Arutelu:Jüri Toomepuu

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

mitteimmigrandina - ??--WooteleF 19. juuli 2009, kell 21:26 (UTC) Kui meremees laevalt lahkub, et USAsse elama jääda, siis tal USAs immigrandi staatust ei ole.

Seda tuleb selgitada, võib-olla linkide abil. Andres 2. oktoober 2010, kell 17:59 (EEST)

mis vastab Rüütliristile Teises maailmasõjas, - eri riikide autasude võrdlemine on rumal ja asjassepuutumatu. Üleüldse on osade autasude nimed tõlgitud ja osad tõlkimata jäetud.--WooteleF 19. juuli 2009, kell 21:29 (UTC) USA Distinguished Service Cross on peale Medal of Honor`i kõrgeim USA isikliku vapruse eest antav autasu, samuti nagu Saksa Rüütlirist.

Parem on autasu olemusest rääkida artiklis selle autasu kohta. Võrdlus ei saa olla täpne. Andres 2. oktoober 2010, kell 17:59 (EEST)

Arvan, et autasud peaks tõlkimata jätma.--WooteleF 28. mai 2010, kell 22:04 (EEST) Aga ingliskeelt mitte valdavad inimesed ei saaks sel juhul aru millega on tegemist.

Kui autasu kohta on artikkel, siis sealt saabki teada. Artiklis võib esitada ka sõnasõnalise tõlke. Andres 2. oktoober 2010, kell 17:59 (EEST)

Ta ei saanud 1930. aastal sündida praeguses Tõlliste vallas, mida siis veel olemas ei olnud. Tema isa Eesti ohvitseride andmebaasis ei leidu. --Kaali 3. august 2010, kell 16:42 (EEST) Minu sünnitunnistus ütleb igal juhul "Tõlliste vald." (Jüri Toomepuu)

Jutt oli ainult sellest, millist siselinki selle valla juures kasutada. Andres 2. oktoober 2010, kell 17:59 (EEST)
Tõlliste valla link tuleb parandada: sulgudesse tuleb panna kihelkond. Andres 3. august 2010, kell 17:06 (EEST)
AIS-is on igatahes Johan Toomepuu nimeline isik allohvitserina atesteerimisel osalenud. Toomepuu puhul on tegemist võrdlemisi unikaalse nimega. Onomastika andmebaasi järgi pandud ainult Võrumaal ja hiljem, 1930. aastatel, on üks perekond Pätsi nimede muutmise kampaania ajal seesuguse nime võtnud. See Toomepuu ei ole Juhan ja Jüri Toomepuude suguvõsast. Jüri Toomepuu esiisad said Toomepuudeks 18 sajandil, kui eestlastele anti perekonna nimed. Tartu Ülikooli arhiivides on kirjas Jaan Toomepuu, sündinud 1781, kes oli Juhan ja Jüri Toomepuude esiisa.
Isegi kui nii, siis allohvitseril ja kaptenmajoril on ikka põhimõtteline vahe. --Kaali 3. august 2010, kell 16:58 (EEST)

Ka Juhan Toomepuu teenis peale vabatahtlikult Vabadussõjas osalemist sõjaväes vanem allohvitserina. Pärast haridustee jätkamist ja Tallinna merekooli lõpetamist teenis ta vahilaev Pikkeril, mis oli ka presidendi lipulaev, kaptenmajori kohal.VL Pikker valmis just enne okupatsiooni.Hõbedast tehtud Pikkeri mudel, mis kunagi kingiti Pätsile, on nüüd Eesti Meremuuseumis. Nüüd on muide Eesti mereväes taastatud Pikkeri nimeline alus. Vaata Juhan Toomepuu raamatut "Vara valgest õhtu ehani."

Muide, olen toda Laidoneri andmebaasi pisut uurinud. Õige mitmed nimed Riigiarhiivi fondist ERA.495 nimistust 1 ja 7 on puudu (nood kaks nimistut hõlmavad endas ~7200 ohvitseri teenistustoimikut). --kanakukk 3. august 2010, kell 16:54 (EEST).

Paistab, et meil on aktsepteeritud artiklid kõigi eestiaegsete ohvitseride kohta. Siis peaks ka Juhan Toomepuust artikkel olema. Andres 3. august 2010, kell 17:08 (EEST) Juhan Toomepuu artikli jaoks on häid andmeid tema autobiograafilises raamatus "Vara valgest õhtu ehani.".


Peeter Ernits ja Urmo Soonvald tegid intervjuu Jüri Toomepuuga, mitte ümberpöördult.

Teksti sisse ei panda linke inglise vikile. Tuleb teha eestikeelne artikkel ja sinna interviki. Andres 21. september 2010, kell 02:06 (EEST)

Kes selle tobeda reegli tegi? Miks ei või linke pannna ükskõik kus usaldusväärsed lingid esinevad? Terve Eesti Vikipeedia on ingliskeelse vikipeedia imitatsioon!
Sellisel juhul kaotaks eestikeelne Vikipeedia oma mõtte, sest peaaegu alati on võimalus linkida inglise Wikipediale. Veelgi ratsionaalsem oleks tegelikult linkida Google'i otsingule.--WooteleF 2. oktoober 2010, kell 17:21 (EEST)
Eestikeelne Vikipeedia moodustab terviku, kus artiklid on omavahel seotud siselinkidega. Analoogne lugu on ingliskeelse ja kõigi teiste vikipeediatega. Nii et kui eesti Vikipeedia on ingliskeelse imitatsioon, siis tuleb ka seda reeglit järgida:-) Eri keeltes Vikipeediate sama teemaga artiklid seotakse intervikilinkidega. Andres 2. oktoober 2010, kell 17:54 (EEST)

Kui ta astus Korp! Sakalast välja, siis tuleks siin sedagi mainida. Andres 12. november 2011, kell 22:32 (EET)


Juhan Toomepuu ja Tiiu Toomepuu eluloolised andmed on välja võetud. Andres (arutelu) 10. juuli 2012, kell 01:55 (EEST)

Jüri Toomepuu eluloo raamat[muuda lähteteksti]

Major Jüri Toomepuu lendab oma kopteriga vietkongide kuulipildujate betoonpunkri ette, jätab oma Huey õhuratsu hõljuma, hüppab ise välja ning tirib pardale mudasse kinni jäänud USA majori koos vietnami võitlejaga, kellel on kuul otsa ees kinni. Kuigi kopter oli vahepeal sõelapõhjaks lastud, õnnestus Eesti sõjapõgenikust piloodil sellega veel õhku tõusta ning eemalduda kiirel madallennul. Selle eest omistati talle USA valitsuse poolt Erakorraliste Teenete Rist (Distinguished Service Cross), mis on kõrgeim autasu isikliku vapruse eest, mida keegi eestlane iial saanud on. USA armees on see tähtsuselt teine medal. Kõige kõrgem tunnustus, Au Medal (Medal of Honor) jäi saamata, sest selle saavad ainult operatsiooni käigus ise haavata saanud.

Kuidas sai aga Eestist 1944. aastal paadiga Rootsi pagenud poisist, kes paar aastat hiljem illegaalselt merejänesena USAsse hüppas, USA armee major? Enne seda läks ta illegaalina Korea sõtta, sooritas üle 150 luureretke Põhja-Korea tagalasse, ülendati lahinguväljal vanemseersandiks ning hiljem anti eriliste teenete eest nii USA kodakondsus kui ohvitseri auaste.

Eesti jaoks on ta oluline veel sellepärast, et oli Wabariigi eksiilvalitsuse viimane sõjaminister ning taasloodud Eesti esimese parlamendi koosseisu liige.

Kuid huvitavaid seiku tema elus on veelgi, nagu elamine Alaskal 1960ndail ning Iraanis enne 1979. aasta revolutsiooni, kus ajas ka kullaäri.

Tema lapsepõlve mälestuste hulka kuuluvad veel sellised asjad nagu president Pätsu kõne 1938. aasta laulupeol, vene tankide tulek Eestisse järgmisel aastal, 1941. aasta juuniküüditamine, mida ta tol korral 11-aastase poisikesena Pääsküla raudteejaamas pealt nägi ning 1944. aasta märtsipommitamine, kus kaotas oma kodu.

Jüri Toomepuu oli ka aktiivne korporant, Sakala liige 1953 kuni 2011 ning selle New Yorgi osakonna seenior 1950ndail.

Välislingid[muuda lähteteksti]

Keegi vandaalitseja Neptuuniumi nime all arvab, et temal on õigus eemaldada viiteid Jüri Toomepuu kirjutistele, intervjuudele ja temast kirjutatule. Kas Neptuunium on üks nendest endistest okupantide truualamlikest teenritest kes teeb kõik mida suudab, et Eesti rahvuslasi diskrediteerida? Miks lastakse tal seda teha Wikipeedias? Wikipeedia huvides on blokeerida sellised alatud tegelased alatiseks Wikipeediast. Kui muud ei aita üritan kokku kutsuda kõik Wikipeedia eetika normide austajad, et Neptuuniumi sarnased vandaalitsejad Wikipeediast blokeerida.– Eelneva allkirjata kommentaari kirjutas Toomepuu (arutelukaastöö) .

Kui Sa vaevuks lugeda, siis eemaldamise põhjust olen siin juba mitu korda selgitanud. - Neptuunium ❯❯❯ arutelu 10. veebruar 2019, kell 23:34 (EET)

Wikipeedia välislingid ju selleks ongi, et oleks lingid isikut tutvustavale materjalile. Publikatsioonid, niihästi tema enda kui temast, on kindlasti vajalikud kasuliku ja täieliku Wikipeedia koostamiseks. Raske on aru saada Neptuumiumi kummalisest motivatsioonist Toomepuu lehekülje muutmiseks, aga igal juhul peab ta lõpetama oma totra vandaalitsemise. Suur tänu kasutaja Andresele asjaliku ja asjakohase arutelu eest.

Võtsin enamiku välja, sest vikipeedia ei ole lingikogu. - Neptuunium ❯❯❯ arutelu 7. veebruar 2019, kell 15:27 (EET)

See vajab korrastamist. Aga minu meelest pole küll ilmne, et publikatsioonide ja kirjanduse nimekirju ei või avaldada. Need on analoogsed sellistele asjadele nagu Basshunteri diskograafia. Andres (arutelu) 8. veebruar 2019, kell 10:04 (EET)
Bibliograafiate kohta on meil ka artikleid (Uku Masingu bibliograafia). Ent minu meelest iga isikut puudutav artikkel ei ole loendamiseks oluline. - Neptuunium ❯❯❯ arutelu 9. veebruar 2019, kell 02:27 (EET)
@Toomepuu: See artikkel ei ole mõeldud iga isikust rääkiva artikli loetlemiseks, st asendama Google'i otsingumootorit. Sellest loetelust võiks valida näiteks 10 ja nood panna. - Neptuunium ❯❯❯ arutelu 10. veebruar 2019, kell 02:11 (EET)
Neptuunium vandaalitseb järjekindlalt Jüri Toomepuu lehekülgedel. Kust ta võtab endale õiguse kustutada viiteid Toomepuu publikatsioonidele? Soovitan Neptuunium blokeerida Wikipeediast.– Eelneva allkirjata kommentaari kirjutas Toomepuu (arutelukaastöö) .
Olen juba põhjendanud, et iga suvaline artikkel ei ole entsüklopeediliselt oluline publikatsioon. Äärmisel juhul võib loetleda eraldi artiklis, aga ma ei leia, et ka siis oleks oluline loetleda artikleid stiilis "Jüri Toomepuu: Eesti peabki saama saadiku, kes toetab president Trumpi". - Neptuunium ❯❯❯ arutelu 10. veebruar 2019, kell 20:17 (EET)
Palun selgita, mis kriteeriumide põhjal Sa artikleid valid. Andres (arutelu) 10. veebruar 2019, kell 23:34 (EET)
Pead silmas, et millised ma praegu siia artiklisse jätsin? Põhiliselt intervjuud, sest need tundusid persooniga seoses kõige tähelepanuväärsemad. Kasutaja Toomepuu (või keegi teine) võib sinna muidugi ise midagi paremat valida, aga sellega ma ei nõustu, et isikuartiklitesse pannakse välislinkide alla paarikümne või -saja kaupa enamvähem suvalisi linke. Me ei pane nt ansambli Metallica artiklisse üksikasjalikku loendit kõigist nende kontserditest läbi aegade. - Neptuunium ❯❯❯ arutelu 10. veebruar 2019, kell 23:38 (EET)

Praegu käib siin redigeerimissõda. Minu ettepanek on jätta välislingid esialgu sisse ja siis arutada. Praegu ei ole väljajätmine piisavalt põhjendatud. See puudutab ka teisi artikleid (Peeter Helme, Edgar Savisaar, Roy Strider). Andres (arutelu) 10. veebruar 2019, kell 23:43 (EET)

Üks võimalik lahendus on vähem huvi pakkuva materjali peitmine kasti, mille saab soovi korral avada. Andres (arutelu) 10. veebruar 2019, kell 23:46 (EET)

Äärmisel juhul sobiks, kuid minu meelest pole meil sellegipoolest vaja kopeerida Google'i otsingumootorit (vt ka Vikipeedia ei ole süüdimatu infokogum). Igaljuhul jah, kui on nende alles jätmiseks laiem konsensus, siis loomulikult austan selle otsust. - Neptuunium ❯❯❯ arutelu 10. veebruar 2019, kell 23:56 (EET)
Seni kuni need välislingid siin isikuartiklis püsivad ja ei trügi nende teemade artiklitesse, mille kohta ta võhikuna sõna võtab, siis võivad nad vast Vikipeediasse jääda. Rohkem häirib mind vormistuslik pool, see et pikk nimekiri linkidest moodustab enamuse artiklist. Seega Andrese pakutud lahendus tundub vastuvõetav. Olen näinud ka varianti, kus pikad loetelud on esitatud eraldi kastis, kus ainult ülemised kirjed paistavad välja ja mille sees saab siis allapoole kerida. --Minnekon (arutelu) 11. veebruar 2019, kell 02:21 (EET)

Ma alustasin korrastamist. Panin esialgu artiklid ja intervjuud kokku publikatsioonide alla, teised asjad jätsin välislinkide alla. Andres (arutelu) 11. veebruar 2019, kell 15:47 (EET)