Harrison Schmitt

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search
Harrison Schmitt
Harrison H. Schmitt.jpg
SünninimiHarrison Hagan Schmitt
Sünniaeg 3. juuli 1935 (82-aastane)
Sünnikoht Santa Rita, New Mexico
Rahvus ameeriklane

Harrison Hagan Schmitt (sündinud 3. juulil 1935 Santa Ritas) on Ameerika Ühendriikide geoloog ja endine astronaut.

Harrison Schmitt osales Apollo programmi viimases Kuu-lennus detsembris 1972 Apollo 17 pardal. Kaheteistkümne Kuul käinud mehe seas oli tema viimane, kes Kuu pinnale astus. Ta on ainuke Kuul käinud geoloog ja esimene astronaut, kes polnud kunagi kuulunud kaitsejõududesse.

Ta alustas geoloogiaõpinguid Caltechis, mille lõpetas 1957. aastal bakalaureusekraadiga, õppis seejärel Oslo ülikoolis ja kaitses doktorikraadi Harvardi ülikoolis aastal 1964.

Harrison Schmitt valiti NASA astronautide neljandasse ehk teadlaste gruppi aastal 1965. Esialgu tegeles ta Kuu geoloogilise uurimise tehnika väljatöötamise ja astronautide väljaõppega, seejärel osales Kuult toodud kivimiproovide uurimises. Selle kõrvalt omandas ta ka piloodioskused. Ta nimetati Apollo 15 varumeeskonda ja rotatsiooni järgi oleks ta pidanud osalema Apollo 18 lennul. Et see aga ära jäeti, määrati ta Joe Engle'i asemel Apollo 17 kuumooduli piloodiks.

Ta viibis kosmoses kokku 12 päeva, 13 tundi ja 52 minutit.

Harrison Schmitt tegi väidetavalt Apollo 17 pardal ametlikult küll terve meeskonna tööks nimetatud esimese kvaliteetse tervet Maad kujutava foto, mis sai tuntuks sinise marmorkuuli nime all.

Ta kuulub Vabariiklikku Parteisse. Aastatel 19771983 kuulus ta New Mexico esindajana Senatisse. Teiseks ametiajaks teda enam tagasi ei valitud.

Ta on Wisconsini-Madisoni ülikooli rakendusfüüsika professor.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]