Must-Vene

Allikas: Vikipeedia

Must-Vene (ka Must-Ruteenia; valgevene Чорная Русь) on nimetus ajaloolisele piirkonnale praeguse Valgevene territooriumil Niomani (Nemunase) ülemjooksul keskusega Navahrudakis (vanem nimekuju Novaharodak).

Muud olulised linnad on Hrodna, Słonim, Vaŭkavysk, Niasviž.

Kuni 1239. aastani kuulus Hrodna vürstiriigile. Aastatel 1239–1441 eksisteeris territooriumil Navahradaki vürstiriik, mis seejärel sai jälle Hrodna vürstiriigi osaks.

Asukoht[muuda | muuda lähteteksti]

Nimi "Must-Vene" kinnistus praeguse Valgevene loodealadele alles alates 18. sajandist. See on piirkond, mis kuulus Leedu, Vene ja Žemaitija suurvürstiriigi koosseisu juba 13. sajandi keskpaigast, st varem kui ülejäänud Valgevene piirkonnad.

Ajalooliselt sellise nimega piirkonda ei eksisteerinud. Seega oleks õigem piirkonna ajaloolise nimena kasutada nime "Leedu" (Літва; mitte tänapäevases tähenduses!, vt litviinid) või "Niomanimaa" (Панямоньне). Piirkond piirnes põhjas Aukštaitija, kirdes Połackimaaga, idas Valge-Venega, lõunas Polesje, loodes Brestimaa (Берестье) ja läänes Preisimaaga.

Nimi "Must-Vene" tekkis lääneeuroopa kirjandusallikais ning ta polnud 14.–17. sajandi jooksul kindlalt lokaliseeritud. Nime teket seostatakse omalaadse vastukaalu vajadusega "Valge-Venele". Et viimane oli olemas, siis pidi "tekkima" ka "Must-Vene".

Vene maad jagati Ülem-Veneks (slaavi-soomeugri maad keskusega varjaagide Novgorodis) ja Alam-Veneks (slaavlaste alad Dnepri keskjooksul keskusega Kiievis). Neist Venedest esimest on nimetatud 'valgeks' ja teist 'mustaks'. Aastal 1668 kirjutas ajaloolane Georg Horn, et Vene jaguneb "mustaks" ja "valgeks". Esimese keskuseks oli Kiievi vürstiriik ja teise keskuseks Vladimiri vürstiriik.

Must-Venet on paigutatud Oka paremkaldale, Pihkvast itta, Tšernigivi lähistele ja Lviv ümbrusse. Veel 17. sajandi keskel nimetavad Poola (!) allikad "Must-Venena" Moskva riiki.

1766 paigutab Ilarion Karpiński oma geograafialeksikonis "Lexykon geograficzny dla gruntownego pojecia gazet i historii z roznych autorow zebrany" "Vene" värvilised osad juba tänapäevaselt:

Vürstid-valitsejad[muuda | muuda lähteteksti]

Kuni 1084 osa Vladimiri-Volõõnia vürstiriigist (ukrainapäraselt Włodzimierz Wołyński, ladina keeles Lodomeeria)
Pealinn: Hrodna
Rjurik-Horodeński
Pealinn: NOWOHORODOK
Palemoni dünastia
Pealinn: Hrodna
Rurik-Witebski
Pealinn: NOWOHORODOK
Palemoni dünastia
Pealinn: HORODNA
Rurik-Witebski
Pealinn: NOWOHORODOK
Rurik-Mindaugas
1267 – enne 1300 osa Leedu Suurvürstiriigist
Gediminase dünastia
1381–1384 osa Leedu Suurvürstiriigist
1441– osa Leedu Suurvürstiriigist

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Välislinkgid[muuda | muuda lähteteksti]