Hiina Riiklik Kosmoseamet

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Hiina Riiklik Kosmoseamet
国家航天局
CNSA logo 2.png
Lühend CNSA
Asutatud 22. aprill 1993
Peakorter Haidian, Peking
Juht Zhang Kejian
Emaorganisatsioon Hiina valitsus
Eelarve maht 11 miljardit $ (2017)[1]
Veebileht www.cnsa.gov.cn
Disambig gray.svg  See artikkel räägib Hiina kosmoseagentuurist, muude tähenduste kohta vaata artiklit CNSA (täpsustus).

Hiina Riiklik Kosmoseamet (inglise keeles China National Space Administration (CNSA)) on Hiina riiklik kosmoseagentuur.

Agentuur tegeleb Hiina kosmoseprogrammi arendamisega[2] ning on vastutav kosmosega seotud sammude ning tegevuste planeerimise eest. Varem kosmosetööstusministeeriumi haldusalasse jäänud teemad jagunevad tänapäeval kosmoseteaduse- ja tehnoloogia korporatsiooni ja riikliku kosmoseameti vahel. CNSA on Hiina teaduse, tehnoloogia ja kaitsetööstuse riikliku administratsiooni (SASTIND) alluvuses, SASTIND omakorda on allutatud Hiina tööstus- ja IT-ministeeriumile (MIIT).

Agentuuri peakorter asub Pekingi Haidiani rajoonis.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

CNSA asutati aastal 1993, kui Hiina kosmosetööstusministeerium jaotati CNSA-ks ja Hiina kosmoseteaduse- ja tehnoloogia korporatsiooniks (CASC). Kosmoseamet tegeleb peamiselt juriidilise ja teoreetilise poolega, CASC tegeleb praktilise poolega. Alguses ei töötanud selline jaotus eriti hästi, kuna reaalsuses olid CASC ja CNSA endiselt üks ja seesama suur, sama juht- ja töötajaskonnaga agentuur.[2]

1998. aasta reformide käigus jaotati CASC mitmeks väiksemaks riigiettevõtteks. Sellise muudatusega prooviti jäljendada läänepärast kaitsehangete süsteemi, milles valitsusagentuurid seavad paika strateegia ning väiksemad ettevõtted, mis on küll riigi omandis, kuid mitte valitsuse haldusalas, viivad läbi hanked.[2]

Ülesanne[muuda | muuda lähteteksti]

Mandaadi CNSA loomiseks andis kaheksas Hiina rahvakongress. Üheksas rahvakongress tegi CNSA-st Hiina teadus-, tehnoloogia- ja kaitsetööstuskomisjoni (COSTIND) siseagentuuri. CNSA põhiülesanded on organisatsioonide nimel kosmosealaste lepingute sõlmimine, rahvusvahelise teadus- ja tehnoloogiakoostöö elluviimine, riikliku kosmosepoliitika elluviimine ning riikliku kosmoseteaduse, -tehnoloogia ja -tööstuse haldamine.

Siiani on Hiina sõlminud kosmosealase koostöö lepingu Ameerika Ühendriikide, Brasiilia, India, Itaalia, Pakistani, Prantsusmaa, Saksamaa, Tšiili, Ukraina, Venemaa, Ühendkuningriigi ning veel mõne riigiga.

CNSA juhi määrab Hiina Rahvavabariigi Riiginõukogu.

Taikonaudid[muuda | muuda lähteteksti]

Next.svg Pikemalt artiklis Hiina astronautide loend

2013. aasta seisuga on kosmoses käinud 13 Hiina astronauti (tähestikulises järjekorras):

Juhid[muuda | muuda lähteteksti]

Praegu on CNSA juht Zhang Kejian, asejuht on Wu Yanhua, Tian Yulong on agentuuri peasekretär.[3]

Osakonnad[muuda | muuda lähteteksti]

CNSA alluvuses on neli osakonda:

  • Planeerimise osakond
  • Süsteemide osakond
  • Teadustöö, tehnoloogia ja kvaliteedikontrolli osakond
  • Rahvusvahelise suhtluse osakond

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]