Jüri Toomepuu

Allikas: Vikipeedia
Kolonelleitnant Jüri Toomepuu, langevarjuri, vanemlenduri ja kahe sõja lahingjalaväelase tunnusmärkidega, 1974 567x800.Jpg

Jüri Toomepuu (sündinud 27. juunil 1930 Taari talu saunas Väike-Emajõe kaldal Tõlliste vallas Valgamaal) on tegutsenud meremehena, sõjaväelasena, lendurina ja lennuinstruktorina, süsteemianalüütikuna, uurimistööde organisatsiooni juhatajana, kinnisvara firma direktorina, Vabariigi Valitsuse eksiilis sõjaministrina, Eesti Kongressi saadikuna, VII Riigikogu liikmena, ajakirjanikuna ja kirjanikuna.

Jüri Toomepuu on olnud New Yorgi Eesti Haridusseltsi noorteosakonna, Eesti Üliõpilaskonna USA-s ja Ülemaailmse Eesti Üliõpilaskonna esimees ning ajakirja Alma Mater väljaandja ja toimetaja. Ta on üks Eesti Arhiivi asutajaid USA-s. Teda on valitud ka USA Eesti Rahvuskomitee juhatuse liikmeks. Meremehena Ameerika Ühendriikidesse jõudes lahkus Jüri Toomepuu laevalt, et jääda USA-sse.

Ta isa Juhan Toomepuu (1902–1990) võitles 16-aastase vabatahtlikuna Vabadussõjas, lõpetas Tallinna Merekooli ja töötas laeva mehhaanikuna, enne Nõukogude okupatsiooni piirivalve vahilaeva m/l Pikkeri vanemmehhaanikuna. Hiljem töötas New Yorgi Rockefeller Centeri õhu konditsioneeri insenerina.Ta kirjutas biograafilise raamatu "Vara-valgest õhtu ehani" (Boreas Publishing House, London, avaldatud Eestis 1995). Ta ema Tiiu Toomepuu, neiuna Laats (1903–1980), lõpetas Valga tütarlaste õpetajate seminari ja töötas lasteaedade juhatajana, hiljem New Yorgis moe disainerina.

Õpingud[muuda | muuda lähteteksti]

Jüri Toomepuu õppis aastatel 19371943 Viljandi, Nõmme-Hiiu ja Tallinna koolides. Aastal 1943 põgenes perekond Rootsi, kus ta jätkas kooliteed Göteborgis.

Hiljem USA-s koolitas end New Yorgi ülikooli linnakolledžis (sotsiaalteaduste bakalaureus) ja Alaska ülikoolis, lõpetanud Lõuna-California ülikooli süsteemide haldamise magistrikraadiga.

Toomepuu on omandanud USA armee langevarjuri, erivägede nn "roheliste barettide" (Special Forces) lahingu- ja staabiohvitseri, Rangeri, tuumarelvade käsitsemise ohvitseri, lennukite ja helikopterite vanemlenduri ning helikopterite lennuinstruktori oskustasemed.

Üliõpilaspõlves oli New Yorgi Eesti Haridusseltsi noorteosakonna, Eesti Üliõpilaskonna USA-s ja Ülemaailmse Eesti Üliõpilaskonna esimees ning ajakirja Alma Mater väljaandja ja toimetaja. Valiti ka USA Eesti Rahvuskomitee juhatuse liikmeks ja oli Eesti Arhiivi asutajaid USA-s.

Ühendriikide sõjaväes[muuda | muuda lähteteksti]

Kuna mitteimmigrandina ei saanud ta USA-s lepinguliselt sõjaväkke astuda, lasi ta end 20-aastaselt vabatahtlikult sundteenistusse määrata, et sõdida 19521953 Koreas lahingujalaväelasena. Ülendati rindel viie kuu jooksul reamehest vanemallohvitseriks, sooritas ajakirjanduse andmeil 150 luurekäiku, umbes 20 neist kolmemehelise luuresalga juhina vaenlase tagalasse.[1] Pärast kaheaastast tegevteenistust astus reservi. Kongressi eriseaduse alusel võimaldati tal lahinguteenete eest saada USA kodakondsus ja ülendus ohvitseriks.

Astus uuesti tegevteenistusse vanemleitnandina 19571960, et õppida sõjaväelenduriks, ja majorina 19661968, et sõdida kommunismi vastu Vietnami sõjas, Esimese Õhuratsaväe Diviisi koosseisus. Kangelaslikkuse eest lahingutes Mekongi deltas autasustati teda USA Erakordsete Teenete Ristiga (Distinguished Service Cross)[1], samuti ordeniga Silver Star. Ta pälvis ka 15 korda Lennu Medali (Flying Medal) ja Vietnami Palmilehega Galantsuse Risti. Talle on omistatud kaks (kahes sõjas) lahingujalaväelase tunnusmärki (Combat Infantryman’s Badge)*[2]. Saavutas ka tuumarelvade kasutamise ohvitseri, langevarjuri, erivägede nn "roheliste barettide" (Special Forces*[3]) lahingu- ja staabiohvitseri, Rangeri *[4] ja lennukite ning helikopterite vanemlenduri kvalifikatsioonid. Enne langevarjuhüppe tagajärjel vigastumist saavutas ta kolonelleitnandi aukraadi.

Ta on töötanud ka New Yorgis ja Itaalia ja Iraani vahelistel lendudel kopteripiloodina ja lennuinstruktorina. Pärast Lõuna-California ülikooli lõpetamist magistri kraadiga töötas ta USA sõjaväe ja mereväe operatsioonide süsteemianalüütikuna ja pikemat aega USA armee värbamiskomando uurimistööde ülemana. Selle teenistuse ajal avaldas ja juhendas ta paljusid teaduslikke uurimistöid ja artikleid riigikaitse ja kaitseväe teemadel.

Pärast sõjaväge[muuda | muuda lähteteksti]

Aastatel 2009–2011, kui ta elas Chicago lähistel, tegutses ta Chicago Eesti Maja täienduskooli Eesti ajaloo õpetajana.

Praegu elab Floridas Tampa lähistel ja tegutseb kirjaniku ja ajakirjanikuna.

Ühiskondlik tegevus[muuda | muuda lähteteksti]

Tegevus paguluses[muuda | muuda lähteteksti]

Enne Eesti Vabariigi de facto taastamist teenis ta Eesti Vabariigi eksiilvalitsuse sõjaministrina. Samal ajal aitas taastada Eesti Vabariigi Kaitseliitu. Tollal asutas ta ka Ülemaailmse Eesti Kaitseliidu Toetusfondi ja oli selle esimees. 1990. aastal valiti ta Eesti Kongressi saadikuks, misjärel ta naasis Eestisse.

Tegevus Eestis[muuda | muuda lähteteksti]

Jüri Toomepuu organiseeris 1992. aastal esimese sõjajärgse riigikogu valimistel Eesti Kodanike Liidu (parlamendifraktsioon Eesti Kodanik). Riigikogu valimistel kogus Toomepuu 4,6 isikumandaadi jao hääli. Parteidesse ei ole Toomepuu kuulunud.

Pärast Eestisse naasmist on Jüri Toomepuu avaldanud ajakirjanduses kümneid artikleid poliitilistel ja riigikaitse- ning julgeolekuga seotud teemadel. Elas pikemat aega Chicago lähistel, kus ta tegeles Chicago Eesti Maja täienduskooli Eesti ajaloo õpetajana. Praegu elab Floridas. [viide?]

Jüri Toomepuu on koos Georg Kirsbergiga 2011. aastal asutatud MTÜ Põliseestlased juhatuse liige.[2]

Avaldanud ajakirjanduses ka luuletusi.

Isiklikku[muuda | muuda lähteteksti]

Jüri Toomepuu on Kesk-Florida Eesti Seltsi esimehe USA Armee erukoloneli vandeadvokaat Tõnu Toomepuu vanem vend ja Aldo Toomepuu isa.

Aldo Toomepuu[muuda | muuda lähteteksti]

Aldo Toomepuu

Aldo Toomepuu teenis Iraagis USA Esimese Mobiilse Jalaväediviisi koosseisus aastal 2008 ja 2010–2011. Aastal 2013-14 teenis ta Afganistanis USA 10-da Mäediviisi koosseisus. Ta määrati USA Armee Treeningu Peakorteri, 4. Treeningu Brigaadi koosseisu ja viidi üle jalaväest Simulatisooni Operatsioonide Ohvitseri erialale.

Aldo Toomepuud on tunnustatud kahe USA Pronkstähe (Bronze Star) medaliga, USA Armee Kiituse medaliga (Commendation Medal), kahe USA Armee Saavutuste (Achievement) medaliga ja kümme teenistusmedaliga. Talle on omistatud langevarjuri, õhu dessandi ja ekspert jalaväelase tunnusmärgid (airborne, air assault and expert infantryman badges).

Nüüdseks on Aldo Toomepuu armeeteenistusest loobunud.[3] Ta jätkas oma õpinguid Lõuna Florida Ülikooli küberkaitse magistrandina, saavutas magistri kraadi ja tegutseb nüüd küberkaitse eksperdina.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Kirjandus[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]