Apollo juhtimis- ja teenindusmoodul

Allikas: Vikipeedia
Apollo juhtimis- ja teenindusmoodul missiooni Apollo 15 ajal Kuu orbiidil

Apollo juhtimis- ja teenindusmoodul oli koos kuumooduliga üks kahest kosmoselaevast, mida kasutati Apollo programmis astronautide Kuule viimiseks. Laeva ehitas NASA tellimusel North American Aviation.[1] Laev sooritas kolm suborbitaalset katselendu ja 12 kosmoselendu. Erinevad Apollo juhtimis- ja teenindusmoodulid käisid Kuul kokku 9 korda.

Peale Apollo programmi lõppu kasutati laeva Skylabi programmis, kus ta toimetas astronaute kosmosejaama ja tagasi. Laeva kasutati viimast korda Apollo-Sojuzi testprojektis.

Apollo juhtimis- ja teenindusmoodul koosnes kahest osast: juhtimismoodul, milles elas kolmeliikmeline meeskond ja teenindusmoodul, milles asusid mootor, kütuseelemendid elektri tootmiseks ja ruumid varustuse tarbeks.[2][3] Enne atmosfääri sisenemist heideti teenindusmoodul juhtimismooduli küljest lahti ja see põles atmosfääris ära.

Algselt oli Apollo laev ehitatud plaani järgi, et laev laskub Kuu pinnale ja selleks ei kasutata eraldi kuumoodulit. Hiljem ehitati laev siiski ümber ja kasutusele võeti ka kuumoodul.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. "Apollo Space Command Module". American Society of Mechanical Engineers. Vaadatud 7. jaanuaril 2024.
  2. "Command Module" (PDF). NASA. Vaadatud 7. jaanuaril 2024.
  3. "Service Module" (PDF). NASA. Vaadatud 7. jaanuaril 2024.