Walesi prints

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Walesi prints Charles

Walesi prints, mis algselt tähendas Walesi vürsti ehk valitsejat[1] (kõmri keeles Tywysog Cymru), on tiitel, mille saab Suurbritannia ja Põhja-Iiri Ühendkuningriigi (enne seda ka Suurbritannia kuningriigi ja enne seda Inglismaa kuningriigi) troonipärimisjärjekorras esimene troonipärija. Praegu kannab Walesi printsi tiitlit kuninganna Elizabeth II poeg, prints Charles (Šotimaal kasutab prints Charles selle asemel Šotimaa troonipärija tiitlit Rothesay hertsog).

Walesi printsi tiitli ajalugu ulatub tagasi 1301. aastasse, mil Inglismaa kuningas Edward I vallutas Walesi ja andis selle tiitli oma pojale, prints Edwardile (hilisem Inglismaa kuningas Edward II).

Walesi printsi tiitli saab vaid troonipärija. Walesi printsi tiitel ei kandu uuele pärijale automaatselt ei sünni ega vanema trooniletõusu korral – prints Charles sai automaatselt Cornwalli hertsogiks 1952. aastal, kuid Walesi printsiks sai ta eraldi seadusega alles 1958. aastal. Walesi printsi abikaasa saab Walesi printsessi tiitli. Kuna Walesi printsessi tiitel ei ole sünnipärane, võib selle kasutamise õigusest, näiteks lahutuse korral, ka ilma jääda. Praeguse troonipärija, prints Charlesi abikaasa Camilla otsustas Walesi printsessi tiitlit mitte kasutada, kuna see on tugevalt seotud prints Charlesi esimese abikaasa, Walesi printsess Dianaga (ei ole õige öelda "printsess Diana", kuna printsessitiitel saadakse ainult sünnipäraselt), ning kannab Cornwalli hertsoginna tiitlit (prints Charles on ühtlasi Cornwalli hertsog).

Walesi printsi ja Walesi printsessi poole pöördumisel kasutatakse kõnetlusvormelit "Teie Kuninglik Kõrgus" ("Your Royal Highness").

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]