Toomas

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search
Disambig gray.svg  See artikkel räägib apostlist; eesnime kohta vaata artiklit Toomas (eesnimi).

Gerrit van Honthorst. Uskmatu Toomas. 17. sajand.

Toomas (suri pärimuse järgi 72. aasta paiku Indias Mylapore'is (praegu Chennai linnaosa) oli üks Jeesuse jüngritest (Jh 15:15), üks 12 apostlist ("üks kaheteistkümnest").

Nimi Toomas tuleb aramea sõnast ta'am 'paariline, kaksik'[1]. Sellepärast nimetatakse Toomast Piiblis ka Kaksikuks (vanakreeka keeles δίδυμος). Süüria traditsioonis tuntakse teda Juudas Toomase nime all, sest Toomast peetakse seal hüüdnimeks.

Katoliku kirikus, õigeusu kirikus ja anglikaani kirikus austatakse apostel Toomast pühakuna ja märtrina.

Mainimine Piiblis[muuda | muuda lähteteksti]

Toomast mainitakse kõigis neljas Uue Testamendi apostlite nimekirjas. Esimeses kolmes evangeeliumis mainitakse teda tölner Matteuse kõrval (Mt 10:3, Mk 3:18, Lk 6:15). Apostlite tegude raamatus mainitakse teda kõrvuti Filippusega (Ap 1:13). Peamiselt Johannese evangeeliumis leidub andmeid tema isiksuse kohta.

Toomas kui kahtleja[muuda | muuda lähteteksti]

Caravaggio Uskmatu Toomas

Toomase kaudu näidatakse teekonda usuni Jumala Pojasse. Johannese evangeeliumis (Jh 20:19–29) öeldakse: Kui nüüd selsamal nädala esimesel päeval oli õhtuaeg ja seal, kuhu jüngrid olid kogunenud, olid uksed lukus, sest nad kartsid juute, tuli Jeesus, jäi seisma nende keskele ja ütles neile: "Rahu teile!" Kui ta seda oli öelnud, näitas ta neile oma käsi ja külge. Siis said jüngrid rõõmsaks Issandat nähes. Jeesus ütles nüüd neile taas: "Rahu teile! Nõnda nagu Isa on läkitanud minu, nõnda saadan ka mina teid." Kui ta seda oli öelnud, puhus ta nende peale ja ütles neile: "Võtke vastu Püha Vaim! Kellele te iganes patud andeks annate, neile on need andeks antud, kellele te patud kinnitate, neile on need kinnitatud." Aga Toomas, keda nimetatakse Kaksikuks, üks kaheteistkümnest, ei olnud nendega, kui Jeesus tuli. Teised jüngrid ütlesid nüüd talle: "Meie oleme näinud Issandat." Aga tema ütles neile: "Kui ma ei näe tema käte sees naelajälgi ning ei pista oma sõrme naelte asemeisse ega oma kätt tema külje sisse, ei usu ma mitte!" Ja kaheksa päeva pärast olid ta jüngrid taas kodus ja Toomas nendega. Uksed olid lukus, aga Jeesus tuli, jäi seisma nende keskele ja ütles: "Rahu teile!" Seejärel ta ütles Toomale: "Pane oma sõrm siia ja vaata minu käsi ning pane oma käsi ja pista mu külje sisse ning ära ole uskmatu, vaid usklik! Toomas vastas talle: "Minu Issand ja minu Jumal!" Jeesus ütles talle: "Kas sa usud seepärast, et sa oled mind näinud? Õndsad on need, kes ei näe, kuid usuvad."

Sellest kirjakohast pärineb ka väljend "uskmatu Toomas".

"Tee ja tõde ja elu"[muuda | muuda lähteteksti]

Next.svg Pikemalt artiklis Tee ja tõde ja elu

Püha õhtusöömaaja ajal ütleb Jeesus pärast oma eesseisva surma kuulutamist, et ta läheb, et jüngritele aset valmistada, et nemadki oleks seal, kus on tema (Jh 14:3), ja selgitab neile: "Ja kuhu ma lähen, sinna te teate teed" (Jh 14:4). Toomas ütleb selle peale: "Issand, me ei tea, kuhu sa lähed, kuidas me siis võime teada teed?" (Jh 14:5). See ajendab ühe Jeesuse kuulsatest "mina olen" sõnadest: "Mina olen tee ja tõde ja elu." (Jh 14:6).

"Lähme meiegi, et temaga koos surra!"[muuda | muuda lähteteksti]

Kui Jeesus ühel oma elu kriitilistest silmapilkudest otsustas minna Betaaniasse, et Laatsarust surnuist üles äratada, seadis ta end ohtu, sest nõnda lähenes ta Jeruusalemmale (Mk 10:32). Siis ütles Toomas teistele jüngritele: "Lähme meiegi, et temaga koos surra!" (Jh 11:16).

Toomas kahtleb Maarja taevasseminekus[muuda | muuda lähteteksti]

Legendi järgi oli Toomas ka ainus apostel, kes ei viibinud Maarja taevassemineku juures. Toomas kahtles selles sündmuses. Sellepärast ilmus Maarja talle ning andis oma vöö (püha vöö) tõendina ihulikust taevasseminekust. Baroki ajastul oli Maarja püha vööga üks kristliku kunsti lemmikmotiive.[2]

Pärimus Tooma tegevusest apostlina[muuda | muuda lähteteksti]

"Didaskalia" ehk "Didache", varakristlik kirjutis umbes 250. aastast, mainib esimest korda kirjalikult Tooma misjonitööd Indias. Seal öeldakse, et ta rajas Indias ja ümberkaudsetel aladel kiriku.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Benedikt XVI.. Folge mir nach! Die Apostel: Ermutigung zur Nachfolge Jesu, St. Benno-Verlag: Leipzig 2007, lk 114–116.
  2. Gürtelspende, BeyArs – Das grosse Kunstlexikon von P.W. Hartmann