Walesi prints

Allikas: Vikipeedia
Walesi prints Charles

Walesi prints ehk Walesi vürst on tiitel, mille saab Suurbritannia ja Põhja-Iiri Ühendkuningriigi (enne seda ka Suurbritannia kuningriigi ja enne seda Inglise Kuningriigi) troonipärimisjärjekorras esimene troonipärija. Praegu kannab Walesi printsi tiitlit kuninganna Elizabeth II poeg prints Charles.

Šotimaal kasutab Walesi prints tiitlit Rothesay hertsog.

Tegelikult oleks ingliskeelset nimetust "The Prince of Wales" õigem eesti keelde tõlkida kui Walesi vürst, kuid prints on läinud väga laialt kasutusse. Segadust lisab tõsiasi, et troonipärija kannab sünni poolest nimetust "prints". Seega oleks korrektne pöördumine hetke troonipärija prints Charlesi poole "Tema kuninglik kõrgus Prints Charles, Walesi vürst" (His Royal Highness The Prince Charles, Prince of Wales).

Walesi printsi tiitli ajalugu ulatub tagasi 1301. aastasse, mil Inglismaa kuningas Edward I vallutas Walesi ja andis selle tiitli oma pojale, prints Edwardile (hilisem Inglismaa kuningas Edward II).

Walesi printsi tiitel ei kaasne siiski sünniga (ei ole päritav), vaid troonipärija (kes on ka sünni poolest prints) tõstetakse printsiseisusse. Walesi printsi (või printsessi) tiitli võib inimesele ka anda. Nii näiteks saab Walesi printsessi tiitli Walesi printsi abikaasa. Kui Walesi printsessi tiitel ei ole sünnipärane, võib selle kasutamise õigusest ka (näiteks lahutuse korral) ilma jääda.

Hetke troonipärija, Walesi printsi prints Charlesi abikaasa Camilla otsustas Walesi printsessi tiitlit mitte kasutada, kuna see on tugevalt seotud Charlesi esimese abikaasa Walesi printsess Dianaga (ei tohi öelda "printsess Diana", kuna sellise nimetuse võib saada ainult sünnipäraselt), ning kannab tiitlit Cornwalli hertsoginna (prints Charles on ühtlasi Cornwalli hertsog).

Walesi printsi või printsessi poole pöördutakse "Teie Kuninglik Kõrgus" ("Your Royal Highness").

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]