Heinrich III (Saksa-Rooma keiser)

Allikas: Vikipeedia
Heinrich III pitsat

Heinrich III (29. oktoober 10175. oktoober 1056) oli Frangi ehk Saali dünastiasse kuuluv Saksa-Rooma riigi keiser. Keisriks krooniti ta aastal 1046.

Heinrich III oli abielus Inglismaa, Taani ja Norra kuninga Knud Suure tütre Gunhildaga, kes suri aga varakult. Hiljem abiellus ta Agnes de Poitouga, kes sünnitas talle pärija, kellest sai järgmine keiser Heinrich IV. Heinrich III ajal algasid paavsti ja keisri vastuolud, mis läksid hiljem ajalukku investituuritülina.

Saksa kuningas Heinrich III määras Suidgeri, hilisema paavst Clemens II 1040 Bambergi piiskopiks. Suidger läks koos Heinrich III-ga 1046 Itaaliasse. Saksa kuninga Heinrich III korraldusel tagandati 1046 Sutris toimunud sinodil ametist Silvester III, Gregorius VI ja Benedictus IX. Roomas toimunud sinodil määrati kuninga korraldusel samal päeval uueks paavstiks Clemens II, kes pühitseti ametisse esimesel jõulupühal 25. detsembril. Clemens II sai paavstiks Saksa kuninga Heinrich III korraldusel ja ta kroonis 25. detsembril 1046 Heinrich III-nda Saksa-Rooma keisriks.

Heinrich III ajal kontrollis Saksa-Rooma riik Saksmaad, Itaaliat, Burgundiat, Ungarit, Poolat ja Böömimaad.

Eelnev:
Konrad II
Saksa-Rooma keiser
10391056
Järgnev:
Heinrich IV