli tõusuaste Kuu orbiidile ja see kukkus mõne päeva pärast Kuu pinnale puruks.

Astronaudid[muuda | muuda lähteteksti]

Apollo 11 meeskond

Apollo programmis osalenud astronaudid valiti NASA nelja astonautide grupi liikmete seast ja Apollo programmi pääses 32 astronauti, kellest Kuul käis 24 (neist kolm astronauti kaks korda). Programmis osalevatest astronautidest hukkus kolm: Gus Grissom, Edward H. White ja Roger Chaffee, kes said surma Apollo 1 põlengus. Ükski ühe missiooni raames Kuul kõndinud astronaut ei teinud seda teise missiooni raames teist korda. Missioonide komandörid olid alati Mercury või Gemini programmide veteranid.


Apollo programmi kokkuvõte[muuda | muuda lähteteksti]

Apollo on siiani ainuke kosmoseprogramm, mille raames on inimene lennanud Maa orbiidist kaugemale. Meeskonnad tõid Kuult kokku 381,7 kg kivimiproove ja suuremat osa neist säilitatakse Houstoni kuulaboratooriumis. Programmi kuludeks on hinnatud 135 miljardit dollarit (2006. aasta vääringus; 25,4 miljardit dollarit 1969. aasta vääringus), sealhulgas kulus 17 miljardit juhtimismooduli, 11 miljardit kuumooduli ja 46 miljardit kanderakettide loomiseks. Programmis kasutatud kosmoselaevade arendustöö andis oma panuse paljude teadus- ja tehnikaharude (sealhulgas lennunduse, telekommunikatsiooni, informaatika ja üldise inseneriteaduse) arengusse.

Paljud Apolloga seotud objektid on esil muuseumides, eelkõige Smithsoniani Lennundus- ja Astronautikamuuseumis.

Galerii[muuda | muuda lähteteksti]

Apollo lendude kuundumiskohad (rohelisega)

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]