Jutta Urpilainen

Allikas: Vikipeedia
Jutta Urpilainen (2010)

Jutta Pauliina Urpilainen (sündinud 4. augustil 1975 Lapual) on Soome poliitik, Soome Sotsiaaldemokraatliku Partei esimees.

Tema isa oli valitsusnõunik Kari Johannes Urpilainen, ema oli õpetaja Pirjo Riita Urpilainen.

Ta on hariduselt õpetaja ja lõpetas 2002 Jyväskylä ülikooli magistrikraadiga pedagoogikas. Seejärel töötas ta õpetajana kuni oma valimiseni parlamenti.

Alates 2001 oli Urpilainen organisatsiooni Noored Euroopa Föderalistid Soome osakonna esimees. Samast aastast oli ta Kokkola linnanõukogu liige.

Ta on Eduskunna liige alates 19. märtsist 2003. Ta valiti sinna Vaasa valimisringkonnast. Ta kuulus Eduskunna haridus- ja kultuurikomisjoni ja oli rahanduskomisjoni asendusliige. Ühtlasi on ta Soome Välissuhete Instituudi nõunike kogu liige.

2008. aasta juunis valiti Urpilainen Soome Sotsiaaldemokraatliku Partei kõigi aegade esimeseks naisliidriks. Ta vahetas sellel kohal välja endise rahandusministri ja peaministri asetäitja Eero Heinäluoma. Ta võitis valimised teises voorus, edestades endist välisministrit Erkki Tuomioja 218 häälega 132 vastu.

Alates 22. juunist 2011 on Jutta Urpilainen Jyrki Kataineni valitsuses rahandusminister ja alates 27. aprillist 2011 peaministri asetäitja.

Urpilainen avaldas 1997 raamatu "Kaiken maailman koulutusta" ja 2002 sünnipäevalaulude CD-albumi "Jouluisia ajatuksia".