Charles, Walesi prints

Allikas: Vikipeedia
(Ümber suunatud leheküljelt Prints Charles)
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Disambig gray.svg  See artikkel räägib praegusest Walesi printsist; varasemate Charlesi nime kandnud Walesi printside kohta vaata Charles I ja Charles II.

Charles, Walesi prints
Charles, Prince of Wales in 2021 (cropped) (2).jpg
Sünniaeg 14. november 1948 (73-aastane)
Buckinghami palee
Alma mater
  • Gordonstouni kool
Amet poliitik
Abikaasa(d) Camilla
Lapsed Prints William, Prints Harry
Pereliikmed Anne, Prints Andrew, Yorki hertsog, Prints Edward, Wessexi krahv
Autasud Elevandi orden
Veebisait http://www.princeofwales.gov.uk/
Autogramm
Signature of Prince Charles.png

Prints Charles (Charles Philip Arthur George; sündinud 14. novembril 1948 Londonis) on kuninganna Elizabeth II ja prints Philipi vanim poeg. Ta on olnud 1958. aastast Walesi prints ning on alates 1952. aastast esimene isik Suurbritannia troonipärimisjärjekorras.

Lapsepõlv[muuda | muuda lähteteksti]

Prints Charles sündis Buckinghami palees. Tema isa oli prints Philip ja ema on Elizabeth II. Alates sünnist on tema ametlik nimetus Tema Kuninglik Kõrgus Edinburghi prints Charles.

1952. aastal sai tema emast Elizabeth II-st kuninganna ning Charlesist sai automaatselt troonipärija. Šotimaal sai ta tiitli Rothesay hertsog, mujal Walesi prints. Ta oli kohal oma ema kroonimise ajal ning istus koos vanaema kuninganna Elizabethi ja tädi printsess Margaretiga.

Haridus[muuda | muuda lähteteksti]

Nagu teisedki kuninglikud lapsed enne teda, sai ta guvernandi, kelleks oli Catherine Peebles. 1955 teatas kuningakoda, et prints Charlesile ei võeta eraõpetajat, vaid ta hakkab käima koolis. Ta õppis kõigepealt Hill House Schoolis Londonis ning hiljem Cheami algkoolis nagu tema isagi. Prints lõpetas õpingud Gordonstouni erainternaatkoolis Šotimaal. Ta on esimene troonipärija, kes sõjaväe asemel astus ülikooli, õppides Cambridge'i ülikoolis antropoloogiat. Esimese Briti kuningapere liikmena sai ta teaduskraadi.

Walesi prints[muuda | muuda lähteteksti]

Charlesist sai ametlikult Walesi prints 1. juulil 1969. Tseremoonia peeti Walesis Caernarfoni linnuses. Üritust varjutasid Walesi rahvuslaste ähvardused vägivallast ja pommidest, kuigi need sündmused olid rohkem seotud uelsi keele vabaduse kui tseremooniaga. 1980. aastate algul tahtis Charles saada Austraalia kindralkuberneriks, kuid austraallased leidsid, et selle ametikoha peab täitma austraallane.

Armulood[muuda | muuda lähteteksti]

Walesi printsi armuelu on alati olnud ajakirjanduse üks meelisteemasid. Teda on seostatud mitme naisega, nagu Georgina Russell, leedi Jane Wellesley, Davina Sheffield, Fiona Watson, Susan George ja leedi Sarah Spencer. Siiski ei peetud neist mitte kedagi Walesi printsile kohaseks abikaasaks.

Troonipärijana pidi Charles valima naise, kes oleks neitsi ja protestant (ideaalsel juhul anglikaan) ning kes vastaks ka päritolu nõuetele. Väidetavalt aitas Charlesi hilisem abikaasa Camilla Shand tal valida välja leedi Diana Spenceri. Buckinghami palee teatas nende kihlusest 24. veebruaril 1981.

Esimene abielu[muuda | muuda lähteteksti]

Prints Charles ja printsess Diana Ronald Reagani vastuvõtul

29. juulil 1981 abiellusid Walesi prints ja leedi Diana Spencer 3500 kutsutud külalise ja 750 miljoni televaataja juuresolekul. Kõik Euroopa kroonitud pead peale Juan Carlos I olid kohal. Tulemata jätsid ka Kreeka pagendatud kuningas Konstantínos II ja Iirimaa president Patrick Hillery.

Abielu tõttu sai Dianast Walesi printsess ja Tema Kuninglik Kõrgus. Rahva seas tunti teda kui printsess Dianat, kuigi lahutuseni oli ta tiitel Tema Kuninglik Kõrgus Walesi printsess. Paar asus elama Highrove House'i ja Kensingtoni paleesse. Kohe sai printsessist ajakirjanike ja fotograafide lemmik.

Kuninglikul paaril sündis kaks poega: prints William ja prints Harry. Vaatamata kõigele tekkisid probleemid. Diana kriitikud leidsid, et too on liiga temperamentne ja ebastabiilne; ükshaaval vallandas ta kõik printsi kauaaegsed töötajad ning kaugenes oma arvukatest sõpradest (isast, emast, vennast, Sarah Fergusonist ja Elton Johnist). Ka printsi süüdistati mitmetes abielu probleemides. Viie aastaga oli muinaslugu juba kokkuvarisemise äärel.

Mõlemad pooled alustasid abieluväliseid suhteid: mees Camilla Parker Bowlesi, endise Camilla Shandiga, naine aga Briti armeeohvitseriga. Kuigi avalikkuse ees etendasid nad õnnelikku paari, kolisid nad eraldi elama juba 1980. aastate keskel. Meedia pani tähele paari ebamugavustunnet teineteise seltskonnas; peagi lekkisid ka tõendid truudusetusest. 1992 kolis paar ametlikult lahku.

Walesi printsi abielu lõppes ametlikult lahutusega 28. augustil 1996. Järgmisel aastal hukkus Diana autoõnnetuses. Prints pälvis kiitust sündmusega tegelemise eest, kuna paljud kuningakoja liikmed, sealhulgas Elizabeth II leidsid, et kuna Diana ei kuulunud enam kuningakotta, peavad matused korraldama tema veresugulased. Prints sõitis aga Pariisi, saates oma hukkunud eksabikaasa keha teekonnal tagasi. Endise Walesi printsessi matuste jaoks loodi uus kategooria ametlikes matustes. Printsi edasine roll üksikisana teenis hiljem palju kiitust.

Camilla Parker Bowles[muuda | muuda lähteteksti]

1994. aastal antud teleintervjuu tunnistas Charles, et on abielu rikkunud, "kui oli selge, et mu abielu on lõppenud". Hiljem kinnitati, et kolmas osapool oli Camilla Parker Bowles, printsi ammune tuttav. 1993. aastal said Briti tabloidid lindistused väidetavalt 1989 toimunud telefonikõnest Camilla ja Charlesi vahel, kus viimane avaldus kahetsust kõigi ebaväärikuste pärast, mida naine nende suhte jooksul on pidanud taluma.

Pärast lahutust tuli Charlesi suhe Camillaga laiema avalikkuse ette. Kuid Camilla vahepeal tõusnud populaarsus kahanes 1997. aastal Diana hukkumise tõttu. 1998. aastal tutvustati Camillat ametlikult kuninglikule perekonnale ning tema vahetu suhtlus prints Williamiga sulatas jää. Järgmisel aastal pildistati teda ja Charlesi esimest korda koos. Et saada rohkem poolehoidu, kohtus Camilla 2000. aasta juunis kuningannaga. 2001. aastal suudlesid Camilla ja Charles esimest korda avalikult. Kaks aastat hiljem kolis naine tema kodudesse Highgrove'is ja Clarence House'is.

Kuna mehest pidi saama anglikaani kiriku pea, oli tema abiellumine vastuoluline. Neil oli olnud suhe juba Charlesi eelneva abielu ajal. Mõlemad olid lahutatud ning naise abikaasa oli veel elus. Aja jooksul jõudsid nii avalikkus kui ka kirik arvamusele, et tsiviilabielu peaks neile võimaldama.

Teine abielu[muuda | muuda lähteteksti]

10. veebruaril 2005 teatati, et prints Charles ja Camilla Parker Bowles abielluvad sama aasta 8. aprillil Windsori lossis ja õnnistatakse St. George'i kabelis. Hiljem otsustati Windsor Guildhalli kasuks. Neli päeva enne laulatust teatati selle edasilükkumisest ühe päeva võrra, et prints saaks osa võtta paavst Johannes Paulus II matustest Vatikanis.

Teatati, et pärast laulatust saab Camillast Tema Kuninglik Kõrgus Cornwalli hertsoginna ning kui Charlesist saab kuningas, ei ole ta kuninganna Camilla, vaid Tema Kuninglik Kõrgus Kuninga Abikaasa (Her Royal Highness The Princess Consort). Sellist kõnetusviisi kasutati ka kuninganna Victoria abikaasa prints Alberti puhul, kelle tiitel oli Kuninganna Abikaasa.

Isiklikud huvid[muuda | muuda lähteteksti]

Walesi prints on ratsutaja ja jahimees. Ta on teeninud Kuninglikus Mereväes, teenides HMS Broningtonil miiniotsijana 1976. aasta veebruarist detsembrini. Ta on ka akvarellikunstnik ja kirjanik. Ta on näitustele pannud ja müünud oma maale. Prince's Trust, mille asutaja on Charles, on heategevusasutus, mis tegeleb peamiselt noortega, pakkudes laenu äridele ja inimestele, kellel on raske välist abi leida. Organisatsioon korraldab heategevuskontserte, millest võtavad osa nii rokk- ja popmuusikud kui ka klassikalise muusika austajad.

Ta väidab end "hoolivat väga sellistest teemadest nagu keskkond, arhitektuur, kesklinna uuendamine ja elukvaliteet".

Et panna praktikas tööle oma arhitektuuri- ja planeerimisalased teadmised, arendab prints Dorsetis Poundbury küla. Enne seda oli ta avaldanud raamatu ja teinud filmi "Visioon Britanniast" ("A Vision Of Britain"), mis on moodsa arhitektuuri kriitika. Printsile meeldib propageerida orgaanilise toidu kasvatamist, ehkki tõmbas enda peale pahatahtlikke nalju, kui ütles, et räägib vahel oma toataimedega. Walesi prints on 16 heategevusliku organisatsiooni president ja 2004. aastal tõi ta heategevusele tulu ligi 100 miljonit naelsterlingit.

Teda hinnatakse ka oskuse poolest olla Suurbritannia eestkõneleja. Visiidil Iiri Vabariiki pidas ta isikliku ja enesekirjutatud kõne kahe riigi vahelistest suhetest, mille Iiri poliitikud ja meedia soojalt vastu võtsid.

Charles on ka dalai-laama ja Tiibeti vabadusliikumise suur pooldaja. 1999. aastal ründas ta Hiina presidenti avalikult vaenuliku poliitika pärast Tiibetis.

Printsi huvitab ka filosoofia, eriti Aasia riikide oma, ja New Age'i liikumine. Tal oli pikk sõprus Laurens van der Postiga alates 1977. aastast kuni mehe surmani 1996. aastal. Mees oli ka üks printsi ristivanematest.

Kui ta tõuseb Suurbritannia troonile pärast 2013. aasta septembrit, saab temast vanim isik, kes Briti trooni üle võtab. Siiski on ta võrdlemisi ebapopulaarne mitte ainult Suurbritannias, vaid ka paljudes Rahvaste Ühenduse dominioonides (eriti Austraalias), kus on räägitud tema kuningaks saamise korral monarhiast loobumisest ja vabariigi kehtestamisest.[viide?]

Tunnustus[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]