Victoria (Suurbritannia)

Allikas: Vikipeedia
Victoria

Victoria (Alexandrina Victoria) (24. mai 181922. jaanuar 1901) oli Suurbritannia ja Iirimaa Ühendkuningriiki valitsev kuninganna ja India keisrinna.

Suurbritannia ja Iirimaa Ühendkuningriigi kuninganna Victoria valitsemisaja kestus oli 63 aastat ja 7 kuud, aastatel 1837–1901. Victoria oli pikima valitsusajaga naismonarh maailma ajaloos ja pikima valitsusajaga Briti monarh, kuni kuninganna Elizabeth II 9. septembril 2015 need rekordid ületas. Ta asus troonile 18-aastaselt.

Tema valitsemisaeg sai tuntuks Victoria ajastu nime all. See oli periood, mille jooksul arenes kiiresti Suurbritannia tööstus, kultuur, poliitika, teadus ja sõjandus.

Tema isa oli kuningas George III neljas poeg Edward Augustus.

Victoria abikaasa oli Saksi-Coburgi ja Gotha Albert. Neil oli üheksa last:

Victoria järgi on nimetatud palju kohanimesid, eriti Rahvaste Ühenduse piires, sealhulgas Seišellide pealinn, Hongkongi erihalduspiirkonna keskus, Aafrika suurim järv, Victoria juga, Suur Victoria kõrb, Victoria saar, kaks Austraalia osariiki (Victoria ja Queensland) ning kahe Kanada osariigi keskus (Briti Columbia keskus Victoria ja Saskatchewani keskus Regina).

Tänapäeval ulatub Victoria järeltulijate arv sadadesse. Nende hulka kuuluvad Elizabeth II ja tema abikaasa Philip Mountbatten, Norra kuningas Harald V, Rootsi kuningas Karl XVI Gustav, Taani kuninganna Margrethe II, Hispaania kuningas Juan Carlos I ja tema abikaasa Sofía.

Eelnev:
William IV
Suurbritannia ja Iirimaa Ühendkuningriigi kuningas
18371901
Järgnev:
Edward VII

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]