Lyndon B. Johnson

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Lyndon Johnson

Lyndon Baines Johnson (tuntud ka initsiaalide LBJ all; 27. august 190822. jaanuar 1973) oli Ameerika Ühendriikide 36. president. Ta oli ametis aastail 19631969.

Lyndon Johnsoni vapp

Tegevus presidendina (1963–1969)[muuda | muuda lähteteksti]

Lyndon B. Johnson sai Ameerika Ühendriikide presidendiks pärast eelmise presidendi John F. Kennedy mõrva 1963. aastal. Pärast üheaastast valitsemist Kennedy asendajana kandideeris ta teiseks ametiajaks ning valitses ka 1964–1969.

Johnson lähtus oma valitsemises nn suure ühiskonna teooriast. Ta uskus, et USA-st peab saama heaoluriik, kus on tagatud tsiviilõigused, arstiabi, hariduse rahastamine, sotsiaalsed abirahad ja kõik muu, mis on heaoluühiskondadele omane. Ta kuulutas "sõja vaesusele" ning astus vastu rassilisele diskrimineerimisele. Just Johnsoni valitsusajal jõudis haripunkti mustanahaliste vabadusvõitlus, mida juhtis jutlustaja Martin Luther King. Just Johnson oli see, kelle ajal lõpetati USA-s rassiline segregatsioon.

Välispoliitiliselt jätkas Johnson Kennedy alustatud agressiivset liini. Jätkus Vietnami sõda ning Johnson suurendas USA vägede hulka Vietnamis. Kui Johnsoni võimule tulles oli USA sõdureid Vietnamis 16 000, siis aastaks 1968 oli USA sõdurite hulk Vietnamis tõusnud 550 000 meheni.

Johnsoni valitsemisaeg oli ka hipiliikumise kõrgaeg. Hipid protesteerisid Johnsoni Vietnami sõja poliitika vastu ning nõudsid USA vägede väljatoomist Vietnamist, samas aga meeldisid hipidele Johnsoni liberaalsed reformid, mh võrdsete õiguste andmine mustnahalistele. Just hipide Vietnami sõja vastased protestid ja Johnsoni negatiivne suhtumine nendesse tõid kaasa Johnsoni populaarsuse languse tema ametiaja lõpul. Seetõttu sai 1969. aastal Johnsoni asemel USA presidendiks Richard Nixon.

Eelnev:
John F. Kennedy
Ameerika Ühendriikide president
19631969
Järgnev:
Richard Nixon