Rahvaste Ühenduse kuningriik

Allikas: Vikipeedia
Rahvaste Ühenduse kuningriigid on kaardil tähistatud sinisega
Elizabeth II Buckinghami palees 2006. aastal

Rahvaste Ühenduse kuningriik (inglise keeles Commonwealth realm) on Rahvaste Ühendusse kuuluv riik, mille riigipea on Suurbritannia troonil olev monarh. 8. septembril 2022 sai selleks Charles III oma ema Elizabeth II surma järel. Riigid on iseseisvad või siis personaalunioonis teistega.

Termin commonwealth realm ei ole ametlik, seda ei saa juriidilistes dokumentides kasutada. Kuid termini kasutamine võimaldab eristada seda riikide rühma teistest Rahvaste Ühenduse riikidest, kus riigipea ei ole Suurbritannia monarh.

Igas Rahvaste Ühenduse kuningriigis nimetatakse Suurbritannia monarhi vastava riigi kuningaks/kuningannaks. Näiteks Antigua ja Barbudas on Charles III tiitel "Kuningas Charles III, jumala armust Antigua ja Barbuda kuningas ning oma teiste kuningriikide ja alade kuningas, Rahvaste Ühenduse juht" ("King Charles the Third, by the Grace of God, King of Antigua and Barbuda and of His other Realms and Territories, Head of the Commonwealth"), mis tavaliselt lühendatakse "Antigua ja Barbuda kuningaks".

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Elizabeth II sai aastal 1952 troonile asudes seitsme iseseisva riigi kuningannaks: Suurbritannia ja Põhja-Iiri Ühendkuningriik, Kanada, Austraalia, Uus-Meremaa, Lõuna-Aafrika Liit, Pakistani dominioon, Tseiloni dominioon. Sestsaadik on selliseid riike juurde tekkinud kolooniate ja sõltkondade iseseisvumise teel ning mõned RÜ kuningriigid on muutunud vabariikideks.

30. novembril 2021 sai vabariigiks Barbados (oli RÜ kuningriik 1966. aastast).

Rahvaste Ühenduse kuningriigid[muuda | muuda lähteteksti]

2022. aasta seisuga on selliseid riike viisteist (üheksa Põhja-Ameerikas, viis Okeaanias ja üks Euroopas).

Riik Aastast
Antigua ja Barbuda 1981
Austraalia 1942
Bahama 1973
Belize 1981
Grenada 1974
Jamaica 1962
Kanada 1931
Paapua Uus-Guinea 1975
Saint Kitts ja Nevis 1983
Saint Lucia 1979
Saint Vincent ja Grenadiinid 1979
Saalomoni Saared 1978
Tuvalu 1978
Uus-Meremaa 1947
Suurbritannia -