Kensingtoni palee

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Lossi lõunafassaad

Kensingtoni palee on Londonis Kensingtoni ja Chelsea linnaosas Kensingtoni aedades asuv loss, mis on alates 17. sajandist olnud koduks Briti kuninglikule perekonnale. Mõned ruumid lossis on avalikkusele avatud.

1605. aastal ehitas Sir George Coppin lihtsa kahekorruselise hoone Kensingtoni külla. 1619. aastal ostis selle Nottinghami krahv Heneage Finch, kelle järgi hakati hoonet tundma Nottinghami majana. Kui William III ja Mary II 1689. aastal koos troonile tõusid, hakkasid nad Williami astmale mõeldes otsima paremat elukohta kui Whitehalli palee, mis asus liiga lähedal udu ja üleujutusi põhjustavale Thamesi jõele. Sama aasta suvel ostsid nad maja Nottinghami krahvi Daniel Finchi käest 20 000 naela eest ja lasid arhitekt Christopher Wrenil viivitamatult laiendustöid alustada. Lossi ümber kujundati ka park. Aastate jooksul tehti veel ümber- ja juurdeehitusi. Mary ja William surid lossis 1694. ja 1702. aastal.

Pärast seda asus paleesse elama kuninganna Anne. Tema valitsusaja tähtsamad arendused toimusid palee pargis, nt ehitati 1704. aastal talveaed ning rajati 12 ha suurune barokkstiilis peenarde ja jalgradadega aed. Anne suri palees 1714. aastal.