Rakettmootor

Allikas: Vikipeedia
Vedelkütusrakettmootori RS-68 katsetamine

Rakettmootor on reaktiivmootor, mis ei vaja reaktiivjoa tekitamiseks väliskeskkonda[1], seega rakettmootor on nii öelda selline 'õhku mittehingav' mootor, mille tõmbe saavutamiseks vajalik reaktiivjõud saadakse liikuma pandaval seadmel (tavaliselt raketil) kaasasoleva kütuse ja hapendi või tahke põlemisaine põlemisel. Kütuse põlemine rakettmootori põlemiskambris on atmosfääris leiduvast hapnikust sõltumatu. Rakettmootor on peamine kosmonautikas kasutatav mootor[1].

Tänapäeval kasutatakse peamiselt keemilisi rakettmootoreidvedelkütus- ja tahkekütusrakettmootoreid[1], kuid arendamisel on ka tuuma- ja elektrirakettmootorid[1].

Teooria[muuda | muuda lähteteksti]

1) kütus 2) hapendi 3) kütusepump 4) hapendipump 5) pumba ajam gaasiturbiin 6) turbiini gaasigeneraator 7) gaasiturbiini kütuseklapp 8) gaasiturbiini hapendiklapp 9) kütuse peaklapp 10) hapendi peaklapp 11) gaasiturbiini väljundgaasid 12) segusti 13) põlemiskamber 14) düüs

Rakettmootorite töö aluseks on impulsi jäävuse seadus.

Siinses käsitluses on tehtud järgnevad lihtsustavad eeldused:

  1. Rakett on isoleeritud süsteem st sellele ei mõju teisi jõude peale mootori tekitatud tõukejõu
  2. Tõukejõud \textstyle T ja reaktsioonimassi efektiivne väljumiskiirus \textstyle v_e on rakettmootori töötamise ajal konstantsed.
 \Delta p_r = \Delta p_m
  • kus \textstyle p_r on raketi impulss, ning \textstyle p_m reaktsioonimassi impulss.

Tõukejõud avaldub impulsi definitsiooni ja Newtoni 3. seaduse kohaselt

 T = -\frac{d}{dt} p_m = -\frac{d}{dt} m(t) v_e = -\dot{m}v_e

ja raketi impulsi muut ajahetkel \textstyle t

 \Delta p_r(t) = T t = \dot{m} v_e t.

Raketi kiiruse muut avaldub Tsiolkovski raketivõrrandist:

\Delta v = v_\text{e} \ln \frac{m_0}{m_1} [2]

Energeetiline efektiivsus[muuda | muuda lähteteksti]

Rakettmootoris vabastatud energiast läheb vaid osa raketi kineetilise energia tõstmiseks ehk raketi kiirendamiseks. Erinevad kaod on seotud põlemise ebaefektiivsusega, soojuskadudega põlemiskambri seintesse, soojuskadudega reaktiivjoa jääksoojusse ning kineetilise energia kaoga reaktiivjoa enda liikumisse.

Jättes kõrvale soojuskaod on võimalik leida rakettmootori tõuke-efektiivsus, st suhe raketi ning reaktiivjoa kineetiliste energiate vahel:

 \eta = \frac {2 \frac {v_r}{v_e}} {1 + \frac{v_r}{v_e}^2},
  • kus \textstyle \eta on kasutegur ning \textstyle v_r raketi liikumise kiirus[3]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1981. Tehnikaleksikon. Tallinn, Valgus. Lk 416
  2. Benson, Tom, toim., Ideal Rocket Equation, NASA, http://exploration.grc.nasa.gov/education/rocket/rktpow.html. Välja otsitud 24.11.2013 
  3. Sutton, George P.; Biblarz, Oscar (2001), Rocket Propulsion Elements (7. väljaanne), New York: John Wiley and Sons, Inc, ISBN 0-471-32642-9, http://web.mit.edu/e_peters/Public/Rockets/Rocket_Propulsion_Elements.pdf. Välja otsitud 24.11.2013